more_horiz
PR24 Portal
Section05
Grażyna Bastek

"Noli me tangere" Tycjana. Maria Magdalena i Chrystus Zmartwychwstały

"Noli me tangere" (nie dotykaj mnie) to słowa, które wypowiedział zmartwychwstały Chrystus Marii Magdalenie, gdy spotkali się w ogrodzie Getsemani. Maria Magdalena początkowo wzięła Chrystusa za ogrodnika, a gdy go rozpoznała i pragnęła dotknąć, ten poprosił ją, aby go nie zatrzymywała: "jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Tycjan Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Rembrandt i "Lekcja anatomii dr. Tulpa". Przepustka do malarskiej sławy

Obraz "Lekcja anatomii doktora Tulpa" namalował Rembrandt w 1632 roku, jest to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem protretów w mieście.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo dzieła sztuki Rembrandt Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka

Pieter Saenredam i jego ulubiony kościół

Pieter Saenredam był "portrecistą" kościelnych wnętrz, bodaj najlepszym wśród malarzy uprawiających w siedemnastowiecznej Holandii gatunek kerkinterieurs. Jego dzieła nie były architektonicznymi fantazjami, lecz co najwyżej nieco "podrasowanymi" dokumentacjami istniejących budowli. Ulubionym motywem Saenredama, podejmowanym od 1628 roku, był kościół św. Bawona w Haarlemie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Holandia Muzeum Narodowe w Warszawie Michał Montowski Grażyna Bastek

"Męczeństwo św. Sebastiana". Dramaturgia obrazu według Cecco del Caravaggio

Cecco del Caravaggio nauczył się malować w stylu swego mistrza - Michelangela Merisi da Caravaggia. Świetnym przykładem jego samodzielnego dzieła, utrzymanego w formule "maniera tenebrosa", jest "Męczeństwo św. Sebastiana" z Muzeum Narodowego w Warszawie, o którym rozmawialiśmy w audycji "Jest taki obraz".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Caravaggio Cecco del Caravaggio Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem