more_horiz
PR24 Portal
Section05
Katarzyna Kobylecka

Od przyjaźni do rywalizacji. Czy Branicki chciał porwać króla Stanisława Augusta?

To mało znany epizod z 1791 roku. Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja Sejm jeszcze przez 2 miesiące obradował, po czym nastąpiła letnia przerwa w pracach parlamentu. Warszawa opustoszała, król Stanisław August wyjechał do Łazienek. I wtedy, w lipcu 1791 r. po mieście zaczęły krążyć plotki o planach porwania monarchy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Stanisław August Poniatowski Katarzyna Kobylecka konstytucja 3 maja NAUKA

"Drzwi do nieba". Skąd w Egipcie wzięły się monumentalne obeliski?

Obeliski w starożytnym Egipcie były "łącznikiem" z bogiem Słońca: Ra. Kamienne, smukłe słupy swoim szczytem miały "dotykać" nieba. Stawiano je zwykle parami, przed wejściami do świątyń, już w połowie III tys. p.n.e. Od czasów antycznych były wywożone do Europy i dziś są ozdobą najważniejszych placów Rzymu, Londynu, Paryża, a nawet Nowego Jorku. 
Zobacz więcej na temat:  Egipt archeologia Katarzyna Kobylecka starożytność

Olbia - antyczna perła nad Morzem Czarnym

Wojna na Ukrainie zagraża przede wszystkim mieszkańcom tego kraju, ale w niebezpieczeństwie znalazły się także miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym. Starożytna Olbia to najważniejsze stanowisko archeologiczne okresu grecko-rzymskiego z terenów obecnej Ukrainy. Miasto założyli w początkach VI w p.n.e. greccy osadnicy z Miletu. Od 2016 roku badania naukowe prowadzili tam polscy archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Katarzyna Kobylecka archeologia Odessa Antarktyda podróże

Królowa Elżbieta I. "Musiała pokazać, że jest prawomocną władczynią"

Przez 45 lat rządów Elżbiety I Anglia urosła do rangi jednej z europejskich potęg. - Elżbieta w dniu koronacji stanęła przed wyzwaniem zademonstrowania poddanym faktu, że jest prawomocną władczynią, że jako kobieta uniesie ciężar władzy, a po trzecie, że zapewnia ciągłość władzy z wielkimi poprzednikami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Emilia Olechnowicz z Instytutu Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Anglia Katarzyna Kobylecka historia Polski
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem