more_horiz
PR24 Portal
Section05
Krzysztof Penderecki

Leonard Slatkin: Penderecki wpłynął na całe pokolenie

- Lata 60. i 70., czas, gdy wszyscy byli pod wpływem różnych szkół: Bouleza czy Schoenberga. I nagle pojawił się Penderecki, który w swoim I Koncercie skrzypcowym z dnia na dzień zmienił kierunek o 180 stopni - podkreślał amerykański dyrygent, opowiadając o wpływie, jakie wywarł Krzysztof Penderecki na muzyków 2. poł. XX w.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Leonard Slatkin Maciej Łukasz Gołębiowski MUZYKA

Diamentowy Mikrofon dla Krzysztofa Pendereckiego

W piątek 23 listopada odbył się koncert zamknięcia Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin Mistrza. W trakcie uroczystości w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski wręczył wybitnemu kompozytorowi Diamentowy Mikrofon oraz pierwszy egzemplarz płyty „Sonoristic Penderecki by Penderecki” wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński MUZYKA POLSKA Andrzej Duda Krzysztof Penderecki

85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Koncert w Teatrze Wielkim

- Krzysztof Penderecki niewątpliwie jest najwybitniejszym polskim kompozytorem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Adam Rozlach z Radia Chopin. W piątek wieczorem o godzinie 20.00 rozpocznie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie koncert z okazji 85. urodzin mistrza. Będzie to również inauguracja pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".  
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Teatr Wielki - Opera Narodowa MUZYKA muzyka klasyczna Krzysztof Penderecki

Wnuk-Nazarowa: Penderecki złościł się, gdy go naśladowano

- Nigdy nie wymuszał na studentach, żeby pisali jakimś konkretnym warsztatem, który on akceptuje. On sam przecież nie miał żadnego idola, którego naśladował. Dokonał przełomu, wymyślił nowy język - sonoryzm, ale też nie wymagał, żeby pisać sonorystycznie - mówiła w Dwójce długoletnia szefowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Joanna Wnuk-Nazarowa MUZYKA jubileusz NOSPR kompozytor

Dawid Runtz: muzyka Pendereckiego wymaga wysokiej sprawności

- W całej twórczości Krzysztofa Pendereckiego znajdziemy pewne problemy wykonawcze. Nie tylko dla dyrygenta i instrumentalistów. Jest to taki rodzaj muzyki, który od wszystkich wykonawców wymaga wysokiej sprawności, i technicznej, i takiej swobody w poruszaniu się w materii, jaką jest muzyka współczesna - mówił w Dwójce dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki filharmonia narodowa muzyka współczesna MUZYKA Monika Zając