more_horiz
PR24 Portal
Section05
Fryderyk Chopin

Krzysztof Herdzin: z szacunkiem biorę Chopina na warsztat

- Wierzę gorąco, że dzięki muzyce można przetrzymać najgorsze chwile, teraz mamy do czynienia z sytuacją, w której dzięki kulturze możemy próbować odzyskać spokój wewnętrzny - gościem Dwójki był Krzysztof Herdzin, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, który będzie gospodarzem najbliższego koncertu z cyklu "Jazz.PL". Słuchaczom Dwójki artysta znany jest jako prowadzący audycję "Kalambury z partytury".
Zobacz więcej na temat:  koncert Fryderyk Chopin Krzysztof Herdzin Dwójka

Artur Szklener: muzyka Chopina łączy wszystkich ludzi

- Głównym przesłaniem nas wszystkich: artystów, organizatorów, dziennikarzy i słuchaczy jest jedno - to apel o pokój. Muzyka Chopina łączy nas na całym świecie, dedykujemy wszystkie urodzinowe koncerty ofiarom wojny w Ukrainie - mówił na antenie Dwójki Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. 
Zobacz więcej na temat:  85 lat Dwójki Paweł Siwek Artur Szklener Dwójka Fryderyk Chopin konkurs chopinowski MUZYKA

"Kultura ma dawać siłę". 85. urodziny radiowej Dwójki

- Rok 2022, jubileuszowy rok Programu 2 Polskiego Radia, zapowiadał się znakomicie, ale sytuacja, z którą mierzy się teraz świat, spowiła cieniem radość z urodzin. Mamy świadomość, że kultura ma dawać siłę i wsparcie, ale nie jest emocjonalnie wyłączona z tego, co się dzieje - mówi Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor stacji.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Jazz muzyka klasyczna Fryderyk Chopin Kasia Dydo

Jakub Kuszlik: by dobrze grać Chopina, należy znać też innych kompozytorów

- Z duetu Brahms/Chopin bliższy jest mi ten pierwszy. Bardzo podoba mi się to połączenie klasycznych form i w pewnym sensie też klasycznego sposobu ekspresji z tym romantycznym sosem. Frazy u Brahmsa są naprawdę przejmujące, to muzyka napisana w bardzo inteligentny sposób, od zawsze mnie poruszała - mówił w Dwójce Jakub Kuszlik, laureat 4. nagrody ex aequo XVIII Konkursu Chopinowskiego. Na początku lutego ukaże się jego debiutancka płyta "Brahms, Chopin".
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski fortepian Agencja Muzyczna konkurs chopinowski 2020 Jakub Kukla płyta Fryderyk Chopin Johannes Brahms MUZYKA

Tegoroczny koncert urodzinowy Fryderyka Chopina uświetni Bruce Liu

Koncert z okazji 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina uświetni występ zwycięzcy ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego Bruce'a (Xiaoyu) Liu. "Koncert wyprzedał się w całości w siedem minut od momentu uruchomienia sprzedaży biletów" - powiedział rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin konkurs chopinowski filharmonia narodowa Bruce (Xiaoyu) Liu

Awantury, bale i sędziowski dzwonek. Trudne początki Konkursu Chopinowskiego

Przed wybuchem II wojny światowej odbyły się trzy edycje Konkursu Chopinowskiego, które zgromadziły blisko czterystu muzyków, ponad stu jurorów i tłumy widzów. Taka frekwencja powodowała, że turnieje nie obyły się bez komplikacji - raz występ uczestnika został nawet przerwany przez... szczekającego psa. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA historia warszawy Fryderyk Chopin konkurs chopinowski MUZYKA

Album "Czułe struny". Natalia Kukulska: ten mój Chopin przyjmowany jest wspaniale

Utwory z płyty "Czułe struny" Natalii Kukulskiej, opracowane na podstawie dzieł Fryderyka Chopina, zabrzmiały w ubiegłą sobotę, 15 stycznia, podczas koncertu prezydenckiego w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. - Nagrałam ten koncert z publicznością wypełnioną po brzegi i pomyślałam sobie, jak ten odbiór z drugiej strony jest ważny - mówi wokalistka w "Muzycznej Jedynce". 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Natalia Kukulska album piosenka Jazz Fryderyk Chopin muzyka klasyczna
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem