more_horiz
PR24 Portal
Section05
Leon Wyczółkowski

Prace Leona Wyczółkowskiego na Zamku Królewskim na Wawelu

Wśród prac Leona Wyczółkowskiego na nowej wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu zatytułowanej "Wyczółkowski odnaleziony" prezentowany jest odzyskany pastel przedstawiający dziewczynę wiejską, nazywany "Góralką". Odzyskana strata wojenna, która powróciła do zbiorów wawelskich, została zidentyfikowana. Kim była dziewczyna na obrazie, skąd pochodziła?
Zobacz więcej na temat:  Leon Wyczółkowski Michał Montowski malarstwo SZTUKA II wojna światowa KULTURA muzeum Wawel wystawa

Pastel Wyczółkowskiego znów na Wawelu. "Kolejna strata wojenna wraca do polskich kolekcji"

Zaginiony w czasie II wojny światowej pastel Leona Wyczółkowskiego "Góralka/Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" z 1900 roku powrócił do macierzystych zbiorów na Zamku Królewskim na krakowskim Wawelu. Dzieło rok temu zostało wystawione w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Udało się je odzyskać dzięki wysiłkom pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony SZTUKA Leon Wyczółkowski Wawel małopolskie Kraków

"Wiejska dziewczyna w żółtej chuście". Pastel Wyczółkowskiego wraca na Wawel

- Przeglądając archiwalia w naszym wawelskim archiwum, zauważam, że obraz namalowany w 1900 roku przez Leona Wyczółkowskiego był przechowywany w magazynie do roku 1939, kiedy wybuchła wojna i "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" zniknęła - mówiła w Dwójce Agnieszka Janczyk, kurator zbiorów Prac na Papierze Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Wawel Leon Wyczółkowski Jakub Kukla SZTUKA
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem