more_horiz
PR24 Portal
Section05

Filip Memches

"Jeden z odważniejszych apologetów etyki katolickiej". Tomasz Rowiński o kardynale George'u Pellu

- Pell miał w sobie rodzaj niezależności, która płynęła z wiary i prawdziwej tożsamości katolickiej, patrzył na kościół także jako na instytucję, która wymaga sprawiedliwego traktowania ludzi w niego zaangażowanych i piętnowania niesprawiedliwości. Był nietuzinkową postacią - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, socjolog, publicysta (Christianitas.org).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Filip Memches Kościół chrześcijaństwo

Powieść Siergieja Lebiediewa. "To refleksja nad dziedzictwem totalitaryzmów"

- Przez to, że książka ta podejmuje ten nadrzędny temat - świata po katastrofie - jest bardzo głęboko zanurzona w rosyjskim kontekście. Jednak nie jest tytułem dotyczącym wyłącznie rosyjskich problemów. Dotyczy także tych uniwersalnych, takich, które w filozofii związane są z refleksją nad dziedzictwem totalitaryzmów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Herbich (filozof, eseista, współpracownik rocznika "Teologia Polityczna"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara społeczeństwo Rosja wojna 2022

Niejasne stanowisko Franciszka wobec wojny. Prof. Kościelniak o potrzebie "elementarnej" sprawiedliwości

- Domagamy się od papieża, od Stolicy Apostolskiej takiego punktu widzenia, który będzie zgodny z  doktryną chrześcijańską, ale jest jeszcze kwestia elementarnej sprawiedliwości i wrażliwości, niezależnie od tego z którego sytemu etycznego się wyrasta - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Cezary Kościelniak (filozof, publicysta, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara społeczeństwo Kościół katolicki papież Rosja wojna 2022

"Równoległa polis". Czy idee Vaclava Bendy są aktualne współcześnie?

- Opisując relacje między jednostką a systemem totalitarnym, między wykluczonymi a władzą, opisując system, który polityzuje i wprowadza w życie codzienne podziały polityczne, Benda dotykał problemów, z którymi spotykamy się w czasach współczesnych - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog Maciej Ruczaj, mówiąc o książce poświęconej Vaclavowi Bendzie.
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Czechy opozycja demokratyczna Europa Europa Środkowa

Twórczość Ferdynanda Ossendowskiego. "Autor skazany na wieczną niepamięć"

- Dla wielu Ossendowski to postać zupełnie nieznana. Prawie pięćdziesiąt lat komunizmu i skazanie go na wieczną niepamięć, wyrzucenie jego książek z bibliotek, odniosło skutek. Konsekwencje widzimy do dziś - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Słowiński, autor książki "Książę przygody. Biografia Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego". 
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches KULTURA literatura PRL społeczeństwo

Paweł Lisicki o religijności Polaków: mierzymy się z falą dechrystianizacji

- Możemy dostrzec w Polakach "oziębłość wiary". Widzimy to poprzez słomiany ogień, skalę zepsucia i skandali uderzających w Kościół katolicki. Zderzamy się z silną falą dechrystianizacyjną. Dziś inna jest też wewnętrzna struktura Kościoła - powiedział redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", Paweł Lisicki, na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Jan Paweł II Stefan Wyszyński Kościół duchowieństwo Polskie Radio 24 Filip Memches Paweł Lisicki społeczeństwo

Juliusz Gałkowski: Rzym to do dziś symbol potęgi

- Tym, co utrzymuje starożytny Rzym w powszechnej świadomości, jest kultura masowa - ta, którą możemy zauważyć m.in. w komiksach czy filmach. Rzym jest fascynujący i tak zapadł w wiadomość czy podświadomość zbiorową, że nikt od niego nie potrafi się wyzwolić - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski ("Teologia Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022 Filip Memches starożytność Rzym