more_horiz
PR24 Portal
Section05

Karpaty

◎ Centrum Mundi - II - Натура vs Культура. Розмова з Derrick Funkmasters

Що спільного між традиційною карпатською музикою і музикою D'n'B. Слухаємо карпатські мотиви - "Трембіту" і field recording з полонини - "Дзвіночки", з альбому "Традиційна музика карпатських пастухів",  записаного Генадієм Мельником, а також композицію "Lulaby" амбіентальної іпостасі Мельника AKA. Hector'a Mukamol'a з альбому "Immersion". Продовжуємо шукати поєднання традиційних композицій і сучасної електроніки - "Flute Flow", "Red Secret" і "Shimbala" Derrick'a & Tonik'и. Спілкуємося з Derrick Funkmasters про те, як традиційна музика і дух карпатських лісів інкорпорується в ламану структуру музики Drum and Bass. 
Zobacz więcej na temat:  Karpaty Ukraina muzyka tradycyjna muzyka elektroniczna

Konflikt Rosja-Ukraina. Terlecki: jeśli coś się stanie, wszyscy jesteśmy gotowi jechać do Kijowa

- Gdyby coś się stało, jesteśmy gotowi pojechać do Kijowa, żeby pokazać światu, że Ukraina nie jest sama; będziemy wspierać Ukrainę w tym trudnym okresie napięcia - podkreślił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas Konferencji Europa Karpat.
Zobacz więcej na temat:  serwis wschodni wojna na Ukrainie Europa Rosja wojsko infografika Ukraina Ryszard Terlecki Karpaty Europa Środkowo-Wschodnia ŚWIAT

Trudna akcja GOPR w Beskidach. Turyści stracili orientację na Babiej Górze

Na Babiej Górze w Beskidach sukcesem zakończyła się wspólna wyprawa grup Beskidzkiej oraz Podhalańskiej GOPR po dwoje biegaczy, którzy wybrali się w góry, a na szczycie stracili orientację i nie byli w stanie kontynuować swojej wycieczki. Turystom groziła hipotermia, bo nie mieli ciepłej odzieży, a w górach panowały bardzo trudne warunki pogodowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony beskidy GOPR akcja ratunkowa góry Karpaty małopolskie

Z wizytą w Magurskim Parku Narodowym

Magurski Park Narodowy to jedna z najbogatszych ostoi fauny leśnej w Karpatach. Ochrona przyrody jest jednym z ważniejszych zadań na tym terenie i ma na celu zachowanie zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. Na terenie parku można już zaobserwować efekty zmian klimatycznych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska beskidy parki narodowe środowisko klimat Karpaty

Dzień Dobrego Łotra to także pamięć o Janosiku

26 marca jest ważnym i ciekawym dniem w religiach świata, ale też w kulturze i tradycjach historycznych legend - jest to święto "Dobrego Łotra", pierwszego świętego chrześcijańskiego, ukrzyżowanego po prawej stronie Chrystusa. Są też miejsca, gdzie w tym dniu otacza się także pamięcią legendarnego "dobrego łotra", z którego uważa się Janosika... wszak odbierał bogatym i pomagał i dzielił się z biednymi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Karpaty ewangelia Podhale

Maciej Szymanowski: państwa Trójmorza szukają swojej szansy w Europie

- Mamy chęć do zacieśnienia współpracy, jest świadomość tego, że razem można więcej. W polityce międzynarodowej wspólne działanie to nie zakres dodawania ale raczej potęgowania – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowski, szef Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość wybory prezydenckie Trójmorze Karpaty

Karpaty. Wiele kultur czy wielokulturowość?

- Staramy się patrzeć ponadnarodowo na takie fenomeny jak Karpaty, Dunaj czy Bałtyk, bo takie numery robiliśmy też wcześniej. Dlatego zamiast na podobieństwach skupiamy się jednak na różnicach i pokazujemy ludy, kultury, które może są trochę zapomniane, a które wyodrębniły swój własny sposób życia, język i kulturę - mówił w Dwójce Bartosz Sadulski, sekretarz redakcji kwartalnika "Herito".
Zobacz więcej na temat:  Karpaty KULTURA Bartosz Panek

Rzeczpospolita Rafajłowska. Pierwsze terytorium odradzającej się Polski

To właśnie w Karpatach Wschodnich postało pierwsze terytorium odradzającej się po zaborach niepodległej Polski. Czarnohora, Gorgany, Bieszczady Wschodnie – te góry przyciągały w czasach II RP turystów i narciarzy. Po Karpatach Wschodnich wędrowali Polacy, Ukraińcy, Węgrzy, Rusini, a także Czesi i Słowacy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Renik Kresy Karpaty Legiony Polskie I wojna światowa Ukraina HISTORIA