more_horiz
PR24 Portal
Section05
KULTURA

Stefan Szczepłek: moje marzenia spełniły się w 98 procentach

- "Szkoła falenicka" to książka osobista, ale też mówiąca coś o życiu na przedmieściu wielkiego miasta głównie w czasach PRL, kiedy świat wbrew pozorom był piękny, zwłaszcza jak się miało kilkanaście lat i całe życie przed sobą. To jest też książka o tym, jak spełniają się marzenia. W moim przypadku one się spełniły tak w 98 procentach - mówił w Dwójce autor.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Szczepłek Jerzy Kisielewski KULTURA biografia

Piotr Kofta: "Mój czołg" to powieść rozpaczliwie śmieszna

- Horvath opowiada o traumie interwencji wojskowej w Czechosłowacji w sierpniu 1968 roku, ale jego powieść wyróżnia się konstrukcją. Narratorem jest porucznik, niby prosta ale wielowarstwowa postać. Syn prominenta, tłumacz pierwszego sekretarza węgierskiej partii komunistycznej jest jednocześnie naiwniakiem, dzieckiem które nie rozumie, co się dzieje – mówił w Dwójce krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura KSIĄŻKA Małgorzata Szymankiewicz Piotr Kofta KULTURA

"Inni ludzie" według Masłowskiej. O tęsknocie, samotności i wielkich nadziejach

Teatralną adaptację powieści Doroty Masłowskiej "Inni ludzie" w TR Warszawa wyreżyserował Grzegorz Jarzyna, a za przygotowanie spektaklu odpowiedzialny był Kolektyw Twórczy, złożony z aktorów, ale nie tylko. O pracy nad tą sztuką mówili w Czwórce Agnieszka Podsiadlik, aktorka, Anna Axer-Fijałkowska, autorka kostiumów i charakteryzacji i Adrian Koniak, twórca wideo do spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka spektakl TEATR KULTURA Michał Piwowarek

Piotr Kamiński: ostatnie słowa Hamleta zostały zniekształcon

- "Reszta jest milczeniem" w oryginale brzmi "The rest is silence". Znaczy, że w tym momencie kończy się wszelki dźwięk i zapada cisza śmierci. To znacznie szerszy sens niż powiedzieć "Reszta jest milczeniem", bo to mógłby powiedzieć ktoś, kto żyje, tylko po prostu postanowił się więcej nie odzywać - mówił tłumacz i krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Kamiński William Szekspir opera literatura KULTURA

Monika Milewska i jej podróże w czasie

- Zawsze miałam wrażenie, że żyję w nieswoich czasach. Może dlatego tak podróżuję w czasie. Pojawiam się w różnych epokach. W dzieciństwie, jako nastolatka, żyłam w epoce napoleońskiej. Lata '80 przebiegały gdzieś tam poza mną, a ja robiłam "myk" w moją ukochaną epokę, obkładałam się książkami, przywdziewałam czasami ułańskie stroje i było mi tam bardzo dobrze - podkreśla rozmówczyni Michała Montowskiego w audycji "Po drugiej stronie lustra". 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski literatura KSIĄŻKA KULTURA