more_horiz
PR24 Portal
Section05
Jerzy Popiełuszko

Proces toruński. Zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki przed komunistyczną Temidą

7 lutego w 1985 roku zapadły wyroki w procesie morderców ks. Popiełuszki. Piotrowski (25 lat więzienia), Pękala (15 lat więzienia) i Chmielewski (14 lat więzienia) zostali oskarżeni i skazani za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki, ich przełożony Adam Pietruszka (25 lat więzienia) – za sprawstwo kierownicze zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA proces toruński Jerzy Popiełuszko PRL Solidarność Leszek Pękala Grzegorz Piotrowski Waldemar Chmielewski Adam Pietruszka

Zabójstwo ks. Stanisława Suchowolca. "Dowody zebrane przez Solidarność pozwoliły wznowić śledztwo"

- Dowody zebrane paradoksalnie nie przez prokuraturę, a przez działaczy Solidarności pozwoliły wznowić śledztwo już w latach 90. i doprowadzić do konkluzji, że przyczyną śmierci księdza Stanisława Suchowolca nie było przypadkowe zdarzenie związane z użytkowaniem farelki, nie był to więc nieszczęśliwy przypadek, ale celowe działanie osób trzecich - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Litka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Suchowolec Jerzy Popiełuszko Solidarność HISTORIA historia Polski

Wybory członka Kolegium IPN. Dr Rydliński: Platforma Obywatelska wycofała się z zobowiązań

- Może być i tak, że jako zwolennik tego, aby socjaldemokracja była w Polsce siłą podmiotową i prowadziła własną politykę, drażnię liderów Platformy Obywatelskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog (UKSW i Centrum im. I. Daszyńskiego), który kandydował na stanowisko członka kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jerzy Popiełuszko Sejm IPN Instytut Pamięci Narodowej Adrian Klarenbach

SN o prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki. Płużański: to szansa na osądzenie wykonawców

- Sprawa prowokacji na Chłodnej jest rozpoznana historycznie bardzo dobrze i czeka teraz na osąd wymiaru sprawiedliwości. Kwalifikacja, którą ustalił teraz Sąd Najwyższy, jest szalenie ważna - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Sąd Najwyższy

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Prezes PiS złożył kwiaty na grobie bł. ks. Popiełuszki

W związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego Jarosław Kaczyński odwiedził miejsce spoczynku bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Prezes PiS wraz z delegacją złożyli kwiaty na grobie księdza zamordowanego przez funkcjonariuszy SB w 1984 roku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Jarosław Kaczyński Jerzy Popiełuszko stan wojenny historia Polski

"To służba pamięci narodowej". Krzysztof Czabański o albumie Polskiego Radia "Żeby Polska była Polską"

- Widać, że tożsamościowa rola pamięci narodowej, służenia tej pamięci, jest kontynuowana i jest bardzo mocno wspierana przez Polskie Radio - powiedział były prezes Polskiego Radia oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Jak dodał, album "Żeby Polska była Polską" doskonale wpisuje się w serię charakterystycznych, ze względu na ikonograficzno-fonograficzną formę, publikacji Polskiego Radia poświęconych tematyce rocznicowo-patriotycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Krzysztof Czabański album W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna Jerzy Popiełuszko 13 grudnia stan wojenny historia Polski POLSKA

Umorzenie sprawy prowokacji wobec ks. Popiełuszki do ponownego zbadania. Jest decyzja SN

Warszawski sąd apelacyjny ma raz jeszcze zbadać kwestię umorzenia sprawy prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki. W czwartek Sąd Najwyższy uchylił postanowienie o umorzeniu z powodu przedawnienia postępowania karnego wobec oskarżonych o tzw. prowokację na Chłodnej, czyli podrzucenia w 1983 r. przez SB do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki materiałów obciążających duchownego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo Sąd Najwyższy Jerzy Popiełuszko komunizm Solidarność służba bezpieczeństwa

"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazuje się na kilka dni przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. Do albumu dołączono ponad 120-stronicowe opracowanie - ze zilustrowaną częścią ikonograficzną oraz komentarzami historyków. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agnieszka Kamińska Polskie Radio Jan Pietrzak Włodzimierz Korcz Teatr Polskiego Radia Jerzy Popiełuszko płyta album Agencja Muzyczna

"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazało się na kilka dni przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agnieszka Kamińska Polskie Radio Jan Pietrzak Włodzimierz Korcz Teatr Polskiego Radia Jerzy Popiełuszko płyta album Agencja Muzyczna

"To był test przed wprowadzeniem stanu wojennego". Dr Urbankowski o strajku w szkole pożarniczej w Warszawie

- To był test. Przetestowano całą polską młodzież, polską inteligencję. Sprawdzano czy się ruszy, czy będzie protestować. I ten test dla strony komunistycznej wypadł na tyle pozytywnie, że wprowadziła stan wojenny - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bohdan Urbankowski, pisarz i filozof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jerzy Popiełuszko stan wojenny PRL komunizm strajki
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem