more_horiz
PR24 Portal
Section05
Filip Memches

Ekspert: wielkie mocarstwa myślą kategoriami geopolityki i geostrategii

Geopolityka to słowo, które robi w ostatnim czasie wielką karierę. W mediach, a także w serwisach społecznościowych toczą się spory, czy jest to właściwe narzędzie opisu i poznania świata. - Geopolityka to słowo wielkich mocarstw – mówił w audycji "Życie z duszą czy bez” Jacek Bartosiak, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, autor książki "Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone Rosja Filip Memches

Czarne karty Kościoła: mamy do czynienia z wiedzą potoczną, rzeczywistość jest bardziej zniuansowana

Dla współczesnych Polaków to wręcz oczywistość. Krucjaty, inkwizycje, antysemityzm - można mnożyć słowa będące synonimami tego, czego katolicy powinni się wstydzić. Na ile jest to prawda, a na ile jest to wytwór antykatolickiej propagandy - o tym rozmawiał w programie Życie z duszą Filip Memches oraz jego gość, historyk UW Paweł Skibiński.
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Kościół Kościół i kultura średniowiecze społeczeństwo religia propaganda

Czy małżeństwo jest przeżytkiem? „W Polakach jest ogromna tęsknota za nierozerwalnością związku”

– Można powiedzieć, że małżeństwo traci powoli swoją wyjątkową oryginalność – powiedział ks. Robert Skrzypczak, teolog i psycholog. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa na temat kondycji i odbioru społecznego instytucji małżeństwa we współczesnych czasach. Czy patrząc na wzrastającą liczbę rozwodów i związków nieformalnych, można powiedzieć, że małżeństwo to przeżytek, a ślubowanie przed ołtarzem to pusty rytuał?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches małżeństwo wiara Kościół katolicki

„Wolność jest kuloodporna”. Książka o pracach ekshumacyjnych na „Łączce”

- Na Łączce dzieje się coś bardzo ważnego w polskiej historii, coś wielopłaszczyznowego, coś, co nas dotychczas przerastało – powiedział w audycji "Życie z duszą, czy bez" Jarosław Wróblewski, dziennikarz, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, autor książki „Wolność jest kuloodporna”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci Filip Memches stalinizm Krzysztof Szwagrzyk IPN Łączka

Tomasz Terlikowski o początkach chrześcijaństwa w Japonii

- Chrześcijaństwo pojawiło się w Japonii wraz z jezuitami i świętym Franciszkiem Ksawerym. Zostali entuzjastycznie przyjęci przez część książąt i samurajów – tak o początkach chrześcijaństwa w Japonii mówił w audycji Życie Z Duszą Czy Bez filozof, autor wielu książek o tematyce religijnej i publicysta TV Republika Tomasz Terlikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo Japonia Tomasz Terlikowski Filip Memches

Prześladowania chrześcijan na świecie

– Z przejawami niechęci chrześcijanie spotykają się również w Europie – powiedział Tomasz Rowiński, redaktor naczelny serwisu christianitas.org. 17 marca, już po raz szósty, ulicami Warszawy przejdzie Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o tym, gdzie i dlaczego osoby wierzące w Chrystusa są represjonowane oraz jaką wagę do tego problemu przywiązują państwa europejskie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo Filip Memches Francja

Post w życiu chrześcijanina. „To droga do bliższego spotkania z Bogiem”

– Współcześnie post stał się swego rodzaju dietetyczną herezją – powiedział Marek Zaremba, dietoterapeuta i autor książki „Boży Skalpel. Uzdrowienie postem”. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o istocie postu dla chrześcijanina i tego, czy jego przestrzeganie możliwe jest w świecie niemal nieograniczonej konsumpcji, gdy za wszelką cenę unika się doświadczenia fizycznego i duchowego głodu.
Zobacz więcej na temat:  karnawał Kościół Filip Memches Wielki Post

O dialogu między religiami. „Chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu”

„Biblia to wspólne DNA chrześcijan i Żydów, które stanowi o naszej tożsamości” – podkreślił rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik nawiązując do Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Natomiast Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim są okazją dla katolików do poznania swoich korzeni. O relacjach chrześcijaństwa z judaizmem mówił w audycji Życie z Duszą czy Bez publicysta i eseista Krzysztof Dorosz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 judaizm Żydzi chrześcijaństwo ekumenizm Biblia Filip Memches Krzysztof Dorosz

W Gruncie Rzeczy: Czy można porównać Marksa do Hitlera?

Po emisji w TVN reportażu dotyczącego działalności grupy neonazistów w Polsce, pojawiły się głosy domagające się równego piętnowania zarówno skrajnie prawicowych, jak i skrajnie lewicowych ideologii. Czy rzeczywiście ojcowie nazizmu i komunizmu – Adolf Hitler i Karol Marks – to postaci, które można w jakiś sposób porównać? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali Łukasz Kobeszko (Aletheia) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm faszyzm totalitaryzm Karol Marks Adolf Hitler Filip Memches

Polski Kościół w obliczu kryzysu migracyjnego

Współczesny świat rzuca chrześcijanom wiele wyzwań. W przypadku katolików w Polsce jednym z nich jest sprawa przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu. O tym, czy polscy katolicy reprezentują chrześcijańskie postawy, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Cezary Kościelniak oraz socjolog Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria imigranci w Europie uchodźcy Kościół katolicki Bliski Wschód Stanisław Gądecki Filip Memches

Brat Albert – święty od najbardziej potrzebujących

Swoje życie poświęcił na pomoc biednym i bezdomnym. W Krakowie prowadził przytułek, w którym mieszkał razem z ubogimi. Adam Chmielowski, zwany również świętym Bratem Albertem, zmarł w opinii świętości. – Wierzył, że człowiek doznając miłości od bliźniego, może się zmienić na lepsze – powiedziała publicystka Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adam Chmielowski religia Filip Memches pomoc pomoc społeczna
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem