X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Holokaust

Były więzień Auschwitz może dochodzić sprawiedliwości za "polskie obozy". Jest stanowisko rzecznika TSUE

Były więzień Auschwitz może dochodzić sprawiedliwości za użycie zwrotu "polskie obozy" w niemieckich mediach. Nawet jeśli nie wymieniały go z nazwiska. Takie stanowisko ogłosił rzecznik generalny TSUE. O sprawie jako pierwsza poinformowała Deutsche Welle.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd Trybunał Sprawiedliwości UE Auschwitz historia Polski Holokaust społeczeństwo

Stanisław Żaryn: kłamstwa o polskiej odpowiedzialności za Holokaust zagrażają bezpieczeństwu narodowemu

Kampania oszczerstw na temat polskiej odpowiedzialności za Holokaust i rosyjska wojna informacyjna mogą doprowadzić do izolacji i oczernienia Polski na arenie międzynarodowej - pisze dla magazynu "Tablet" Stanisław Żaryn. Rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych uważa, że przekłada się to na zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn Rosja Holokaust II wojna światowa HISTORIA POLSKA polityka

Błędy w książce "Dalej jest noc". 80-latka walczy z historykami o pamięć stryja

Nie cichną emocje po wyroku sądu ws. książki prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego "Dalej jest noc". Autorów w obronę wzięły zagraniczne media, które twierdzą m.in. że wyrok będzie miał wpływ na kolejne badania nad Holocaustem w Polsce. Badaczy pozwała bratanica opisanego w książce sołtysa, która zaapelowała do historyków, by pisali prawdziwą historię.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Holokaust Jan Grabowski Reduta Dobrego Imienia Żydzi II wojna światowa

"Generalizacja szczegółowych przykładów". Prof. Włodzimierz Suleja o książce "Dalej jest noc"

- Robią to w taki sposób, aby - zbierając świadectwa źródłowe - preparować te świadectwa. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, bo to są "wycinanki", to jest przypisywanie np. polskiej policji czynności, które wykonywała policja żydowska, czy jeszcze ktoś inny. Z tego rysuje się niezwykle ciemny obraz - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Włodzimierz Suleja, odnosząc się do książki "Dalej jest noc" i zastosowanej przez jej autorów metody naukowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania POLSKA HISTORIA Holokaust II wojna światowa sąd sądownictwo

Akcja Żonkile w tym roku wirtualnie. Ruszyły zapisy dla szkół

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziewiąty organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile i zaprasza do niej biblioteki, szkoły i instytucje kultury z całej Polski. Ze względu na pandemię większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu. Rekrutacja do udziału w akcji ruszyła 11 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski społeczeństwo POLSKA

"Pokazał, że prawda zwycięża". Prezes Reduty Dobrego Imienia o wyroku ws. książki "Dalej jest noc"

- Od samego początku wspieramy panią Filomenę Leszczyńską. Stanęła przed molochem. Wszystkie światowe potęgi historyczno-propagandowe sądziły, że mają przed sobą osobę, którą mogą rozjechać propagandowym walcem. Okazało się, że nie. Prawda zwycięża - powiedział Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Maciej Świrski Holokaust Żydzi

Niemieckie zbrodnie na polskich dzieciach. IPN: Facebook ponownie zablokował nasze posty

Facebook po raz kolejny zablokował posty IPN dotyczące niemieckich zbrodni na polskich dzieciach - przekazał Instytut w komunikacie prasowym. Według IPN do blokady jego anglojęzycznego profilu na Facebooku miało dojść 6 lutego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo media społecznościowe Facebook HISTORIA II wojna światowa Holokaust nazizm zbrodnie wojenne IPN Instytut Pamięci Narodowej

Instytut Pileckiego: odkryliśmy ślady najstarszego paszportu wydanego przez Grupę Ładosia, by ratować Żydów

W archiwach niemieckiego MSZ odkryliśmy dokumenty pozwalające odtworzyć los Żydów, którzy jako jedni z pierwszych otrzymali paszporty Paragwaju dzięki tzw. Grupie Ładosia - przekazali badacze z Instytutu Pileckiego. Podczas II wojny światowej polscy dyplomaci już od 1940 roku ratowali Żydów przekazując im fałszywe paszporty państw latynoamerykańskich.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust dyplomacja II wojna światowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych