X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Instytut Pamięci Narodowej

"Wiele osób wciąż czeka na sprawiedliwość". IPN o pociągnięciu do odpowiedzialności sędziów i prokuratorów z PRL

- Zbrodnie sądowe stanu wojennego wymagają konkretnych poczynań IPN w kierunku uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom wówczas oskarżającym - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki na poniedziałkowej konferencji pt. "Pociągnąć do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów z okresu PRL-u".
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki POLSKA HISTORIA

"Demagogiczne i wierutne kłamstwo". Rzecznik IPN o komunikacie MSZ Rosji w sprawie 17 września 1939 r.

- Komunikat MSZ Rosji o realizowanej we wschodniej Polsce od 17 września 1939 r. "akcji wyzwoleńczej" jest kolejnym dowodem demagogicznego i wierutnego kłamstwa - podkreślił rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. To także element kłamliwej polityki historycznej uprawianej przez władze Federacji Rosyjskiej - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła HISTORIA II wojna światowa ZSRR Niemcy Rosja 17 września 1939 IPN Instytut Pamięci Narodowej

IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych

Specjaliści IPN korzystają z systemu CODIS - narzędzia Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) - do identyfikacji ofiar zbrodni reżimów totalitarnych. Jak podkreślają, miarą sukcesu CODIS, jest jego zasób, czyli profile DNA z materiału kostnego odnajdywanych ofiar oraz z materiału porównawczego od rodzin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN społeczeństwo historia Polski FBI DNA HISTORIA Instytut Pamięci Narodowej

41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Prezes IPN: wszyscy służmy wolnej, demokratycznej Polsce

- Wszyscy służmy wolnej, demokratycznej, społecznie odpowiedzialnej Polsce - ja taką deklarację, jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej, chciałem złożyć - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej porozumienia sierpniowe 1980 NSZZ Solidarność Karol Nawrocki sierpień 80 PRL

Tajemnicze postacie na wojennych fotografiach IPN

- Jednym z zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest budzenie zainteresowania historią naszego państwa i jego obywateli. Jeżeli ktoś choćby na chwilę zatrzyma się nad zdjęciami, które publikujemy, to bardzo nas to cieszy. A jeżeli poświęci swój czas i pokoloruje takie zdjęcie, i nam odeśle, jak zrobił to jeden z odbiorców naszej ostatniej inicjatywy, to jest to dla nas dowodem na to, że nasza inicjatywa jest bardzo ważna - mówiła w Dwójce Joanna Dardzińska z IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Dwójka Stefan Starzyński Jakub Jamrozek

Prezes IPN ws. pionu śledczego: nie zamierzam być bierny

– Nie zamierzam być bierny w sprawie pionu śledczego IPN. Prowadzę rozmowy z prok. Andrzejem Pozorskim, dyrektorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, i myślę, że już we wrześniu będziemy mieli z panem prokuratorem możliwość poinformowania, że niektóre procesy wprowadzania sprawiedliwości transformacyjnej przyspieszą – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki w rozmowie z  "Gazetą Polską Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zbrodnie wojenne

Prezes IPN: reparacje mogą się stać kamieniem milowym w relacjach polsko-niemieckich

Nie jesteśmy jedynym państwem występującym o roszczenia. Jako historyk i prezes IPN uważam, że finansowe zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone podczas II wojny światowej powinno być Polsce wypłacone – mówi w rozmowie ze środową "Gazetą Polską Codziennie" prezes Instytutu Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki Niemcy reparacje wojenne społeczeństwo

Archiwum IPN próbuje ustalić tożsamość rodziny z fotografii Henryka Śmigacza

Archiwum IPN zwróciło się z apelem o pomoc w rozpoznaniu rodziców z nowo narodzonym dzieckiem, którzy widnieją na pochodzącej prawdopodobnie z 1944 roku fotografii. Zdjęcie pochodzi z kolekcji fotoreportera Henryka Śmigacza, który dokumentował między innymi Powstanie Warszawskie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy Powstanie Warszawskie zdjęcia archiwum Instytut Pamięci Narodowej ciekawostki odkrycia i ciekawostki

"Reparacje wojenne byłyby kamieniem milowym na drodze do pojednania". Prezes IPN o relacjach polsko-niemieckich

- Mam pełną świadomość, że Niemcy są naszym sąsiadem, z którym chcemy budować dobre relacje i z którym chcemy się pojednać, ale uznaję, że reparacje wojenne byłyby kamieniem milowym na drodze do pojednania - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki Niemcy reparacje wojenne społeczeństwo

TYLKO U NAS Marian Dygo: zidentyfikowany został brat mojej mamy

- Kiedy odbierałem dziś tę notę identyfikacyjną, to moja pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to moja mama, siostra Apoloniusza Duszkiewicza, która zmarła trzy lata temu i nie doczekała tego wydarzenia, a to ona powinna tu być - mówił prof. Marian Dygo w rozmowie z portalem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka represje nazizm Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk

TYLKO U NAS "Symboliczny akt przywracania pamięci". IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów

- Dzisiaj jest taki dzień, kiedy możemy wręczyć noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które na to czekały po kilkadziesiąt lat - mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka represje nazizm Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk

Zidentyfikowano 26 ofiar totalitaryzmów. Prezydent: pamięć o przodkach stanowi o naszym człowieczeństwie

"Pamięć o przodkach jest tym, co stanowi o naszym człowieczeństwie, i tym, co buduje narodową wspólnotę" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar reżimów totalitarnych. Wśród zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. ppor. cz.w. Wacław Sobolewski ps. Sęk oraz Romuald Lenczewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA prezydent Andrzej Duda IPN totalitaryzm reżim zbrodnie sowieckie Instytut Pamięci Narodowej