more_horiz
PR24 Portal
Section05
Frans Timmermans

Wiceszef KE zapowiada działania w obronie polskich sędziów

Około 15.00 została zaplanowana dyskusja o reformie sądownictwa w Polsce na unijnej naradzie w Brukseli. To ostatni punkt dzisiejszego spotkania ministrów do spraw europejskich 28 krajów. Przed rozpoczęciem spotkania wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans negatywnie ocenił sytuację w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Frans Timmermans Europejski Trybunał Sprawiedliwości sądownictwo

Brexit. Ostatnie wytyczne KE na wypadek braku porozumienia

Komisja Europejska opublikowała ostatnie wytyczne na wypadek braku porozumienia w sprawie brexitu i wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii bez umowy. Od końca ubiegłego roku Bruksela publikuje tak zwane plany awaryjne w różnych dziedzinach. Te ogłoszone w środę dotyczą programu wymiany studentów Erasmus Plus, koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz unijnego budżetu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Brexit Wielka Brytania Frans Timmermans

Posłanka PO: dobrze, że prezydent przyznał się do winy

- Prezydent ma tendencję do podpisywania wszystkiego po ciemku, żeby nikt nie widział wstydliwych rzeczy - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Marta Golbik. Posłanka Platformy Obywatelskiej odniosła się do podpisanej przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Andrzej Duda Komisja Europejska Unia Europejska Frans Timmermans Platforma Obywatelska Adrian Klarenbach

Wysłuchanie Polski na naradzie UE. Poznaliśmy szczegóły

Polska jest niezadowolona z braku reakcji Komisji Europejskiej na nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym i odmową wycofania skargi z unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Komisja odpowiada, że ustawa jeszcze nie jest podpisana przez prezydenta i domaga się kolejnych zmian w reformie sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Konrad Szymański Frans Timmermans Rada Europy Rada Europejska ŚWIAT

Debata dnia: po wysłuchaniu Polski na Radzie ds. Ogólnych UE

W Brukseli zakończyło się wysłuchanie Polski na Radzie ds. Ogólnych w ramach procedury z art. 7 unijnego traktatu. Reprezentujący nasz kraj, minister ds. europejskich Konrad Szymański mówił dziennikarzom przed rozpoczęciem posiedzenia, że Polska będzie oczekiwać od KE oceny zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. O sprawie mówili goście Debaty Dnia w Polskim Radiu 24: Adam Buła, Polska The Times i Karol Gac, Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Frans Timmermans Unia Europejska