X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Krzysztof Michalski

Laureaci Nagrody Nobla. "Przynależność narodowa jest zawsze bardzo dyskusyjna"

Już wkrótce poznamy laureatów Nagrody Nobla, która w tym roku obchodzić będzie swoje 120. urodziny. Pierwszym jej laureatem w dziedzinie fizyki, w 1901 roku, został odkrywca promieni X Wilhelm Konrad Roentgen, z kolei dwa lata później tę najważniejszą nagrodę naukową otrzymała Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie i Henri Becquerelem. W historii Nagrody Nobla przyznano ją wielokrotnie badaczom pochodzącym z Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla NAUKA Krzysztof Michalski

Prof. Hołyński: Ciemna strona internetu zaskakująco silna

- Ważne jest, by ta cała otoczka w tej chwili związana z komputerami i internetem mogła wrócić do źródeł. Zapominamy, że powstanie komputerów osobistych i internetu było pokłosiem ruchów tzw. kontrkultury. Chodziło o odebranie monopolu na informacje rządom, koncernom medialnym, korporacjom. Danie ludziom do ręki narzędzi bezpośredniej komunikacji, otworzenie demokracji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marek Hołyński, specjalista od grafiki komputerowej i popularyzator informatyki.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowe technologie grafika komputerowa NAUKA

Koronawirus. Dlaczego dzieci powinny zostać zaszczepione?

Zbliża się początek roku szkolnego i lekarze epidemiolodzy alarmują, że wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 coraz częściej atakuje dzieci i tzw. młodych dorosłych. Według najnowszych badań, opublikowanych w prestiżowym piśmie "British Medical Journal", najwięcej zakażeń występuje w szkołach i w najbliższych tygodniach to właśnie dzieci będą narażone na zakażenia wariantem Delta.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski koronawirus COVID-19 szczepionka szczepienia Koronawirus w Polsce

Koronawirus. Dlaczego młodzi ludzie powinni się zaszczepić?

Zbliża się początek roku szkolnego i lekarze-epidemiolodzy alarmują, że wariant Delta koronawirusa SARS-C0V-2 coraz częściej atakuje dzieci i tzw. młodych dorosłych. Według najnowszych badań, opublikowanych w prestiżowym piśmie "British Medical Journal", najwięcej zakażeń występuje  w szkołach i w najbliższych tygodniach to właśnie dzieci będą narażone na zakażenia wariantem Delta.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski

Czy topniejące lodowce zagrażają światu?

Prawie 11 proc. powierzchni lądów na Ziemi pokryta jest lodem. Od wielu lat największe lodowce - zarówno te na Antarktydzie, jak i w Arktyce - przesuwają się i topnieją. Ostatnio pojawiły się informacje o dramatycznym znikaniu lodowca na Grenlandii. Jakie są i jakie będą tego konsekwencje? Czy rzeczywiście znaczna część lądów znajdzie się na skutek topnienia lodowców pod wodą?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski lód klimat oceany morza śnieg grenlandia

"Cząsteczka, która jest listonoszem". Jak działa mRNA i szczepionka na COVID-19?

Naukowcy twierdzą, że jest to jedno z największych osiągnięć nauki ostatnich lat, dzięki któremu można nie tylko walczyć z wirusami, ale także tworzyć nowe leki. Z kolei przeciwnicy szczepień przeciw COVID-19 nazywają ją biotechnologiczną bombą, która ma zmienić ludzki genom. Czym faktycznie jest cząsteczka mRNA, będąca podstawą działania większości szczepionek przeciwko SARS-CoV-2?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski koronawirus szczepienia

Receptor AXL i procesy komórkowe. Ważne odkrycie polskich badaczy

To jedna z najważniejszych i najciekawszych informacji o osiągnięciach polskich badaczy ostatnich miesięcy. W lipcu w prestiżowym magazynie PNAS Narodowej Akademii Nauk USA ukazał się artykuł, w którym polscy naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie donoszą o ważnym odkryciu procesów komórkowych, które mogą być wykorzystane w terapiach chorób nowotworowych i w walce z COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski zdrowie medycyna nowotwory

Radiostacja Babice. Dzięki niej uzyskano łączność radiową ze światem

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska nie posiadała nowoczesnych radiostacji zapewniających skuteczną i szybką komunikację z zagranicą i wielomilionową Polonią. Dlatego 100 lat temu - 4 sierpnia 1921 roku - Ministerstwo Poczt i Telegrafów RP zawarło umowę z Radio Corporation of America na wybudowanie Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Babicach pod Warszawą.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski radio telegraf Babice DAB+ telekomunikacja

Polscy naukowcy opracują lek na COVID-19?

Naukowcy i lekarze z trzech warszawskich placówek: Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad polskim lekiem na COVID-19. Może on okazać się przełomem w walce z obecną pandemią. Na jakim etapie przebiegają badania?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski onkologia medycyna koronawirus