more_horiz
PR24 Portal
Section05
Karol Nawrocki

"Odegrało bardzo istotną rolę". Prezes IPN o Polskim Radiu we wrześniu 1939 r.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że "Polskie Radio odgrywało bardzo istotną rolę w wojnie obronnej w 1939 roku. Było głosem osamotnionej Polski rozdzieranej przez dwóch agresorów - III Rzeszę i Związek Sowiecki".
Zobacz więcej na temat:  wrzesień Polskie Radio II wojna światowa kampania wrześniowa historia Polski IPN Karol Nawrocki wywiad społeczeństwo W POLSKIM RADIU

"Polska żyje i nie zginie". Prezes IPN o pamięci i tożsamości zachowanej dzięki Polskiemu Radiu

- Ani bomby, ani zgiełk i krzyk upadających budynków, i niemieckich silników Luftwaffe nie zagłuszyły we wrześniu 1939 roku eteru Polskiego Radia - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki podczas specjalnej konferencji prasowej, która zainicjowała akcję "Gdzie jest czarny neseser?".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Płyty Polskiego Radia media MSZ Rada Mediów Narodowych Instytut Pamięci Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Karol Nawrocki tożsamość pamięć

Dr Karol Nawrocki: pojednanie musi odbywać się w prawdzie, także historycznej

- IPN jest odpowiedzialny za prawdę historyczną, my nie dopasowujemy narracji historycznej nawet do tak przerażających okoliczności współczesnych, jaką jest z całą pewnością wojna - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki prezes Instytutu Pamięci Narodowej, komentując wydanie podręcznika historii Polski w języku ukraińskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Antoni Opaliński Karol Nawrocki historia Polski Instytut Pamięci Narodowej

Pamięć o Polakach, którzy trafili do Afryki w czasie wojny. W Zimbabwe otwarto odnowiony cmentarz

- Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim, którzy udzielili pomocy naszym rodakom; dzisiaj możemy to dobro przekazać innym potrzebującym - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki, otwierając odnowiony polski cmentarz w Rusape. Spoczywają na nim Polacy, którzy trafili do Afryki w 1943 r.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Zimbabwe IPN historia Polski Karol Nawrocki II wojna światowa

Szef IPN: trzeba zakończyć dekomunizację w Polsce. W całym kraju znikają symbole Armii Czerwonej

IPN z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 r., wolę polskiego parlamentu, którą była dekomunizacja przestrzeni publicznej. Należy zakończyć proces dekomunizacji w RP - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na konferencji w Siedlcu poprzedzającej demontaż pomnika czerwonoarmisty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rosja IPN dekomunizacja Karol Nawrocki Armia Czerwona pomniki reżim historia Polski Instytut Pamięci Narodowej komunizm

Pomniki Sowietów legły w gruzach. Prezes IPN: to względy przyzwoitości historycznej

Przeprowadzono demontaże monumentów upamiętniających żołnierzy Armii Czerwonej w Garncarsku w województwie dolnośląskim, Międzybłociach w województwie wielkopolskim oraz - z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - w Siedlcu w województwie wielkopolskim. - Nie możemy w XXI wieku nauczać kolejnych pokoleń Polaków o tym, że zbrodniarze, którzy mordowali i gwałcili, zasługują na szacunek, to psuje świat - mówi Polskiemu Radiu szef IPN dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Karol Nawrocki IPN Armia Czerwona Związek Radziecki HISTORIA komunizm Rosja dekomunizacja

TYLKO U NAS "Zgodna z sowiecką ideologią". Prezes IPN o rosyjskiej prowokacji w Katyniu

Rosjanie zagrozili w minionym tygodniu zniszczeniem cmentarza polskich oficerów w Katyniu, jeśli w Polsce likwidowane będą sowieckie pomniki. - Zniszczenie polskiego cmentarza w Katyniu będzie zwykłym barbarzyństwem - nie pierwszym, ale kolejnym - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Karol Nawrocki IPN Armia Czerwona Związek Radziecki zbrodnia katyńska Katyń

Komunistyczne pomniki w Polsce. IPN: odwołują się do fałszywej narracji, zostaną usunięte

- Dotychczas rozpoznaliśmy ok. 60 takich obiektów, które jeszcze przetrwały i które propagują symbole totalitarne, symbole komunistyczne, związane z propagandą, indoktrynacją sowiecką. Odwołują się one do tej fałszywej narracji o rzekomym wyzwoleniu, braterstwie broni, wdzięczności - powiedział Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki komunizm dekomunizacja pomniki historia Polski społeczeństwo POLSKA

Rocznica powstania wielkopolskiego. Prezes IPN: o zwycięstwie zadecydowało przywiązanie do polskości

W 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego prezes IPN Karol Nawrocki powiedział, że o zwycięstwie zrywu nie przesądziła geopolityka, a zmysł zarządzania batalią oraz przywiązanie Wielkopolan do swoich korzeni. Jak przypomniał, powstanie wielkopolskie jest jednym z czterech zwycięskich zrywów Polaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski powstanie wielkopolskie IPN Karol Nawrocki społeczeństwo

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Prezydent: wniósł ważny wkład w naszą współczesną niepodległość

Andrzej Duda pożegnał zmarłego wczoraj Andrzeja Rozpłochowskiego, opozycjonistę i działacza "Solidarności". "Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość" - napisał w mediach społecznościowych prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo odeszli 2021 Andrzej Duda prezydent Mateusz Morawiecki premier Karol Nawrocki IPN Andrzej Rozpłochowski Solidarność PRL HISTORIA

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Prezes IPN: ogromna strata, był jedną z legend Solidarności

W poniedziałek, w wieku 71 lat zmarł Andrzej Rozpłochowski - legendarny działacz Solidarności, sygnatariusz Porozumienia Katowickiego – jednego z Porozumień Sierpniowych 1980 r. - Wczorajszy wieczór bardzo smutno zapisze się w historii Polski - powiedział w programie "Jedziemy" na antenie TVP Info prezes IPN Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo Solidarność porozumienia sierpniowe PRL IPN Karol Nawrocki odeszli 2021 Andrzej Rozpłochowski

Prezes IPN: przygotowaliśmy wnioski o uchylenie immunitetu sędziom z okresu PRL

- Zbrodnie komunistyczne w pewnym sensie zawsze będą nieosądzone. Nie ma już z nami osób odpowiedzialnych za wprowadzenie za Grudzień '70 czy wprowadzenie stanu wojennego. Natomiast w sposób symboliczny powinniśmy te zbrodnie rozliczyć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes IPN. Instytut wystosował 150 wniosków o uchylenie immunitetu sędziom orzekającym w latach 80.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL historia PRL Grudzień 1970 społeczeństwo Karol Nawrocki IPN Katarzyna Gójska
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem