more_horiz
PR24 Portal
Section05
Józef Stalin

NASZ WYWIAD Rosyjski imperializm. Agresja na Ukrainę wpisuje się w wielowiekową tradycję

Rosyjska propaganda usprawiedliwia ekspansję tym samym zestawem mitów i motywów od stuleci. Obserwowane dzisiaj zapędy i zabiegi Moskwy są echem haseł i działań dobrze ugruntowanych w  historii. O rosyjskich aspiracjach imperialnych na przestrzeni wieków rozmawiamy z prof. Hieronimem Gralą, historykiem z Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, badaczem dziejów Rusi, wieloletnim dyplomatą w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rosja Ukraina Białoruś Kazimierz Jagiellończyk Iwan Groźny wojna na Ukrainie serwis wschodni caryca Katarzyna II Władimir Putin Józef Stalin ZSRR Hieronim Grala

W cieniu Stalina. Trudne wybory polskich pisarzy

- Sowieccy okupanci udawali wyzwolicieli i przyjaciół. Próbowali uwodzić naszych literatów, przekonywać ich, że idąc na współpracę z nimi, przyczyniają się do światowego postępu, do dobra ludu pracującego, szarego człowieka. Te hasła, idee trafiały do przekonania tym, którzy chcieli się dać przekonać - mówił w Dwójce Piotr Kitrasiewicz, autor książki "Polscy pisarze w cieniu Stalina".
Zobacz więcej na temat:  literatura Józef Stalin Władysław Broniewski Julian Tuwim Konstanty Ildefons Gałczyński Tadeusz Boy-Żeleński Wacław Holewiński Dwójka KULTURA

Między Stalinem a Hitlerem. Polska w dwudziestoleciu

Jakie było niemieckie i sowieckie spojrzenie na Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym? Czy było one podobne? Jaką rolę odgrywały w nim stereotypy? Czy ten sposób postrzegania ulegał zmianie na przestrzeni dwóch dziesięcioleci? Porozmawiamy o tym w najbliższej audycji "Rzeczypospolite". Gościem prof. Antoniego Dudka był dr Krzysztof Rak, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem".
Zobacz więcej na temat:  Józef Stalin Adolf Hitler Dwudziestolecie międzywojenne Antoni Dudek Dwójka

Walka komunistycznego państwa z tradycją świąt historycznych

71 lat temu, 18 stycznia 1951 roku, komunistyczny sejm PRL przyjął ustawę o dniach wolnych od pracy, związanych z różnymi świętami religijnymi i historycznie polskimi. To właśnie, dzięki tej ustawie, z kalendarza świętowania zniknęło choćby święto 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Komunistyczna Partia Polski (KPP) Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego (KPZR) Józef Stalin religia Polska Zjednoczona Partia Robotnicza tradycja święta

NASZ WYWIAD B. ambasador RP Wiktor Ross: Putin prowadzi restalinizację, a Memoriał uświadamiał światu potworność zbrodni Stalina

- Putinowska Rosja prowadzi de facto politykę restalinizacji. Chce doprowadzić do zapomnienia o zbrodniach stalinowskich – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wiktor Ross, były dyplomata i ambasador, wykładowca uniwersytecki, komentując decyzje sądów o likwidacji Memoriału.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Józef Stalin Memoriał Białoruś Ukraina Władimir Putin serwis wschodni

NASZ WYWIAD Likwidacja Memoriału. Były ambasador RP prof. Marciniak: represje stalinowskie są w Rosji żywym tematem politycznym

- Procesy w sprawie likwidacji Memoriału potwierdzają, że istnieje ścisły związek między historią represji politycznych a teraźniejszością. Sprawa terroru komunistycznego z okresu stalinowskiego i masowych zbrodni nie jest tylko przedmiotem uroczystości rocznicowych czy wspomnieniowych, ale jest żywą kwestią polityczną - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl były ambasador Polski w Rosji prof. Włodzimierz Marciniak. Profesor zwrócił także uwagę na zaostrzenie wyroku historyka Jurija Dmitrijewa, kawalera polskiego Złotego Krzyża Zasługi: z 13 do 15 lat więzienia, i na szczególne okoliczności tej sprawy.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Józef Stalin Memoriał Białoruś Ukraina Władimir Putin serwis wschodni

"Tylko tak mogłam uratować męża". Nadieżda Mandelsztam i zapiski z sowieckiego piekła

- Ona dokonała heroicznego i nieprawdopodobnego czynu: przeniesienia dzieła poety z najczarniejszych czasów stalinizmu do współczesności, do naszej pamięci - podkreślał w Polskim Radiu Andrzej Mietkowski, opowiadając o "Wspomnieniach" żony Osipa Mandelsztama. 29 grudnia 2021 mija 41 lat od śmierci znakomitej pisarki Nadieżdy Mandelsztam. 
Zobacz więcej na temat:  Osip Mandelsztam ZSRR Józef Stalin stalinizm komunizm literatura poezja Rosja Nadieżda Mandelsztam
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem