more_horiz
PR24 Portal
Section05

Katarzyna Cygler

"Biało-czerwono-biały": międzynarodowa wystawa plakatów wspierająca wolną Białoruś

Na ul. Foksal 11 w Warszawie mieści się, o czym nie każdy musi wiedzieć, Muzeum Wolnej Białorusi. I właśnie tam, w czwartek 23 marca, odbędzie się wernisaż i uroczyste przekazanie wystawy plakatów "Biało-czerwono-biały". Wystawa to efekt międzynarodowego konkursu, a prace nawiązują do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA plakat Białoruś Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawa Rafał Wiśniewski Katarzyna Cygler Trójka

Nowe nabytki Zamku Królewskiego można zobaczyć na specjalnej wystawie

Obrazy sygnowane takimi nazwiskami jak Bernardo Bellotto (Canaletto), Marcello Bacciarelli czy Angelika Kauffmann, cenne okazy porcelany miśnieńskiej, zabytkowe meble, srebra, militaria… Łącznie 130 najważniejszych nabytków, starannie wyselekcjonowanych spośród niemal 500, które wzbogaciły kolekcję Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 2021–2022, można podziwiać na wystawie czasowej "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021-2022". Wyjątkowej z uwagi na bogactwo i różnorodność prezentowanych obiektów – zarówno pod względem dziedziny sztuki, jak i czasu oraz miejsca powstania, a także tematyki, motywów, odniesień oraz związanych z nimi zagadnień.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zamek Królewski Warszawa wystawa Katarzyna Cygler Trójka

60. urodziny Quentina Tarantino. Czy rzeczywiście skończy filmową karierę?

Quentin Tarantino za tydzień, 27 marca, kończy 60 lat. Jest jednym z mistrzów, guru współczesnego kina. Chociaż nakręcił zaledwie dziewięć filmów (bądź osiem – zdania są podzielone), to jego wpływ na ten rodzaj sztuki jest ogromny. Właśnie przygotowuje się do realizacji kolejnego – jak deklaruje, ostatniego w jego karierze – projektu. Zdjęcia mają się zacząć jesienią.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino FILM Quentin Tarantino Hollywood Michał Fedusio Katarzyna Cygler Trójka

"Rozwiniecie dialogu sztuki z religią". Paweł Dobrowolski o Festiwalu Nowe Epifanie

Hasło tegorocznej 14. odsłony Nowy Epifanii to "Otchłań przyzywa otchłań" - słowa z Psalmu XLI w tłumaczeniu Wiktora Gomulickiego. Wiele osób w dzisiejszych, niełatwych czasach może się podpisać pod tymi wersami. Intencją psalmisty jest jednak opowieść o przejściu przez otchłań jako doświadczeniu ubogacającym. O wydarzeniu mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Dobrowolski, dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA POLSKA Polskie Radio 24 Nowe Epifanie Katarzyna Cygler

Ze sceny na front. O ukraińskich artystach, którzy bronią swojego kraju

Do wybuchu wojny z Rosją ich drugim domem były sceny, teatry, sale koncertowe. Od roku wielu z nich ruszyło na front, by walczyć o niepodległość swojej ojczyzny. Ukraińscy artyści podkreślają, że czekają na dzień, w którym wojna się skończy, a wszyscy Ukraińcy będą mogli zacząć odbudowywać swój kraj. Niektórzy z nich biorą w dłoń karabiny, inni niosą pomoc humanitarną.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Ukraina wojna na Ukrainie Paweł Turski