more_horiz
PR24 Portal
Section05
Gazprom

Embargo i cła na surowce z Rosji nie wystarczą, trzeba zmienić kierunek dostaw. Tak uważa minister klimatu

- Dla Polski nie do przyjęcia jest przyjęcie samych ceł na surowce energetyczne z Rosji, bez przyjęcia embarga - mówiła minister klimatu Anna Moskwa przed wylotem do Brukseli na spotkanie ministrów ds. energii UE. - Nie zgadzamy się na to, że państwa dalej będą importować i płacić - dodała.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo klimatu Unia Europejska ropa naftowa gaz ziemny Gazprom sankcje Unii Europejskiej Rosja wojna na Ukrainie

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. Naimski: byliśmy na to przygotowani 

- Polska jest pokazywana w Europie jako przykład właściwej strategii energetycznej, dbałości o bezpieczeństwo energetyczne. Inwestycje, które temu służą, realizujemy od kilku lat - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA Piotr Naimski Tadeusz Płużański Gazprom

Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii testem dla całej Europy

Polska i Bułgaria poinformowały o wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji. Oba kraje odmówiły realizacji żądań Moskwy, by zmienić sposób rozliczania opłat za gaz w taki sposób, by importerzy musieli kupować ruble na rynku walutowym, tym samym stale wzmacniając rosyjską walutę. – Rosjanie wybrali sobie te dwa kraje jako poligon doświadczalny i element testu dla całej Unii Europejskiej – ocenia dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce wschodniej Grzegorz Kuczyński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Witold Lazar społeczeństwo Trójka Ukraina Władimir Putin Gazprom gaz Bułgaria Grecja Unia Europejska energetyka

Wstrzymanie dostaw gazu do Polski. Prof. Młyńczyk: to wyraz desperacji Rosji

- Wydaje się, że Władimir Putin przyjął kalkulacje krótkoterminowe, na zasadzie, że coś musi się wydarzyć, któraś strona musi "pęknąć". Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy w okresie - szczęśliwie dla nas - kończącym sezon grzewczy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni gaz Gazprom GOSPODARKA POLSKA

Część państw zapłaci za gaz w rublach? Beata Płomecka: sytuacja jest dwuznaczna

Rosja chce obejść unijne sankcje i wprowadza nowe reguły płatności za gaz. Polska i Bułgaria się na to nie zgodziły, więc Gazprom w odwecie wstrzymał dostawy surowca. Z doniesień medialnych wynika jednak, że kilka krajów planuje dostosować się do rosyjskich żądań. - Eksperci rynku energetycznego przyznają, że sytuacja jest dwuznaczna - zauważa Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Komisja Europejska Gazprom energetyka Beata Płomecka Paweł Lekki

Wstrzymanie dostaw gazu. Jakóbik: ultimatum rublowe to tylko pretekst, Rosja chce uderzyć w Polskę

Rosjanie zawsze sobie znajdą jakiś powód, czy to będzie usterka techniczna, jak przy kryzysie zanieczyszczonej ropy czy nawodnionego gazu, czy jakieś sprawy formalne, które nie mają racji bytu (...). Akurat teraz Rosjanie chcieli uderzyć w Polskę - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl, komentując wstrzymanie rosyjskich dostaw gazu do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski Wojciech Jakóbik POLSKA GOSPODARKA energetyka gaz Gazprom Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni

Kreml wstrzymuje dostawy gazu. Dr Bonikowska: Rosja przestała być wiarygodnym partnerem biznesowym

- Rosji wydaje się, że jak będzie szantażować, to jest jej źródło siły. Tak naprawdę jest to źródło jej słabości, ponieważ Federacja Rosyjska utraciła teraz całkowicie zaufanie nie tylko w sferze politycznej, ale także biznesowej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja polityka energetyka Gazprom gaz

Gaz za ruble. Dr Wojtas: niektóre państwa UE biorą udział w grze Putina

- Część państw zdecydowała się wziąć udział w grze Putina, a dzisiaj to, czego potrzebujemy, to jedność UE i całego świata zachodniego w obliczu barbarzyńskiego zagrożenia ze strony Rosji i jej prezydenta - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 dr Jarosław Wojtas (Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu). Jak dodał, decyzja niektórych państw o płatności za rosyjski gaz w rublach "jest bardzo rozczarowująca".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja gaz Gazprom wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

W UE burzliwa dyskusja ws. płatności za rosyjski gaz. Polska zgłasza zastrzeżenia

W Unii Europejskiej wciąż nierozwiązane są wątpliwości w sprawie zapłaty za rosyjski gaz w rublach, co przewiduje dekret Władimira Putina. Komisja Europejska mówi, że będzie to złamaniem sankcji i apeluje, by nie ulegać żądaniom Rosji, ale jej kolejne wyjaśnienia wywołują różne interpretacje. Polska przedstawia odmienne od KE stanowisko. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny sankcje Unii Europejskiej sankcje wojna na Ukrainie Gazprom Rosja ŚWIAT wojna 2022 Beata Płomecka Europa Unia Europejska

Sytuacja energetyczna w Europie. Aleksander Żywczyk: Niemcy padły ofiarą własnej chciwości

- Niemcy mieli doskonały interes z Rosją i chcieli sprzedawać rosyjski gaz, zarabiając przy tym niemało. Nie wzięli pod uwagę tego, że Putin wymknie im się spod kontroli - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Żywczyk z "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Gazprom gaz bezpieczeństwo energetyka Rosja konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie POLSKA polityka Polskie Radio 24 Niemcy

Strumień rubli za gaz płynie do Moskwy. UE nie wie, kto wybrał uległość zamiast solidarności

Bruksela obiecuje solidarność z państwami odciętymi od gazu z Rosji. Tylko Gazprom wie, kto się z niej wyłamuje – podaje w czwartek "Rzeczpospolita". Agencja Bloomberg informowała wcześniej, że cztery europejskie firmy spełniły żądania Putina i zapłaciły już w rublach za dostawy gazu, a dziesięć spółek otworzyło dedykowane temu rachunki w Gazprombanku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Rosja Gazprom gaz energetyka

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Anna Milczanowska: pamiętajmy, że mamy też swoje źródła gazu

- Polska od dawna dokonała dywersyfikacji, aby źródła gazu dochodziły do nas z różnych stron. Zacznijmy od tego, że mamy swoje źródła, gdzie wydobywamy ponad 5 mld m3 - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem "Dwóch stron" był także Paweł Bejda z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom gaz energetyka bezpieczeństwo Rosja energia odnawialna POLSKA polityka Polskie Radio 24
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem