X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
IPN

Zamojszczyzna pamięta. Ponad 100 tys. Polaków wysiedlonych przez Niemców

- Oddziały SS otaczały wioskę, ludzi pędzono pieszo lub dowożono furmankami do obozu przejściowego w Zamościu lub w Zwierzyńcu. A tu dochodziło do dantejskich scen. Oddzielano dzieci od rodziców, a następnie je segregowano - wspominał Kazimierz Kubala, świadek wysiedleń na Zamojszczyźnie w listopadzie 1942 roku.
Zobacz więcej na temat:  Europa HISTORIA II wojna światowa IPN Niemcy POLSKA Zamojszczyzna nazizm III Rzesza

Nagrody w konkursie IPN dla dziennikarzy Polskiego Radia

Reportaże dziennikarzy Radia Gdańsk Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego zatytułowane "#Pamięć Grudzień 70" zdobyły Grand Prix w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na Audycję Historyczną Roku. - Taka nagroda dodaje skrzydeł - powiedziała współautorka serii Marzena Bakowska.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio POLSKA media społeczeństwo dziennikarze reportaż IPN Instytut Pamięci Narodowej Audycja historyczna

Upamiętniono Chaima Eissa. "Jego działalność była odpowiedzią na eksterminację naszych żydowskich współobywateli"

W Ustrzykach Dolnych na Podkarpaciu odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Eissa, członka Grupy Ładosia ratującej Żydów przed Zagładą w czasie II wojny światowej. Urodzony w Ustrzykach Chaim Eiss był ortodoksyjnym Żydem, jednym z liderów międzynarodowej organizacji Agudat Israel. W czasie II wojny światowej wspierał finansowo akcję paszportową polskich dyplomatów w Szwajcarii w celu ratowania Żydów przed Holokaustem.
Zobacz więcej na temat:  IPN POLSKA II wojna światowa Żydzi podkarpackie Holokaust Ustrzyki historia Polski regiony

"Ślad pamięci po człowieku odważnym". Odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Yisroela Eissa

W Ustrzykach Dolnych odsłonięto tablicę upamiętniającą Chaima Yisroela Eissa, członka grupy Ładosia. To właśnie w tym mieście urodził się Eiss, który w czasie wojny stworzył sieć przemytu paszportów do gett znajdujących się na terenie okupowanej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony podkarpackie Holokaust Żydzi historia Polski II wojna światowa IPN Ustrzyki

"Wokół jego śmierci narosło wiele legend". Jan Kasprzyk o ekshumacji w grobie Edwarda Śmigłego-Rydza

- Wokół śmierci marszałka Śmigłego-Rydza narosło wiele legend - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jan Józef Kasprzyk. Jak podkreślił szef UdSKiOR, "teraz będą prowadzone badania antropologiczne, genetyczne w Instytucie Pamięci Narodowej, aby potwierdzić tożsamość ekshumowanej osoby, a jednocześnie, żeby też rozwiać pewne wątpliwości co do okoliczności jej śmierci". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej ekshumacja Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa HISTORIA Krzysztof Szwagrzyk

Przemysław Gintrowski. "Symbol wrażliwości i walki z komunizmem"

- Dla mojego pokolenia nazwiska Gintrowski, Kaczmarski i Łapiński znaczą naprawdę wiele. Są symbolem wrażliwości artystycznej i walki z komunizmem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Morawski z Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia. Już 17 grudnia, podczas koncertu z okazji 70. urodzin Przemysława Gintrowskiego, usłyszymy ponownie utwory barda polskiej piosenki.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Przemysław Gintrowski IPN opozycja demokratyczna

"Chciałem wytyczyć granicę rzucania obleg". Maciej Marosz o procesie przeciwko Hannie Lis

- Tę sytuację, jako nieliczący na wiele w polskich sądach, jednak postarałem się wykorzystać ze względu na to, by wytyczyć jakąś granicę rzucania obelg - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Marosz, dziennikarz "Gazety Polskiej", współautor książki "Resortowe Dzieci", autor książki "Resortowe Togi".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Henryk Domański Niemcy hanna lis IPN sądownictwo

Historia Wojskowych Powązek. Reportaż "Las krzyży" [POSŁUCHAJ]

Ci, którzy wybierają się na Powązki Wojskowe, wiedzą, że oprócz kwiatów i zniczy obowiązkowo trzeba mieć ze sobą siatkę orzechów. Na tym niezwykle ważnym dla Polaków cmentarzu rezydują bowiem wiewiórki. Historia Powązek Wojskowych rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy zaczęto chować tam żołnierzy armii carskiej. To miejsce, gdzie pochowani są najwybitniejsi, najdzielniejsi synowie ojczyzny, ale też ludzie, którzy źle zapisali się w polskich dziejach.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce historia Polski Powązki Urszula Żółtowska-Tomaszewska IPN