more_horiz
PR24 Portal
Section05
Instytut Pileckiego

"Wyraz wdzięczności wobec przeciwstawiających się totalitaryzmowi". Prezydent Duda wręczy Medale Virtus et Fraternitas

Prezydent Andrzej Duda wręczy Medale Virtus et Fraternitas. Odznaczenie, nadawane z inicjatywy Instytutu Pileckiego, jest symbolem pamięci oraz wyrazem wdzięczności wobec osób, które niosły pomoc obywatelom polskim w XX wieku. Uroczystość odbędzie się w Belwederze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Instytut Pileckiego Andrzej Duda historia Polski

"Zawołani po imieniu". Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom

Instytut Pileckiego uczci w Poświętnem kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Józefę i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego odbędzie się w ramach projektu "Zawołani po imieniu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Instytut Pileckiego II wojna światowa zbrodnie wojenne

PR24 Jerzy Rohoziński: otwiera się ogromna szansa przed rozliczeniem nierozliczonego systemu sowieckiego

- Centrum im. Rafała Lemkina jest młodą i świeżą komórką, która powstała w Instytucie Pileckiego w odpowiedzi na brutalną agresję Rosji na Ukrainę. Ponieważ Rosja zrzuciła maskę i trzeba dokonywać prawdziwych ewolucji, żeby tego nie widzieć, to historycznie też otwiera się ogromna szansa przed rozliczeniem nierozliczonego systemu sowieckiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jerzy Rohoziński z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pileckiego centrum danych zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Związek Sowiecki ŚWIAT Europa

Pamięć i zadośćuczynienie dla Polski po II wojnie światowej

8 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie drugiej wojny światowej w Europie. Tego dnia w 1945 roku został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Kapitulacja Niemiec oznaczała zakończenie największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Dzień 77. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej był zarazem 75. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Klub Trójki Trójka Żołnierze Wyklęci żołnierze Magdalena Drohomirecka II wojna światowa Instytut Pileckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Maile z Mariupola jak listy z powstańczej Warszawy

Instytut Pileckiego w Berlinie zorganizował we wtorek wernisaż wystawy poświęconej poczcie harcerskiej w Powstaniu Warszawskim. W ramach wernisażu ukraińscy artyści ze związku organizacji ukraińskich przygotowali performance "Warszawa '44 – Mariupol '22".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka Berlin wystawa Powstanie Warszawskie Mariupol Ukraina wojna na Ukrainie media społecznościowe internet Trójka Ukraina Instytut Pileckiego KULTURA

Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci

Jak dotąd udało się zidentyfikować ponad 3 tysiące osób, które objęła polska akcja wystawiania fałszywych południowoamerykańskich paszportów dla Żydów w okupowanej Europie. Wśród nich znaleźli się przywódcy powstania w getcie warszawskim, były polski minister spraw zagranicznych i współzałożyciel Instytutu Yad Vashem. Oto najsłynniejsze nazwiska z Listy Ładosia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Daniel Rotfeld Holokaust II wojna światowa Anna Frank getto warszawskie Żydzi Instytut Pileckiego historia Polski pomoc

Instytut Pileckiego poszukuje wolontariuszy. Mają utrwalać dowody zbrodni Rosji na Ukrainie

W reakcji na atak Rosji na Ukrainę oraz doniesienia o działaniach wojsk rosyjskich wymierzonych w ludność cywilną, Instytut Pileckiego powołał Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina. Nowa jednostka apeluje do ukraińskojęzycznych wolontariuszy o pomoc w rejestracji i dokumentacji świadków zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Instytut Pileckiego wolontariat

Lekcje języka polskiego w Berlinie. Dzieci poznają historię misia Wojtka z Armii Andersa

Instytut Pileckiego w Berlinie zaprasza dzieci w wieku 7-9 lat na zajęcia, których celem jest nauka języka polskiego. Kurs będzie poświęcony historii słynnego niedźwiedzia Wojtka, który został adoptowany przez żołnierzy Armii Andersa i uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin armia Andersa Instytut Pileckiego Monte Cassino HISTORIA historia Polski
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem