X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Europa Wschodnia

Dr Łukasz Jasina: Ukraińcy chcą normalnego państwa

- Musiałby zdarzyć się cud, by Wołodymyr Zełenski został wybrany na prezydenta Ukrainy. Cuda jednak się zdarzają. Taki wybór będzie oznaczał totalną zmianę ekipy rządzącej - ocenił dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W najbliższą niedzielę Ukraińcy zagłosują w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wybory prezydenckie Petro Poroszenko Wołodymyr Zełeński Europa Europa Wschodnia

Konferencja "Jak upadał komunizm. Rok 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej"

- Naszym celem było zorganizowanie przedsięwzięcia, które będzie debatą naukowców, zajmujących się tamtymi wydarzeniami, w niektórych wypadkach ci naukowcy byli świadkami historii, a czasem jaj aktorami. Żeby obniżyć temperaturę sporu, zwłaszcza w środowisku międzynarodowym, skupialiśmy się na osobach, które realizują refleksję naukową - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Rogulski, dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm okrągły stół PRL Europa Wschodnia

Wybory na Słowacji. Temat korupcji zdominował kampanię

– Kampania wyborcza podporządkowana była hasłom niczym z „Gwiezdnych wojen”, że siły dobra wojują z siłami zła – ocenił Dariusz Kałan, dziennikarz specjalizujący się w tematyce Europy Środkowo-Wschodniej. W "Świecie w powiększeniu" rozmowa o sytuacji politycznej na Słowacji w kontekście wyborów prezydenckich w tym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Słowacja wybory prezydenckie Europa Europa Wschodnia

Wołodymyr Zełenski. Czy komik zostanie prezydentem Ukrainy?

Przez jednych określane jako najważniejsze od 1991 roku, przez innych jako najdziwniejsze w historii kraju. W niedzielę na Ukrainie odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. – Opowiadam się za drugim stwierdzeniem, przede wszystkim na to, kto jest na czele sondaży i w jaki sposób prowadzi swoją kampanię – powiedział Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wybory prezydenckie Kijów Europa Europa Wschodnia

Wybory na Ukrainie. Wygra komik czy "stare" twarze polityki?

Aż 39 kandydatów wystartuje w wyborach prezydenckich na Ukrainie. Największe szanse na zwycięstwo mają: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski, urzędujący prezydent Petro Poroszenko i była premier Julia Tymoszenko. O nastrojach panujących u naszych wschodnich sąsiadów i cechach poszczególnych kandydatów mówił Piotr Pogorzelski, wysłannik Polskiego Radia na Ukrainę.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wybory prezydenckie Europa Europa Wschodnia Julia Tymoszenko Petro Poroszenko

Rumunia inauguruję prezydencję w UE z napięciami politycznymi w tle

Rumunia oficjalnie zainaugurowała swoją pierwszą prezydencję w UE jako ostatni kraj, który dołączył do Wspólnoty w ramach fali rozszerzenia z ubiegłej dekady. Na przewodnictwie ciąży mocny konflikt polityczny, oskarżenia o korupcję i protesty społeczne. O sytuacji w tym kraju mówiła Magdalena Skajewska, korespondenta Polskiego Radia. W drugiej części programu rozmowa z prof. Aleksandrem Gubrynowiczem, ISP PAN o wizycie Anegli Merkel w Grecji. 
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Grecja Unia Europejska Jean Claude-Juncker Europa Europa Wschodnia

Ryszard Czarnecki: Rosja ucieka od wewnętrznych problemów

- Polska, o czym mało się mówi, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, jedynym krajem NATO i jedynym krajem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, który graniczy jednocześnie z Ukrainą i Rosją. Mamy tutaj pewne prawo do narzucania narracji w tej sprawie - mówił Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, odnosząc się do incydentu, do którego doszło w niedzielę na Morzu Azowskim.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Ukraina Rosja NATO ONZ Europa Wschodnia

Ekspert: wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie to bardzo ryzykowna gra

– Prezydent Poroszenko znalazł się w trudnej sytuacji, trochę jak w greckiej tragedii. Jakiego ruchu by nie wykonał, to i tak byłby źle oceniany – tak decyzję ukraińskiego przywódcy, wprowadzającej stan wojenny, skomentował w audycji "Świat w Powiększeniu" Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa Wschodnia Europa Donbas Krym

Debata Dnia: po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej

"Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała" – oświadczył prezydent Andrzej Duda odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. W poniedziałek Ukraina ogłosiła stan wojenny w części kraju po zaatakowaniu przez Rosję trzech okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej. Gośćmi Debaty Dnia byli Tomasz Walczak z Super Expressu i Jakub Pacan z Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Andrzej Duda Europa Wschodnia

Bogusław Liberadzki: wschodnia Ukraina to region zapalny

– We wschodniej Ukrainie mamy do czynienia z działaniami o charakterze siłowym. Potrzebne jest jak najszybsze wpłynięcie na stronę rosyjską, by zaprzestała swoich praktyk, a także uwolniła okręty i marynarzy – skomentował wydarzenia, do których w ostatnich godzinach doszło na Ukrainie, Bogusław Liberadzki z SLD, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina Bogusław Liberadzki SLD Parlament Europejski wojna na Ukrainie Donbas Europa Wschodnia Europa Krym

Ekspert: sądzę, że nie dojdzie do eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego

– Cel informacyjny, związany z atakiem na ukraińskie okręty, został przez Rosję częściowo osiągnięty, dlatego uważam, że nie dojdzie do eskalacji konfliktu w zakresie działań wojennych – ocenił Paweł Purski z portalu Eastbook.eu. Razem z Pawłem Bobołowiczem, korespondentem polskich mediów na Ukrainie, odnieśli się do niedzielnego ataku rosyjskiej marynarki wojennej na ukraińskie okręty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Donbas Europa Europa Wschodnia

Polepszenie stosunków polsko-litewskich

11 listopada w Wilnie dwukrotnie został wykonany polski hymn, a w centrum miasta zatańczyło ponad sto par. Wszystko to z okazji stulecia niepodległości naszego kraju. Oddzielne uroczystości zorganizował Związek Polaków na Litwie. Czy to tylko gesty, czy rodzi się coś trwałego na arenie międzynarodowej? O relacjach polsko-litewskich mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Raś z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Święto Niepodległości Europa Wschodnia

Bezpieczeństwo dziennikarzy na Ukrainie

Kateryna Handziuk, aktywistka i dziennikarka z Chersonia na południu Ukrainy, opisywała na Facebooku związki z prorosyjskimi separatystami oraz afery korupcyjne w swoim mieście. 31 lipca została oblana kwasem siarkowym w bramie swojego domu. Substancja ciężko poparzyła 40 proc. ciała kobiety. Aktywistka umarła w niedzielę rano w szpitalu. W Spojrzeniu na Wschód rozmowa o bezpieczeństwie dziennikarzy na Ukrainie. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Roman Kabaczij, ukraiński dziennikarz i Daniel Szeligowski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Europa Wschodnia Donbas dziennikarstwo