more_horiz
PR24 Portal
Section05

Europa Wschodnia

"Trudno utrzymywać relacje dyplomatyczne z terrorystami". Gen. Polko wzywa do solidarności z Estonią

- Być może, w odpowiedzi na wydalenie ambasadora estońskiego, inne kraje Europejskie, w ramach solidarności z Tallinem, też obniżą rangę relacji z Rosją - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef GROM, gen. Roman Polko. Jego zdaniem, "poziom ambasadorski" w relacjach z Moskwą to za dużo, bowiem "trudno z terrorystami utrzymywać jakiekolwiek relacje dyplomatyczne". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Złotnicka Roman Polko Rosja Estonia Europa Europa Wschodnia

"Podwójnie niebezpieczne". Michał Bruszewski o wydaleniu ambasadora Estonii z Rosji

- Estonia, Łotwa, Litwa, to państwa, które wiedzą, jakim zagrożeniem jest polityka rosyjska, w tym dotycząca wykorzystania mniejszości rosyjskiej na ich terytoriach - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert Defence24 Michał Bruszewski. - 20 tys. Rosjan mieszkających w Estonii może, w jakimś sensie, podlegać służbie w wojsku rosyjskim - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Estonia Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Magdalena Złotnicka

"Rosja przygotowuje się do przejęcia inicjatywy". Nowy raport ISW

Amerykański Instytut Studiów na Wojną (ISW) ocenia, że "Rosja prawdopodobnie przygotowuje się do podjęcia w ciągu tego półrocza zdecydowanych akcji, które pozwolą jej odzyskać inicjatywę i przerwać serię sukcesów operacyjnych wojsk ukraińskich". - Świadczy o tym m.in. dalsza mobilizacja, wzmocnienie przemysłu zbrojeniowego i propagandy - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Europa Europa Wschodnia wojna na Ukrainie

Reuters: wagnerowcy odnaleźli ciało jednego z zaginionych pod Sołedarem Brytyjczyków

Ciało jednego z brytyjskich wolontariuszy, którzy zaginęli pod Sołedarem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, zostało odnalezione przez ludzi Grupy Wagnera - poinformowała agencja Reuters powołując się na komunikat najemniczej armii. Komunikat Grupy Wagnera nie przekazuje tożsamości nieżyjącego Brytyjczyka, ale informuje, że przy jego ciele znaleziono dokumenty obu zaginionych brytyjskich wolontariuszy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia wojna na Ukrainie Wielka Brytania

Rosjanie zbombardowali Charków. Wcześniej miasto odwiedziła szefowa MSZ Niemiec

Kilka godzin po niespodziewanej wizycie niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock w Charkowie na wschodzie Ukrainy szef administracji regionu Ołeh Syniehubow poinformował, że wojska rosyjskie zaatakowały miasto. "Zostańcie w schronach, najeźdźcy znowu bombardują!" - napisał na Telegramie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie Annalena Baerbock

Nocne ataki Rosjan na kolejne miasta. Alarmy przeciwlotnicze w centralnej Ukrainie

W sobotę wieczorem i w nocy z soboty na niedzielę Rosjanie prowadzili kolejne ostrzały ukraińskich miast i infrastgruktury cywilnej. W atakach zginęła jedna osoba, zniszczone zostały także m.in. placówki oświatowe i zakłady przemysłowe. W kilku obwodach centralnej Ukrainy ogłoszono alarmy przeciwlotnicze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2022

Wołodymyr Zełenski dziękuje USA za wsparcie: to dokładnie to, czego nam trzeba

Międzynarodowa pomoc wojskowa dla jego państwa osiągnęła nowy poziom - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu. Jak mówił, na Ukrainę trafią nie tylko nowe zachodnie pojazdy opancerzone, jak amerykański Bradley, ale również Berlin przekaże zestaw obrony powietrznej Patriot.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie