more_horiz
PR24 Portal
Section05
Lech Makowiecki

"Wieczór z historią". Futbol, Orły Górskiego i kibice

To już ostatni przed wakacyjną przerwą "Wieczór z historią". - Nie jestem zagorzałym fanem futbolu. W młodości kibicowałem Orłom Kazimierza Górskiego, więc trudno mnie dziś zadowolić. Przypomniałem sobie piosenkę, którą napisałem równo dekadę temu. Dedykuję ją wszystkim polskim kibicom za doping rzecz jasna, ale przede wszystkim za fantastyczne oprawy historyczne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Lech Makowiecki.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki Kazimierz Górski

Żołnierze Wyklęci - historia we współczesnych pieśniach, balladach i piosenkach

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do upamiętnia bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o niepodległość Polski, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. W audycji "Wieczór z historią" odnieśliśmy się do współczesności - rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych patriotyzm piosenka

Osiemdziesiąta rocznica utworzenia Armii Krajowej

Osiemdziesiąta rocznica utworzenia Armii Krajowej zobowiązuje do pewnych refleksji i podsumowań. I właśnie o tych trudnych czasach, które wyzwoliły w nas, Polakach, ogromne pokłady heroizmu, opowiedzieli w swoich utworach pieśniarze: Andrzej Kołakowski, Jacek Kowalski, Paweł Orkisz, Norbert "Smoła" Smoliński, Maciej Wróblewski i wielu, wielu innych.    
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Armia Krajowa Władysław Sikorski Lech Makowiecki

Styczniowe rocznice. Muzyczny "Wieczór z historią"

"Wieczór z historią" poświęcony był styczniowym rocznicom. To właśnie 27 stycznia 1945 roku wyzwolono KL Auschwitz, czyli największe cmentarzysko świata, gdzie "Niemcy ludziom zgotowali ten los". Z kolei 2 stycznia 1939 roku zmarł lider Ruchu Narodowego Roman Dmowski. O jakich styczniowych rocznicach powinniśmy jeszcze pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Styczniowe Romuald Traugutt Roman Dmowski Lech Makowiecki

Muzyczny hołd dla bohaterów roku 2022

Rok 2022 ogłoszono m.in.: Rokiem Marii Konopnickiej (180. rocznica urodzin), Wandy Rutkiewicz (30. rocznica jej tragicznej śmierci), Ignacego Łukasiewicza (dwusetna rocznica urodzin), Józefa Mackiewicza (120. rocznica urodzin), Józefa Wybickiego (dwusetna rocznica śmierci, 275. rocznica urodzin), wreszcie Rokiem Romantyzmu Polskiego (200 lat od pierwszego wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza). 
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki piosenka MUZYKA historia Polski

Muzyczny hołd dla bohaterów powstania listopadowego

W powstaniu listopadowym walczyło wielu Polaków, którzy urodzili się jeszcze w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej i którzy nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości.  - Gdyby nie ten wielki narodowy zryw, w kraju zapanowałyby smutek i marazm. Zapewne nie byłoby kolejnych powstań, a wtedy nie doczekalibyśmy się ostatecznego wyzwolenia naszej ojczyzny - powiedział na antenie Jedynki Lech Makowiecki, prowadzący audycję "Wieczór z historią". 
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe historia Polski piosenka Lech Makowiecki

"Wieczór z historią": Muzyczny hołd dla ofiar II wojny światowej

W Polsce Święto Zmarłych gromadzi na naszych cmentarzach tłumy. Łuna bijąca od milionów płonących zniczy widoczna będzie nawet z kosmosu. I znów ułoży się w kształt gorejącej mapy Polski... W tym szczególnym czasie odwiedzamy nekropolie, aby na grobach naszych krewnych i przyjaciół składać kwiaty, palić znicze i modlić się za dusze. W większości krajów ludzie wspominają zmarłych nestorów: rodziców, dziadków.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki II wojna światowa historia Polski

"Wieczór z historią": muzyczny hołd dla polskich żołnierzy [POSŁUCHAJ]

Pierwsze powakacyjne wydanie audycji "Wieczór z historią" poświęciliśmy w całości kampanii wrześniowej. Od napaści Niemiec hitlerowskich i sowieckiej Rosji na nasz kraj minęły 82 lata. Oddajemy cześć dzielnym polskim żołnierzom, którzy w tamtych dniach starali się powstrzymać inwazję dwóch największych armii ówczesnego świata. W audycji pochyliliśmy się także nad dramatycznym losem ówczesnych polskich kobiet - matek, żon, córek. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki historia Polski II wojna światowa kampania wrześniowa
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem