X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Hanna Szczęśniak

Czas na żywieckie wesele!

Czas na żywieckie wesele! Czy wiecie, czym są wywodziny? Ile włosów trzeba ściąć pannie młodej? Jacy muzykanci towarzyszą młodej parze w drodze do domu, do kościoła i na weselną zabawę? Na te wszystkie pytania odpowiedzieli nasi przyjaciele z Beskidu Żywieckiego. Kaja Prusinowska odkryła przed nami tajemnicę wschodniej Wielkanocy (która wypada właśnie dziś!). Dzięki Emmie i Stasiowi wiemy, jak wyglądały niegdyś prace polowe.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie! Koncert [ZOBACZ WIDEO]

- Wiosna i Wielkanoc zlały się w jedno świętowanie – Zmartwychwstanie, powrót ptaków z dalekich krajów, budzenie się przyrody z zimowego snu – to wszystko składa się w jedno doświadczenie, którym przez stulecia, a może i dłużej, dzielili się ludzie. Nie mogli tego przeżywać samotnie, w domach, więc chodzili po… kolędzie! Kolędnicy wielkanocni chodzili po dyngusie, z kogutkiem, z gaikiem, z konopielką i dzielili się tą radością pod oknami gospodarzy! – mówił Janusz Prusinowski
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa W POLSKIM RADIU

Czy wiejscy muzykanci słuchali radia?

W najbliższym „Źródełku” przekonaliśmy się, że muzyka ludowa nie zawsze musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zajrzeliśmy do Beskidu Żywieckiego, by dowiedzieć się o różnych rodzajach palm wielkanocnych i ich "starszym kuzynie" - "latku". A Kaja i Hania Prusinowskie uraczyły nas ciekawymi opowieściami o mitycznych gajach i "gaiku" - kuzynie wspomnianego "Latka". Sprawdziliśmy też jakie kolory w afrykańskiej Ghanie oznaczają piękno, dorastanie i miłość. A piosenkę o słoneczku zaśpiewały nam dzieci z łemkowskiego zespołu Kyczerka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Śpiewające kozy i władcy chmur

 W "Źródełku" dużo mówiliśmy dziś o śpiewie. Dowiedzieliśmy się, że czasem nawet brzydki śpiew może być wartościowy. Poznaliśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego nie każda koza robi „mee”? Czy grając na dudach można też śpiewać? I co zrobić, kiedy zapomni się tekstu? Spotkaliśmy tez kolejna niezwykła istotę - Płanetnika Nimbusa. To on odpowiada za szalone marcowe zmiany pogody! 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Wielki Post i krótki miesiąc

W "Źródełku", dzięki naszej słuchaczce Gai, dowiedzieliśmy się, czy na wsiach obchodzono kiedyś urodziny. Sprawdziliśmy, dlaczego Brygida Sordyl ostatnio intensywnie szorowała garnki, a Kuba Gołdyn zdradził nam, co drewniana piszczałka może mieć wspólnego z owcami i wilkami. A Kaja Prusinowska, wraz ze swoim niezwykłym przyjacielem, opowiedzieli nam baśń o wędrującym Księżycu.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Miłość i Ostatki karnawału

Dzięki Tamarze z Akademii Sztuk Dziecięcych dowiedzieliśmy się czy bale przebierańców istniały dawniej na wsi. O pięknych pieśniach miłosnych i ukrytych w nich romantycznych historiach mówili Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn. Kaja i Hania Prusinowskie rozmawiały o dość młodym w Polsce święcie - Walentynkach i radosnych obchodach ostatków. A wszystko w rytm tradycyjnej muzyki nie tylko z Polski, ale i z Brazylii - światowej stolicy karnawału! 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak karnawał

Zapuście mój miły, tańcujmy co siły!

Dzięki Tamarze z Akademii Sztuk Dziecięcych dowiedzieliśmy się, dlaczego luty tak się właśnie nazywa i który miesiąc obsypuje się pierwszymi wiosennymi kwiatami? Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn opowiedzieli nam o tańczących w karczmach kobietach i grasujących po wsi diabłach. Bowiem, gdy nadchodził koniec karnawału, wolno było bawić się tylko do północy z wtorku na środę! Za to Kaja Prusinowska i jej mąż Janusz Prusinowski wytłumaczyli, jak zaklaskać i zatupać do "trójkowych" melodii. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak karnawał

O leśnym lichu, mądrym Ansie i jego bracie niedźwiedziu

Piękne lasy, bajkowe melodie i... porośnięte futrem potwory z bagien! W najbliższym „Źródełku” zajrzeliśmy na północ Europy, by wraz z Kają Prusinowską wysłuchać pięknej baśni o przyjaźni i poznać estońską zabawę! Brygida Sordyl uczyła Kubę Gołdyna kilku trudnych, gwarowych słów i śpiewała piękne pieśni. Dzięki Kornelce z Akademii Sztuk Dziecięcych znamy już podstawowe różnice między ludowym strojem krakowskim a łowickim!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Estonia bajki

O przygodach zwierząt i mądrości dziadków

Chyba w całej Polsce mamy piękną, śnieżną zimę! Jest mroźno, prawda? W takie zimne, krótkie dni na wsiach częściej siedziało się w domu. Dla rozrywki opowiadano sobie anegdoty i legendy. Można było usłyszeć mrożące krew w żyłach opowieści o duchach i niezwykłe historie o zwierzętach. Często opowiadali je najstarsi w rodzinie – dziadkowie i babcie...
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak zwierzęta

Zima pełna kolorów

Początek roku na wsi był pełen kolorów, tajemnic i wesołych melodii. Wędrujący przebierańcy pukali do domów i składali życzenia. Wraz z Brygidą Sordyl i Kubą Gołdynem z Beskidu Żywieckiego sprawdziliśmy czym jest maciudula i jukace. Dzięki małemu Stasiowi z Akademii Sztuk Dziecięcych w Warszawie zajrzeliśmy na karnawałową zabawę. Kaja Prusinowska zabrała nas w magiczną podróż wśród chmur, kłębków wełny, planet i niebiańskich owiec otulonych muzyką pięknej Estonii.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak

Kolędnicy - barwni przebierańcy

Kiedy na wsi nadchodził czas między Świętami Bożego Narodzenia a świętem Trzech Króli wszystko się zmieniało. Ludzie odpoczywali od ciężkiej pracy, spotykali się z rodziną i sąsiadami, jedli i bawili się. Wierzono, że w takie ciemne, długie wieczory domostwa nawiedzają duchy przodków. Chowano więc wrzeciona, kołowrotki i ostre igły, tak by nie skaleczyły się o nie odwiedzające dom dusze.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kolędy