more_horiz
PR24 Portal
Section05
II wojna światowa

Nos Kleopatry. Trudna historia Szwedzkich Gór

W Warszawie, na granicy Bielan i Bemowa, do końca lat 40. XX wieku istniały Szwedzkie Góry. Dziś w ich miejscu zlokalizowane jest Lotnisko Warszawa-Babice. W audycji Nos Kleopatry o historii Szwedzkich Gór opowiadali dr Anna Jagodzińska z Instytutu Pamięci Narodowej i Piotr Grzybowski, historyk i publicysta, zajmujący się zbrodniami niemieckimi w latach 1939-1940. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Warszawa zbrodnie wojenne

Wojciech Skurkiewicz: chcemy pokazywać historię polskiego oręża

- To swoista klamra. W momencie ogłaszania konkursu przeżywamy setną rocznicę odzyskania Niepodległości, a już za dwa lata będziemy mieli stulecie Bitwy Warszawskiej - powiedział w audycji Cafe Armia Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. 8 października zainaugurowany został konkurs "Żołnierze w służbie historii". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa IPN Ministerstwo Obrony Narodowej

Ignacy Niedźwiedziński - ksiądz, który został burmistrzem

Jego życie nie ograniczało się do samej posługi kapłańskiej. Duchowny działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, był kapelanem w czasie Powstania Wielkopolskiego, poświęcał się pracy naukowej oraz działał na rzecz lokalnej społeczności. Był zdecydowanym przeciwnikiem socjalizmu i gorącym orędownikiem ruchu spółdzielczego oraz pracy organicznej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kościół katolicki 11 listopada odzyskanie niepodległości II wojna światowa duchowieństwo

Ekspert: niemiecki prezydent będzie łagodził sytuację

Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier w środę rozpoczął  wizytę w Grecji. Rozmowy mają dotyczyć m.in. greckich żądań reparacji wojennych. – Prezydent na pewno będzie próbował łagodzić tę kwestię, a swoje stanowisko w tej sprawie Niemcy powtarzali już wiele razy  – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kędzierski z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Grecja Niemcy polityka II wojna światowa reparacje wojenne Frank-Walter Steinmeier