more_horiz
PR24 Portal
Section05
Katarzyna Jankowska

"Prof. Gieysztor unikał mentorskiego tonu w życiu i w nauce"

- Jego postawę determinowało życzliwe zainteresowanie drugim człowiekiem. Czy to człowiekiem średniowiecza, który zawsze gdzieś tam wyrasta z prac Aleksandra Gieysztora, czy człowiekiem współczesnym, który stoi przed nim z nim rozmawia – mówił w radiowej Jedynce prof. Przemysław Mrozowski, student, doktorant, a następnie współpracownik pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - prof. Aleksandra Gieysztora.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski KULTURA Aleksander Gieysztor Katarzyna Jankowska

Sztuka myślenia, sztuka życia. Dlaczego filozofia sprawia przyjemność?

Poszukiwania filozoficzne kształtują postawy moralne, wykuwają uniwersalne wartości, są również przydatne w wychowaniu i nauce samodzielnego myślenia. - W filozofii największą nagrodą i pożytkiem jest samo uprawianie filozofii. Zauważyli to już starożytni. Arystoteles mówił, że myślenie jest po prostu największą z przyjemności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Robert Piłat, filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, popularyzator nauki.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Robert Piłat Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST NAUKA

Ziemia Święta i jej polskie ślady. "Odgrywała dużą rolę w mentalności Polaków"

Pielgrzymki Polaków do Ziemi Świętej mają bogatą tradycję, która sięga czasów średniowiecza. Istnieje na ten temat wiele wspomnień i opisów podróży. - Praktycznie od początku polskiej państwowości Ziemia Święta odgrywała w mentalności i pobożności Polaków bardzo dużą rolę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Barbara Strzałkowska, biblistka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i przewodniczka po Izraelu.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Jerozolima pielgrzymka wiara Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Lina Bögli jak Phileas Fogg. Podróż, która zaczęła się pod Krakowem

- Jak to często się zdarza w przypadku takich przedsięwzięć, stała za tym nieszczęśliwa miłość. Lina Bögli zakochała się w Polaku, oficerze wojska austriackiego. Była to miłość odwzajemniona, ale żeby mógł odbyć się ślub, oficer musiał zapłacić bardzo dużą sumę pieniędzy. Nie było go na to stać. Lina Bögli postanowiła wtedy, że wyruszy w podróż dookoła świata - mówiła w Jedynce prof. Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum PAN.
Zobacz więcej na temat:  podróże Polska Akademia Nauk Katarzyna Jankowska Szwajcaria NAUKA

Jak wyglądały początki publicznego zwiedzania kopalni soli w Wieliczce?

Zorganizowany ruch turystyczny w Kopalni Soli "Wieliczka" trwa od końca XVIII wieku. Początkowo zwiedzanie odbywało się bezpłatnie i po znajomości, z czasem określono godziny i dni, natomiast płatny wstęp zaczął obowiązywać od 1868 roku. Wprowadzono anonsowane w prasie tzw. wielkie tury - dwa razy w roku - które liczyły jednorazowo nawet 500 osób.
Zobacz więcej na temat:  Wieliczka turystyka historia Polski Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Legendarny i kontrowersyjny dowódca - mjr Henryk Dobrzański

W Muzeum Niepodległości w Warszawie można oglądać wystawę "Hubal. Henryk Dobrzański 1897–1940" przygotowaną z okazji Roku majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" na Mazowszu. Ostatni "zagończyk", żołnierz, który nie złożył broni po kapitulacji armii polskiej w 1939 roku, do dziś przykuwa uwagę.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska historia Polski wystawa Henryk Dobrzański Katarzyna Jankowska – PODCAST Muzeum Niepodległości w Warszawie II wojna światowa

Nowa wystawa w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie trwa przygotowywanie nowych wystaw stałych w wyremontowanych pomieszczeniach na piętrze pałacu. Trzy kameralne ekspozycje będą prezentowały efekty pasji kolekcjonerskich przedstawicieli rodu Potockich, do których należał Wilanów w latach 1799-1892. Mają być dostępne dla zwiedzających od 1 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska wystawa Wilanów Jan Zamoyski historia Polski Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Byliśmy szaleńcami, nie bogami". Wspomnienie prof. Mariana Zembali

Odszedł jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, który jako pierwszy w kraju przeszczepił choremu płucoserce. Wraz z prof. Zbigniewem Religą przeprowadzał najtrudniejsze operacje serca. Podkreślał siłę empatii jako podstawowego atrybutu zawodu lekarza. Studentom mówił: "Jeżeli nie masz w sobie empatii, to broń Boże nie wybieraj zawodu lekarza czy pielęgniarki".
Zobacz więcej na temat:  kardiologia Marian Zembala Zbigniew Religa medycyna NAUKA Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Płyn Lugola - dlaczego nie powinno się go stosować na własną rękę?

Płyn Lugola (łac. Iodi solutio aquosa) to wodny roztwór czystego jodu w jodku potasu, opracowany przez francuskiego lekarza Jeana Lugola w 1829 roku. Jest on dostępny w aptekach bez recepty. - Jod jest istotnym pierwiastkiem, natomiast zbyt duża podaż jodu do naszego organizmu może wywołać działanie niepożądane - powiedział w audycji "Eureka" dr Wojciech Szypowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Autoimmunologicznych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST Katarzyna Jankowska zdrowie medycyna tarczyca

Historia kryptologii i działań wywiadów wojskowych podczas I i II wojny światowej

Nazwa pochodzi od greckich słów - "kryptos" i "logos", co w dosłownym tłumaczeniu znaczyć może "ukryte słowo". Postęp technologiczny przyniósł rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie kryptoanalizy, która pokazuje, że o końcowe zwycięstwo walczyć można na zapleczu frontu, bez karabinów i czołgów. Czego uczy historia i jak jest obecnie?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Czarnobyl medycyna historia Polski Enigma

Marian Zyndram-Kościałkowski - sylwetka polityka okresu międzywojennego

Marian Zyndram-Kościałkowski - w młodości członek Związku Walki Czynnej i Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierz Legionów Polskich, polityk PSL "Wyzwolenie", Partii Pracy, Zjednoczenia Pracy Wsi i Miast oraz BBWR, poseł (1922-1939), wojewoda białostocki (1930-1934), komisaryczny prezydent Warszawy (od marca do lipca 1934), minister spraw wewnętrznych (1934-1935), premier Polski (1935-1936), minister pracy i opieki społecznej (1936-1939), wolnomularz - był bohaterem audycji "Eureka".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST II RP

Guillaume de Beauplan - twórca map ziem Rzeczypospolitej

Francuski inżynier, pisarz i kartograf sporządzał mapy, budował mosty, szlaki komunikacyjne i wytyczał granice polsko-moskiewskie na życzenie kolejnych władców. Jest postacią szczególną w historii polskiej kartografii. Pracował sam, posługiwał się nowoczesnymi przyrządami pomiarowymi jak astrolabium, odometr, zegar czy busola, a większość jego map można uznać za aktualne współcześnie. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST mapy HISTORIA

Niccolo Machiavelli. Dlaczego ludźmi rządzą emocje i interesy?

Niccolo Machiavelli to włoski filozof, prawnik, pisarz i dyplomata. W traktacie "Książę" napisał, że "każdy rozumie, że byłoby rzeczą chwalebną dotrzymywać wiary i postępować w życiu szczerze, a nie podstępnie". Dlaczego więc ludzka natura nie jest tylko czysto rozumowa, a ludźmi rządzą emocje i interesy? 
Zobacz więcej na temat:  filozofia Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Sokrates Niccolo Machiavelli
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem