more_horiz
PR24 Portal
Section05
Ignacy Jan Paderewski

Dmowski i Paderewski - na światowych salonach walczyć o sprawę polską

Choć dyplomatyczna aktywność Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w okresie I wojny światowej ma charakter synergiczny, choć obaj ze sobą współpracowali, to zdaniem prof. Andrzeja Nowaka wszystkie wysiłki zaczynają się od współzałożyciela Narodowej Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Ignacy Jan Paderewski Roman Dmowski historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja muzyka klasyczna NAUKA

Merian Cooper, producent hitu kinowego "King Kong" walczył o wolność Polski

21 kwietnia 1973 roku zmarł w Kalifornii Merian C. Cooper, amerykański pilot, który po zakończeniu I wojny światowej nie wrócił do domu. Późniejszy producent kinowego hitu "King Kong" z 1933 roku, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej z powodu rodzinnego długu zaciągniętego u Tadeusz Kościuszki. 
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 lotnictwo Józef Piłsudski Tadeusz Rozwadowski Ignacy Jan Paderewski II wojna światowa

Otwarto Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. "Szansa na odczarowanie stereotypów"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zainicjował działalność Centrum Edukacyjnego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Wskazał, że jednym z zadań IDMN jest edukacja i debata dot. myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, w tym "odczarowywanie najróżniejszych stereotypów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Roman Dmowski HISTORIA Ignacy Jan Paderewski Jan Żaryn

Front Morges. Antysanacyjny "Front Zmór"

17 lutego 1936 roku w szwajcarskim mieście Morges odbyło się spotkanie grupy oficerów i polityków, wśród których znaleźli się m.in. Wincenty Witos i gen. Władysław Sikorski. Efektem prowadzonych wówczas rozmów było zawarcie porozumienia, które przeszło do historii pod nazwą Frontu Morges. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II Rzeczpospolita Ignacy Jan Paderewski Józef Haller Wojciech Korfanty Józef Piłsudski Władysław Sikorski polityka POLSKA Szwajcaria

Po 85 latach w Solurze odtworzony zostanie z inicjatywy Ambasady RP w Bernie legendarny koncert Paderewskiego

28 lutego 1937 roku Ignacy Jan Paderewski wystąpił w Sali Koncertowej w Solurze z koncertem na rzecz utworzonego zaledwie kilka miesięcy wcześniej w tym szwajcarskim mieście Muzeum Kościuszki. Honorowy patronat nad koncertem objął ówczesny prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Giuseppe Motta.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szwajcaria Polonia Ignacy Jan Paderewski

Rząd Ignacego Paderewskiego. Pierwszy powojenny polski gabinet uznany przez ententę

9 grudnia 1919 roku Ignacy Jan Paderewski ustąpił z funkcji premiera Polski. Chociaż jego rząd utrzymał się przez zaledwie kilka miesięcy, działania gabinetu budziły wśród ówczesnych polityków zażarte dyskusje. Z jednej strony chwalony był za przeprowadzenie pierwszych w historii Polski wolnych wyborów parlamentarnych, z drugiej krytykowany za złe prowadzenie polityki skarbowej państwa. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA II Rzeczpospolita Ignacy Jan Paderewski niepodległość rząd Ignacy Daszyński Józef Piłsudski Dwudziestolecie międzywojenne Józef Haller

Ignacy Jan Paderewski na jazzowo

Święto Niepodległości Polski muzycznie kojarzy się najbardziej z jedną postacią. Właśnie w listopadzie 161 lat temu w Kuryłówce urodził się Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita. Okazuje się, że ciągle jeszcze za mało wiemy o jego sylwetce. Kiedy przychodzi kolejna rocznica niepodległościowa, Paderewskiego pamięta się jako męża stanu i polityka. Dziś przypomnieli go muzycy jazzowi, bo to oni mają odwagę mierzyć się z twórczością klasyka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzyka hp MUZYKA Ignacy Jan Paderewski Agnieszka Trzeciakiewicz Krzysztof Herdzin Artur Dutkiewicz

Konkurs na książkę o Paderewskim. "Chcemy, by ktoś przybliżył jego fenomen"

- Talenty literackie znajdujemy od 76 lat, ale chcemy poszerzyć ten obszar eksploracji jeszcze nieujawnionych geniuszy. Stąd odezwa do ludzi pióra, aby spróbowali swoich sił i opisali postać wyjątkową. Zahaczając nie tylko o aktywność polityczną, ale także muzyczną, lub też nie tylko muzyczną, ale także polityczną - mówił w Dwójce dyrektor PWM Daniel Cichy o konkursie na monografię Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Wydawnictwo Muzyczne Jakub Kukla Dwójka KULTURA Ignacy Jan Paderewski

program 103. rocznica odzyskania niepodległości. Blisko 100 wydarzeń upamiętniających w całej Polsce

Blisko 100 wydarzeń w całej Polsce upamiętni 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Będą to wystawy, koncerty, gry plenerowe, warsztaty czy debaty historyczne. Nie zabraknie także uroczystego odśpiewania hymnu. Przedstawiamy wybrane wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 11 listopada dzień niepodległości niepodległość Narodowe Centrum Kultury patriotyzm społeczeństwo Centrum Sztuki Współczesnej Józef Piłsudski filharmonia Ignacy Jan Paderewski Muzeum Historii Polski TEATR KULTURA MUZYKA HISTORIA historia Polski Fryderyk Chopin opera Wojsko Polskie FILM

161. rocznica urodzin Paderewskiego. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury: to człowiek renesansu

- Paderewski to wybitny dyplomata. Powiedziałbym o nim "człowiek renesansu", który przejawiał umiłowanie do Rzeczpospolitej, o którą zabiegał na salonach, w szczególności przez swój talent muzyczny - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 KULTURA MUZYKA fortepian Ignacy Jan Paderewski Narodowe Centrum Kultury
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem