more_horiz
PR24 Portal
Section05
Iran

Interesy Rosji na Bliskim Wschodzie

W czwartek, w Soczi odbyło się spotkanie trzech prezydentów – Rosji, Iranu i Turcji, poświęcone Syrii. Obyło się bez przełomu, jednak Moskwa po raz kolejny  miała okazję pokazać, że to ona rozdaje karty W Syrii. Jednocześnie Rosjanie zbojkotowali konferencję bliskowschodnią w Warszawie. O polityce Rosji na Bliskim Wschodzie mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja Iran Rosja Soczi Syria Bliski Wschód

Mike Pence o konferencji w Warszawie: tematem walka z Iranem

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie była poświęcona walce z Iranem - tak mówił w Monachium wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. Amerykański polityk, który przemawiał dzisiaj na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa a wcześniej był gościem spotkania w Warszawie, kolejny raz w ostatnich dniach oskarżył Iran, że ten sponsoruje terrorystów na całym świecie. Argumentował też, że prezydent Donald Trump broni wolności na świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Monachium konferencja bliskowschodnia Mike Pence Iran

Opinie po szczycie w Warszawie. "Trzeba walczyć o narrację"

Równolegle do konferencji bliskowschodniej w Soczi odbyło się spotkanie prezydentów Turcji, Iranu i Rosji, które, zdaniem Macieja Jastrzębskiego, wpisuje się do polityki Władmira Putina, by "organizować alternatywne przedsięwzięcia". Jacek Raubo ocenił zawiłe relacje międzynarodowe na Bliskim Wschodzie i mówił o tym, jak w wymiarze medialnym należy przedstawiać takie wydarzenia jak szczyt w Warszawie. Do tematu odniósł się również Łukasz Jasina, ekspert PISM. 
Zobacz więcej na temat:  konferencja bliskowschodnia Iran POLSKA polityka Maciej Jastrzębski USA polityka zagraniczna USA Antoni Trzmiel Łukasz Jasina

Ekspert: NATO i Bliski Wschód tematami szczytu w Monachium

- Konferencja w Monachium skupia się na tym, nad czym wszyscy właściwie się zastanawiają, czyli: jak będzie wyglądał świat, w którym narasta poczucie niepewności co do kierunków które obieramy, od tematów bliskowschodnich po przyszłość NATO i sposób zapewniania kolektywnego bezpieczeństwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Przybylski (Visegrad Insight)
Zobacz więcej na temat:  konferencja bliskowschodnia Iran Stany Zjednoczone Niemcy Europa ŚWIAT bezpieczeństwo NATO Monachium

"Debata Poranka". Wnioski po konferencji bliskowschodniej

W Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemom Bliskiego Wschodu. Po zakończeniu wydarzenia nie brakuje dyskusji czy była ona sukcesem i jakie Polska może odnieść korzyści dzięki zorganizowaniu szczytu? Do tej sprawy w "Debacie Poranka" odnieśli się publicyści: Tomasz Sakiewicz, Jarema Piekutowski i Agaton Koziński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Ministerstwo Obrony Narodowej konferencja bliskowschodnia armia POLSKA Stany Zjednoczone Ministerstwo Spraw Zagranicznych USA Iran polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski

Doradca prezydenta ws. "Jerusalem Post": trwa wojna informacyjna

˜– Jeśli faktycznie jest tak, że Benjamin Netanjahu nie powiedział słów o polskim udziale w Holocauście, a "Jerusalem Post" przypisał mu je, to mam wrażenie, że jest to przejaw wojny informacyjnej z Polską– przekonywał w "Salonie politycznym Trójki" doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka polityka Andrzej Zybertowicz Beata Michniewicz Jan Olszewski Lech Kaczyński Izrael Iran

Konferencja bliskowschodnia. Sprytna koalicja czy szerzenie bezpieczeństwa?

W Warszawie odbyła się konferencja, na której miał toczyć się dialog dotyczący bezpieczeństwa krajów Bliskiego Wschodu. Nieobecność Iranu, jak i przedstawicieli wielu innych ważnych krajów, okazała się nie być przeszkodą w podjęciu dyskusji. Co zatem okazuje się być prawdziwym celem powołania konferencji bliskowschodniej? O tym opowiadają nasi eksperci.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski polityka konferencja bliskowschodnia Iran Stany Zjednoczone Zjednoczone Emiraty Arabskie Mike Pompeo Komentarz polityczny

Ekspert: daliśmy sygnał Rosji, jesteśmy silnym partnerem USA

- Pokazaliśmy, że jesteśmy państwem, które może szukać wyjaśniania pewnych problemów dyskusyjnych między USA a UE. Wzmacnia to naszą pozycję zarówno w NATO, jak i w UE. Jest tu cały kompleks problemów do rozwiązania. Polska może być bardzo istotnym graczem – stwierdził prof. Piotr Grochmalski, Instytut Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Iran Paweł Lekki Adrian Bąk

Eksperci o tezach konferencji bliskowschodniej

- Polska nie chce antagonizować Iranu, mając świadomość, że istnieją napięcia w postrzeganiu tego państwa pomiędzy USA a naszymi sojusznikami z Europy Zachodniej, głównie Niemcami i Francją. W interesie polskiej dyplomacji leży niwelowanie tych różnic, a nie ich pogłębianie – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Gościem PR24 był też dr Marcin Zaborowski z Visegrad Insight.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mike Pence konferencja bliskowschodnia Iran Warszawa Benjamin Netanjahu Izrael Mateusz Morawiecki

Mike Pence: irański reżim opowiada się za drugim Holokaustem

- Poza nienawistną retoryką, irański reżim otwarcie opowiada się za kolejnym Holokaustem i poszukuje sposobów na jego przeprowadzenie - powiedział podczas drugiego dnia konferencji bliskowschodniej w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence. Podkreślił też, że USA wraz z sojusznikami użyją pełnej siły militarnej, aby wyrugować radykalny islamski terroryzm z powierzchni ziemi.
Zobacz więcej na temat:  Iran Holokaust Mike Pence konferencja bliskowschodnia POLSKA