X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Krzysztof Michalski

30 lat Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Największe osiągnięcia i programy

W 1991 roku decyzją Sejmu RP powstała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, największa pozabudżetowa organizacja finansująca badania w naszym kraju, która wyznaczyła standardy funkcjonowania nauki w Polsce. O osiągnięciach Fundacji, jej znaczeniu dla rozwoju nowoczesnych badań i o celach, jakie stawia FNP na początku swojej czwartej dekady opowie prezes Zarządu Fundacji - wybitny biochemik, fizyk i laureat Nagrody FNP - profesor Maciej Żylicz.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Zmarszczki czasoprzestrzeni - nowe rejestracje fal grawitacyjnych

Zarejestrowanie w 2015 roku fal grawitacyjnych było jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych ostatnich kilku dekad. W ciągu paru lat obserwowano fale grawitacyjne, które związane były ze zderzeniami czarnych dziur o niezbyt dużych masach. Nowe wyniki badań nie tylko pozwalają na zrozumienie pochodzenia podwójnych czarnych dziur o znacznie większych masach, ale i otwierają drogę do jeszcze lepszych metod badania Wszechświata i obserwowania zjawisk, które wcześniej nie były dla astrofizyków widoczne.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Krzysztof Michalski kosmos

"Nadal należy się szczepić". Prof. Trzonkowski o walce z COVID-19

Coraz to nowe warianty COVID-19 stanowią nie lada wyzwanie dla lekarzy i naukowców, ponieważ są one jeszcze bardziej zakaźne niż te wcześniejsze. - Szczepionka jest najbardziej bezpiecznym sposobem przejścia przez pandemię. Zaszczepmy się nie tylko dla siebie, ale także dla ludzi dookoła nas. Ta szczepionka potrafi uratować nasze życie, ale też ludzi chorych - mówi w Programie Polskiego Radia prof. Piotr Trzonkowski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia - raport

Duże rzeki w Polsce – co jest potrzebne, aby ożyły?

- O sytuacji rzek decydują często ekstremalne sytuacje, czyli kiedy mamy nadmiar wody lub jej niedobór - mówił w radiowej Jedynce prof. Paweł Rowiński. O znaczeniu dużych rzek w naszym kraju i wyzwaniach stojących przed gospodarką wodną dyskutowali naukowcy podczas konferencji zorganizowanej niedawno przez Polską Akademię Nauk i Komitet Gospodarki Wodnej PAN.
Zobacz więcej na temat:  Jan Czochralski rzeka Polska Akademia Nauk Krzysztof Michalski woda środowisko ekologia NAUKA

Profesor Grzegorz Pietrzyński mierzy wszechświat

Jednym z najbardziej znaczących osiągnięć polskich naukowców ostatnich lat jest precyzyjne określenie odległości do Wielkiego Obłoku Magellana - najbliższej nam galaktyki. Dokonał tego zespół, którym kieruje profesor Grzegorz Pietrzyński. Z jego ustaleń wynika, że galaktyka ta znajduje się w odległości około 160 000 lat świetlnych. 
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej odkrycia i ciekawostki astronomia kosmos Polska Akademia Nauk Krzysztof Michalski

Varsavianista zafascynowany II RP. Prof. Marian Marek Drozdowski kończy 90 lat

Profesor Marian Marek Drozdowski za dwa miesiące kończy 90 lat. Przez dekady związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk - historyk, biografista, varsavianista, autor kilkudziesięciu książek poświęconych najnowszej historii Polski i wielkim postaciom naszych dziejów.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Polska Akademia Nauk II wojna światowa Krzysztof Michalski II Rzeczpospolita Warszawa NAUKA

Gdzie się podziały komary? Badania polskich i słowackich naukowców

Jesień i zima to pory roku, z których nadejściem coraz rzadziej można spotkać owady. Wraz z obniżaniem się temperatury powietrza ich aktywność maleje i zaczynają szukać miejsca do przezimowania. Tak jest również z komarami. Co się z nimi dzieje, gdzie się schowały i w jakiej postaci, o tym dotychczas niewiele było wiadomo.
Zobacz więcej na temat:  owady przyroda ekologia NAUKA infografika Krzysztof Michalski

Fabryka Norblina. "Nasze muzeum opowiada jej 240-letnią historię"

Fabryka Norblina, słynąca z wyrobów platerowych i sreber, przez wiele dziesięcioleci była wizytówką Warszawy. Katastrofą dla fabryki była okupacja. Po wojnie natomiast Norblin działał jako walcownia metali "Warszawa", a w latach 80. poprzedniego wieku w opustoszałych budynkach urządzono oddział Muzeum Techniki, który jednak zakończył swój żywot kilkanaście lat temu. Teraz działa tam Otwarte Muzeum Fabryki Norblina.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski historia Polski Warszawa