X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
KULTURA

Prezydent: laureaci konkursu rozsławiają muzykę Chopina na całym świecie

- Dziękuję laureatom i pianistom konkursu za to, że grali Chopina, rozsławiając jego muzykę i imię na całym świecie - powiedział w czwartek podczas gali wręczenia Nagród XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prezydent Andrzej Duda. Wręczył też Złoty Medal Bruce'owi (Xiaoyu) Liu z Kanady.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski POLSKA Andrzej Duda Piotr Gliński KULTURA Fryderyk Chopin

XVIII Konkurs Chopinowski - znamy zwycięzców!

XVIII Konkurs Chopinowski za nami. Poznaliśmy nazwiska zwycięzców. Laureatem I nagrody został Bruce (Xiaoyu) Liu reprezentujący Kanadę. II nagrodę - ex aequo - zdobył Alexander Gadjiev i Kyohei Sorita, zaś III nagrodę otrzymał Martin Garcia Garcia. Tegoroczne zmagania młodych artystów można było oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020

"Zabytki mają fundamentalne znaczenie dla naszej kultury". Prezydent o liście Pomników Historii

- Zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów, ale także i źródłem wiedzy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA zabytki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Duda historia Polski

Cierpienie w literaturze. Gociek i Orbitowski o "Raporcie Brodiego" i "Trylogii kopenhaskiej"

- "Trylogia kopenhaska" opowiada o niełatwym dzieciństwie i zmaganiem z uzależnieniem autorki.  Z kolei Borges nie należał do ludzi, którzy zostali łagodnie potraktowani przez życie.  Cierpienie jest czymś, co każe nam patrzeć na świat z dystansem - powiedział w audycji "Posłowie" Łukasz Orbitowski.  - Bardzo ważne jest to, w jaki sposób z cierpieniem dzielimy się ze światem - dodał Piotr Gociek, oceniając obie książki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT KULTURA literatura KSIĄŻKA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Pablo Picasso w kaszubskim Luzinie. Niezwykła wystawa w gminnym ośrodku kultury

Grafiki jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku dotarły do niewielkiej miejscowości Luzino. Nie są to oryginały, ale też nie kopie. Udostępnione prace zostały wykonane z oryginalnych matryc artysty i niejednokrotnie sygnowane są podpisem samego autora. Wystawa dostępna jest dzięki prywatnemu kolekcjonerowi, który udostępnił swoje zbiory.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Pablo Picasso malarstwo wystawa

"Pianista rangi światowej". Wiceminister kultury o zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego

Bruce (Xiaoyu) Liu zachwycał na każdym etapie - powiedział sekretarz stanu w MKDNiS Jarosław Sellin, komentując wyniki XVIII Konkursu Chopinowskiego. Widać było, że się pojawił pianista rangi światowej, z otwartą karierą na wszystkich salach koncertowych świata - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Jarosław Sellin konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 chopin Fryderyk Chopin

„Ludzie, oszalałem, takie piękne jajka tanio sprzedaję!”. O społecznej roli targowisk i bazarów

Targowiska i bazary towarzyszą wszystkim kulturom, choć im głębiej społeczeństwo wchodzi w okres stabilizacji ekonomicznej, tym gorliwiej są rugowane bądź przekształcane. Miejsca te odpowiadają na kilka potrzeb społecznych na raz – pozwalają nabyć niedostępne w zwykłych sklepach towary, ale także przebywać w innej atmosferze niż sklepowa, sformatowana przez sieci handlowe.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton KULTURA

XVIII Konkurs Chopinowski. Znamy zwycięzcę

Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu wygrał XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Werdykt jury ogłoszono w nocy w Filharmonii Narodowej. Pianista po ogłoszeniu wyników był niezwykle wzruszony. Jak powiedział, "zagranie Chopina na tej prestiżowej scenie w Warszawie to jedna z najlepszych rzeczy, jaką można sobie wymarzyć".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo konkurs chopinowski KULTURA Fryderyk Chopin

Skrywane tajemnice świata. Co kryje Tajne Archiwum Watykańskie?

– Udamy się dziś w miejsca niedostępne przeciętnemu człowiekowi. Jest ono zamknięte także przed innymi, wpływowymi osobami, które mogłyby użyć informacji tam schowanych przeciwko sprawie. Jednocześnie zasadne jest, by upowszechnić to, co nieujawniane obrasta legendami, półprawdami i interpretacjami, a dotyczy nas wszystkich – powiedziała Monika Małkowska i zaprosiła na rozmowę poświęconą Tajnemu Archiwum Watykańskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka KULTURA Watykan Rzym