more_horiz
PR24 Portal
Section05

Jan Ruman

"Ofiarność, która wychowała kolejne pokolenia". Tadeusz Syka o postaci ks. Brzóski

- Ksiądz Stanisława Brzóska to pierwszy, XIX-wieczny "niepokorny", w noc wybuchu Powstania Styczniowego zostaje dowódcą i przeprowadza atak na rosyjski garnizon w Łukowie, który wychodzi mu doskonale, wtedy władze powstańcze dostrzegają jego potencjał i mianują go naczelnym kapelanem powiatu łukowskiego i generałem. To była wielka inspiracja, by ten film zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

"Walka i represje". Pawłowicz o Polsce po 9 maja 1945 r.

- W Polsce nie było tak radośnie jak na terenach zajętych przez aliantów na Zachodzie, nadal prowadzone były działania zbrojne, szalała bezpieka, dokonywała aresztowań żołnierzy podziemia niepodległościowego, aresztowano ludzi związanych z Armią Krajową, współpracowników Polskiego Państwa Podziemnego. Cały czas trwała walka i stosowano represje - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman II wojna światowa Żołnierze Wyklęci

Dlaczego zginął ks. Blachnicki? Prof. Żaryn: chciał oddziaływać na młodzież Europy Środkowo-Wschodniej

- Ksiądz Franciszek Blachnicki być może dlatego został zamordowany, że jego dzieła zaczęły obejmować nie tylko młodzież polską, ale wszystko wskazuje na to, że widział także możliwość oddziaływania - idąc śladem papieża Jana Pawła II - na teren Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Franciszek Blachnicki IPN morderstwo księdza Blachnickiego społeczeństwo POLSKA

"Wyroki śmierci zapadły wobec blisko 400 sądzonych". Historyk IPN o działalności sądów doraźnych w PRL

- Badania cały czas trwają, ale w ponad 340 procesach sądy doraźne KBW osądziły ponad 800 osób z czego wyroki śmierci zapadły wobec 363 osób - mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN Paweł Wąs. Na początku lutego 1946 r. komuniści utworzyli tzw. sądy na kółkach, których celem było jak najszybsze spacyfikowanie antykomunistycznego podziemia zbrojnego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 IPN PRL Żołnierze Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman

Powstaje film o ks. Stanisławie Brzósce. Tadeusz Syka: to bardzo aktualna historia

- Podjęliśmy się tego wielkiego wyzwania, jakim jest sięgnięcie do czasów powstania styczniowego i opowiedzenie arcyciekawej, wręcz wyjątkowej historii ks. Stanisława Brzóski, który był ostatnim walczącym powstańcem styczniowym - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser filmu o ks. Brzósce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Powstanie Styczniowe

PR24 Podsumowanie 14. edycji Festiwalu NNW

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Najlepszym wideoklipem festiwalu uznano teledysk do utworu "Dużo małych cudów" Kuby Knapa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman Magdalena Merta Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci KULTURA FILM

PR24 Małgorzata Brama o sportowcach w Powstaniu Warszawskim

- My znamy bardzo dobrze nazwiska sportowców z Powstania Warszawskiego. Tylko my nie wiemy o tym, że oni byli sportowcami. Bo np. Tadeusz Bór-Komorowski (...) brał udział w olimpiadzie w 1936 roku - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" Małgorzata Brama.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman KULTURA FILM HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski SPORT film dokumentalny

"Nie sięgaliśmy aż do wolnych wyborów". Zwiercan w PR24 o porozumieniach sierpniowych

- To otworzyło ogromne możliwości, w szkołach młodzież się organizowała, rozwijały się samorządy uczniowskie, powstawały różne inicjatywy historyczne i kulturalne - mówił w Polskim Radiu 24 o podpisaniu porozumień sierpniowych Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. - Niestety, nie doszło do realizacji 22. postulatu, który mówił o wolnych wyborach, nie sięgaliśmy tak daleko wówczas, sięgaliśmy do wolnych związków zawodowych - mówił z kolei Roman Zwiercan, współtwórca Solidarności Walczącej. 
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski NSZZ sierpień 80 porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 POLSKA historia Polski PRL opozycja demokratyczna Polskie Radio 24

Gołębiewski o Festiwalu NNW: projekty muszą być nie tylko ważne, ale i ciekawe

- Festiwal NNW ma 5 konkursów przeznaczonych dla zawodowych twórców oraz projekt "Młodzi dla historii", który kierowany jest do młodych już doświadczonych. Nasze warsztaty są więc dla profesjonalistów - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski o zbliżającym się Festiwalu NNW. Podczas audycji obecni byli także Paweł Nowacki i Jan Ruman.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman FILM