more_horiz
PR24 Portal
Section05
Europa Zachodnia

Rosyjski gaz wciąż płynie do Europy. Hiszpania zwiększyła dostawy rok do roku

Między styczniem a lipcem 2022 r. dostawy gazu ziemnego z Rosji do Hiszpanii zwiększyły się o 15 proc. rok do roku - wynika z danych spółki Enagas odpowiedzialnej za utrzymanie i obsługę hiszpańskiej infrastruktury gazowej. W ujęciu miesiąc do miesiąca, import rosyjskiego gazu do Hiszpanii spadł jednak w lipcu 2022 r. o 40 proc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja energetyka gaz Hiszpania Europa Europa Zachodnia infografika

Niemcy będą oszczędzać gaz także w domach? Szef agencji ds. sieci: to dobry pomysł

- Niemcy powinni zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 20 proc., aby uniknąć niedoborów gazu w grudniu - powiedział szef Federalnej Agencji do spraw Sieci Klaus Mueller w wywiadzie dla tygodnika "Welt am Sonntag". W jego ocenie "wprowadzenie oszczędności dla gospodarstw domowych to dobry pomysł".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy energetyka Gazprom gaz Europa Europa Zachodnia bezpieczeństwo energetyczne

Adam Eberhardt: elita niemiecka nie nadąża za nastrojami społeczeństwa

- W koalicji rządzącej Niemcami ważniejsze są układy frakcyjne dające władzę kanclerzowi Scholzowi niż nastroje społeczne - powiedział w Polskim radiu 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt, oceniają postawę rządu Niemiec wobec wojny na Ukrainie. - Społeczeństwo niemieckie wyraźnie rozczarowało się polityką ciągłego dogadywania się z Moskwą, a elita niemiecka nie nadąża za nastrojami społeczeństwa - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rafał Dudkiewicz Europa Zachodnia Niemcy Olaf Scholz

Polskie Radio 24 "Od Lizbony po Władywostok". Prof. Reginia-Zacharski: wielkich projektów nie kończy się z dnia na dzień

Pomysł "wspólnoty gospodarczej od Lizbony do Władywostoku" sięga jeszcze 2016 roku, jednak wydawać się może, że wojna na Ukrainie zniszczyła relacje Europy Zachodniej z Rosją. Prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z UŁ, stwierdził w Polskim Radiu 24, że tego rodzaju "wielkie projekty" nie kończą się z dnia na dzień lub z miesiąca na miesiąc i nawet w zmienionych warunkach mogą być kontynuowane.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń ŚWIAT Europa Niemcy Rosja GOSPODARKA Europa Zachodnia

Zachód wobec wojny na Ukrainie. Dr Olchowski: Polacy zawsze wiedzieli, gdzie jest zło

- Teraz, kiedy spadły wszelkie zasłony i skończyły się wszelkie pozory i iluzje, to rzecz jasna poziom świadomości się zmienia, ale on się zmienia nie tylko u nas, nie tylko w Polsce, ale zmienia się też w wielu innych państwach. (...) Aczkolwiek to wcale nie jest tak, że cały świat przejrzał na oczy i widzi, jaki jest Putin. Znaczna część świata wcale tak nie uważa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jakub Olchowski z UMCS i Instytutu Europy Środkowej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Europa Zachodnia Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski

Artur Żak: ukraińscy komentatorzy cieszą się ze wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Wśród najważniejszych wniosków szczytu NATO na Ukrainie wymienia się często pomoc dla Ukrainy, jaką zadeklarował Sojusz, pomoc wojskową. Często jest podkreślane, że mowa wyłącznie o broni obronnej. Komentatorzy zaznaczają, że Ukraina, żeby skutecznie walczyć z Federacją Rosyjską, potrzebuje jednak właśnie broni nie obronnej, ale ofensywnej, artylerii, systemów rakietowych i amunicji - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Żak, współpracownik Radia Lwów i tłumacz w bazie wojskowej pod Lwowem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 NATO szczyt NATO szczyt NATO 2022 serwis wschodni Europa Zachodnia USA Madryt Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

Zełenski o relacjach z Dudą i Johnsonem: polityczna chemia od pierwszego dnia

- Jesteśmy sobie bliscy, od pierwszego dnia była taka polityczna chemia - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o relacjach z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. - Na pewno wygramy. A ci, którzy nas wspierali, będą budować przyszłe projekty bezpieczeństwa na wielką skalę - stwierdził, zwracając się do brytyjskich studentów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Wołodymyr Zełenski relacje polsko-ukraińskie Europa Europa Wschodnia Europa Zachodnia

Europa wobec wojny na Ukrainie. Piekło: są naciski, by Kijów coś Moskwie oddał

- Są w Europie robione próby politycznego nacisku na Kijów, żeby ten zechciał Rosji coś oddać, by można było wrócić do robienia biznesów z Moskwą i być może uruchomić Nord Stream 2 - powiedział w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło. - To by wprawiło kanclerza Olafa Scholza w bardzo dobry humor - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Europa Zachodnia wojna na Ukrainie wojna 2022 infografika

"Wracają apele o wrażliwość na interesy Moskwy". Niezalezna.pl o prorosyjskim kongresie w Niemczech

"Jeżeli ktoś sądził, że rosyjska napaść na Ukrainę otrzeźwi najbardziej rusofilską część niemieckich elit, musi się czuć rozczarowany (...) Do głosu wrócili ci, którzy już po aneksji Krymu apelowali o »większą wrażliwość na interesy Moskwy«" - czytamy na Niezalezna.pl. Społeczeństwo niemieckie przygotowuje się na scenariusz powojenny, "w którym Rosja będzie musiała na nowo zostać wciągnięta w porządek cywilizowanego świata" - piszą Olga Doleśniak-Harczuk i Antoni Opaliński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Europa Zachodnia wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina