more_horiz
PR24 Portal
Section05
Krzysztof Wołodźko

Prof. Zajkowska: Konopnicka stworzyła nowy typ pisarstwa dla dzieci

- Twórczość dla dzieci jest ogromnie ważna w twórczości Marii Konopnickiej i to z wielu powodów. Badacze literatury dziecięcej, szczególnie poezji dziecięcej, wręcz od Konopnickiej datują nowy sposób czy nowy typ pisarstwa dla dzieci - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Zajkowska, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą dla Dzieci i Młodzieży w UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Wołodźko KULTURA literatura czytelnictwo Maria Konopnicka

Anioły i demony w polskiej literaturze to niebezpieczny eklektyzm? Tomasz Rowiński wyjaśnia

-  Nie wiem, czy jest to niebezpieczny eklektyzm, ale na pewno pewnego rodzaju eklektyzm. Powiem szczerze, kiedy zastanawiałem jest na tematem naszej rozmowy to silnie narzucała mi się pewna myśl, która mówi o tym, że mamy do czynienia pewnego rodzaju powrotem - oczywiście w sposób bardziej komercyjny - do pewnej tradycji romantycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński (Christianitas). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA romantyzm Polskie Radio 24 Krzysztof Wołodźko literatura

Dr Łukasz Kucharczyk: science fiction i fantasy to dwie drogi, by mówić o współczesnym świecie

- O ile Ursula K. Le Guin pisała, że w fantastyce czas jest metaforą, to wg Macieja Parowskiego w fantastyce metaforą jest wszystko. Fantastyka jest dla mnie "językiem pierwszym", przez który można przekazać wiele refleksji i prawd o świecie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Kucharczyk z Katedry Literatury UKSW, autor książki "Granty i Smoki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Wołodźko fantasy fantastyka science-fiction

Dr Jacek Raubo: w interesie bezpieczeństwa regionalnego jest jak największa słabość sił zbrojnych Rosji

- Ukraina już zwyciężyła, Rosji nie udało się zrealizować strategicznych celów, które przyświecały jej agresji. Podstawowym celem Kremla było przejęcie kontroli nad Ukrainą pod względem politycznym i militarnym. Sytuacja dzisiaj jest diametralnie inna - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, (Defence24.pl, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Krzysztof Wołodźko

Imperialne ambicje Rosji? Dr Paweł Rojek: za obecną ekspansją stoi najzwyklejszy nacjonalizm

- Jeśli rozumiemy imperium jako duże agresywne państwo, które wywołuje wojny, to Rosja nim jest. Natomiast imperium we właściwym, ideowym znaczeniu, to coś więcej niż - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Rojek, filozof, socjolog, wykładowca w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Krzysztof Wołodźko

Rosja jako cywilizacja euroazjatycka. Filip Memches o koncepcjach Aleksandra Dugina

- Aleksandr Dugin mówi rzeczy, których długo przedstawiciele tamtejszych elit nie wypowiadali. To szalone wypowiedzi, jak ta, że dla Polski nie ma miejsca na mapie świata. Gdyby powiedział to rosyjski polityk, byłby skandal międzynarodowy. Kreml z Dugina w jakiś sposób korzysta - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Memches, publicysta Tygodnika TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Krzysztof Wołodźko Filip Memches

"Jego celem było stworzenie na nowo sztuki narodowej". Miezian o twórczości Szukalskiego

- Te parę lat, które spędził w Krakowie, ukształtowały go do końca życia. A to, co najważniejsze, trafił na Młodą Polskę w jej najwspanialszym rozkwicie. Wróciwszy do Ameryki, zachował młodopolskie wartości i przekonania - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Miezian, historyk sztuki, publicysta, pracownik Muzeum Krakowa.
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA Krzysztof Wołodźko Andrzej Nowak Polskie Radio 24

"Ideo-pop". Ewelina Marek o fenomenie popularności polskiej muzyki rockowej

- Coraz więcej młodych osób sięga po utwory z lat 80. ubiegłego wieku i zdaje się w nich doskonale odnajdywać. Zespoły takie jak Republika, Tilt czy Brygada Kryzys zyskują drugą młodość (…). To żywiołowość, energia, bezkompromisowy przekaz - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewelina Marek, redaktor naczelna internetowego magazynu "Muzyczny zwierz".
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA Krzysztof Wołodźko Andrzej Nowak TSA Polskie Radio 24

PR24 Dr Karol Samsel: polski romantyzm to zespół zjawisk

- Maria Janion w książce "Projekt krytyki fantazmatycznej" wskazywała wyraźnie, że nasza wyobraźnia po romantyzmie, wyobraźnia na temat romantyzmu, jest skupiona wokół fantazmatów, wyobrażeń narodowych. Dzisiaj przede wszystkim są to określone obrazy, wizje, można wypowiedzieć wyłącznie sucha ikonografia czy ikonologia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Samsel, poeta, filozof.
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA Krzysztof Wołodźko literatura Adam Mickiewicz romantyzm

"PRL stał się elementem naszej zbiorowej tożsamości". Konrad Zych o fenomenie powieści neomilicyjnej

- Najogólniejsza definicja tej odmiany kryminału jest taka, że jest to proza, której akcja jest osadzona w czasach PRL, a która powstała po 1989 r., choć, jak widzimy choćby na przykładzie książek Ryszarda Ćwirleja, jest to definicja w dużej mierze niewystarczająca - mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Zych, krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA Krzysztof Wołodźko PRL literatura milicja

"Lokatorka" - film o dzikiej reprywatyzacji. Ewa Andruszkiewicz: byliśmy przeszkodą na drodze do zysku

- Jolanta Brzeska miała niesłychanie uporządkowane archiwum reprywatyzacyjne, podejrzewam, że właśnie ta wiedza, którą zdołała zdobyć, była dla kogoś bardzo niewygodna - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Andruszkiewicz z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino KULTURA Krzysztof Wołodźko Jolanta Brzeska dzika reprywatyzacja Warszawa

Artur Liebhart: polski film dokumentalny wyróżnia wrażliwość na bohaterów i poziom zdjęć

- Przykładem twórcy, który udowadnia, jaką siłę ma kino dokumentalne, jest Paweł Łoziński, który w swoich dwóch ostatnich filmach pokazuje, że można z bardzo małym budżetem, ale z wrażliwością skupiającą się na swoich bohaterach, zrobić wielkie kino, które jest dostrzegane i doceniane na całym świecie - mówił w PR24 Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity, międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych.
Zobacz więcej na temat:  FILM USA kino KULTURA Krzysztof Wołodźko Andrzej Żuławski Paweł Łoziński

Maciej Szymkiewicz o "Diunie": Herbert docenia walor irracjonalności naszej rzeczywistości

- Zwykle w światach science fiction autorzy uznają że rozwój technologii i nauki sprawi, że religia stanie się zbędna, tymczasem świat "Diuny" jest bardzo religijny (…) Herbert chciał pokazać, że pewne rzeczy są niezmienne, odradzają się pomimo postępu technologicznego - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Szymkiewicz, filozof, współpracujący m.in. z “Nową Konfederacją".
Zobacz więcej na temat:  FILM USA kino KULTURA Krzysztof Wołodźko

"Potrafił zaśpiewać wszystko". Szubrycht o Andrzeju Zausze

 - W przygotowaniu jest funkowa płyta Andrzeja Zauchy. Składają się na nią utwory, które wcześniej nie były publikowane. Jestem jednak przekonany, że za sprawą tego wydawnictwa wejdą do kanonu domówek z polską muzyką. To są jego oryginalne utwory, które do tej pory zalegały w archiwach Polskiego Radia - mówił dziennikarz muzyczny Jarek Szubrycht, autor biografii Andrzeja Zauchy "Życie, bierz mnie".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zaucha MUZYKA KULTURA Krzysztof Wołodźko
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem