more_horiz
PR24 Portal
Section05

Finlandia

Wołodymyr Zełenski przybył do Finlandii. W planach spotkania z władzami krajów nordyckich

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w środę z wizytą do stolicy Finlandii, by spotkać się z prezydentem Saulim Niinisto oraz premierami Szwecji, Norwegii, Danii i Islandii, którzy zebrali się na jednodniowym szczycie przywódców państw nordyckich - poinformował państwowy fiński nadawca Yle.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Europa ŚWIAT Finlandia Wołodymyr Zełenski

Finlandia: rozpoczynają się rozmowy międzykoalicyjne. Cztery partie utworzą centroprawicowy rząd?

W Finlandii cztery partie przystąpią do tworzenia nowego, centroprawicowego rządu. Jak przekazał Petteri Orpo, któremu po zwycięstwie w wyborach powierzono misję tworzenia rządu, w międzypartyjnych rozmowach koalicyjnych wezmą udział liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa, antyimigrancka partia "Finowie", szwedzcy liberałowie oraz Chrześcijańscy Demokraci.
Zobacz więcej na temat:  Finlandia koalicja polityka Europa ŚWIAT

Migranci narzędziem w rękach Łukaszenki. Fińska straż graniczna docenia zdecydowane działania Polski

Fińskie władze zabezpieczą ok. 15 proc. z liczącej ponad 1300 km granicy z Rosją. - Płot jest potrzebny na najbardziej newralgicznych obszarach - przekonuje w rozmowie z PAP, szef projektu budowy płotu Ismo Kurki z kwatery głównej Straży Granicznej. Zaznacza, że "w Finlandii z uwagą śledzono to, co działo się jesienią 2021 r., gdy Polska zmagała się z instrumentalnym wykorzystaniem migrantów i operacją hybrydową ze strony Białorusi".
Zobacz więcej na temat:  granica bezpieczeństwo imigranci w Europie Finlandia Europa

Reżim Łukaszenki wykorzystuje migrantów. Fińska straż graniczna docenia zdecydowane działania Polski

W rozmowie z PAP szef projektu budowy płotu Ismo Kurki z kwatery głównej Straży Granicznej przekonuje, że fińskie władze zabezpieczą ok. 15 proc. z liczącej ponad 1300 km granicy z Rosją. - Płot jest potrzebny na najbardziej newralgicznych obszarach - mówi. Zaznacza, że "w Finlandii z uwagą śledzono to, co działo się jesienią 2021 r., gdy Polska zmagała się z instrumentalnym wykorzystaniem migrantów i operacją hybrydową ze strony Białorusi".
Zobacz więcej na temat:  granica bezpieczeństwo imigranci w Europie Finlandia ŚWIAT Europa

"Bałtyk stanie się morzem wewnętrznym NATO". Tomasz Szatkowski o korzyściach z rozszerzenia Sojuszu

- Choć Rosja będzie starała się przekonać część społeczeństw na Zachodzie, że jest otaczana, to nie obawia się ona aktów agresji ze strony Sojuszu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia stały przedstawiciel Polski przy NATO Tomasz Szatkowski. Jego zdaniem akcesja Szwecji i Finlandii będzie korzystna zarówno dla tych państw, jak i dla Sojuszu, Bałtyk stanie się bowiem morzem wewnętrznym paktu północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg NATO Tomasz Szatkowski Szwecja Finlandia