more_horiz
PR24 Portal
Section05
Ługańsk

Prof. Boćkowski o walkach w obwodzie ługańskim

Rosjanie próbują w obwodzie ługańskim przeciąć drogę między Lisiczańskiem a Bachmutem. Obecnie toczą się tam zacięte walki. - To jest jeden z głównych kierunków natarcia i to minimum, które jest do wzięcia, czyli ten minikocioł, jest teraz tym planem absolutnym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT wojna 2022 Michał Strzałkowski Ługańsk

"To tylko utrudni negocjacje". Zełenski o rosyjskich "pseudoreferendach" w Doniecku i Ługańsku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że możliwe przeprowadzenie referendum o "przyłączeniu" do Rosji samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej dodatkowo utrudni negocjacje.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Europa Wschodnia wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Wołodymyr Zełenski Antonio Guterres ONZ Kijów Donieck Ługańsk

Rosjanie całą noc ostrzeliwali obwód ługański. Co najmniej 8 osób nie żyje

Podczas sobotniego ostrzału obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy rosyjskie wojska zabiły co najmniej osiem osób - poinformował szef obwodu Serhij Hajdaj. Według jego informacji również w nocy Rosjanie ostrzeliwali miejscowości, których dotąd nie udało im się zająć. To między innymi Siewierodonieck, Lisiczańsk i Rubiżne. Rosyjskimi pociskami trafione zostały tam budynki mieszkalne.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina ŚWIAT Europa Ługańsk Rosja

"Czystki" we władzach Ługańskiej Republiki Ludowej? Wywiad Ukrainy podał nowe informacje

Gen. Kornet znajduje się obecnie w areszcie śledczym FSB w Rostowie nad Donem - przekazano w komunikacie wywiadu wojskowego. W ocenie ukraińskiej służby zatrzymanie Korneta wywołało niepokój w politycznym i militarnym kierownictwie samozwańczej, zależnej od Moskwy "republiki" na wschodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ługańsk ŚWIAT

Wschód Ukrainy w ogniu. Zacięte walki i zmasowany ostrzał w obwodzie ługańskim i donieckim

W ogarniętym walkami obwodzie ługańskim najgorsza sytuacja panuje w Kreminnej, Popasnej i Rubiżnem. Trwa oblężenie Mariupola w obwodzie donieckim. Rosjanie intensywnie ostrzeliwują szereg miejscowości tego obwodu - donosi portal Hromadske. Po odstrzałem znalazły się także m.in. Charków, okolice Krzywego Rogu i Mikołajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Donbas Donieck Ługańsk Rosja Ukraina Europa serwis wschodni

Jak potoczy się ofensywa w Donbasie? Amerykańscy eksperci wieszczą rosyjską porażkę

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) określa sukces rosyjskiej ofensywy w Donbasie jako "wysoce nieprawdopodobny". Jak podkreślają eksperci, wojska agresora nie przezwyciężyły kluczowych problemów, jakim jest brak koordynacji i "katastrofalnie niskie" morale żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Rosja Ukraina Europa serwis wschodni Ameryka USA Stany Zjednoczone Donbas Donieck Ługańsk

Potężny ostrzał obwodu ługańskiego. "Rosjanie atakują bez przerwy, ze wszystkich rodzajów broni"

W obwodzie ługańskim siły rosyjskie ostrzeliwują wszystkie miejscowości. - Siewierodonieck jest atakowany po prostu kwartał po kwartale, nie ważne, co tam jest: szkoła, szpital czy domy mieszkalne - powiedział szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Najgorsza sytuacja panuje w Rubiżnym, Popasnej i gminie Hirske.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja Europa Ługańsk Donbas

Amerykański think tank: rozbite siły rosyjskie wycofują się na wschód. Kluczowa będzie bitwa o Słowiańsk

Bitwa o Słowiańsk, do zdobycia którego dążą rosyjskie wojska, to kluczowy moment wojny na Ukrainie; opanowanie tego miasta stworzy Rosjanom możliwość otoczenia ukraińskich sił w Donbasie - ocenił w poniedziałkowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (Institute for the Study of War - ISW).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina armia wojsko wojna 2022 wojna na Ukrainie USA Rosja Donbas Ługańsk

Masowe deportacje w głąb Rosji. "Ukraińcy są torturowani i głodzeni"

Ponad 40 tys. Ukraińców zostało dotychczas deportowanych w głąb Rosji. Ukraińcy są uprowadzani siłą ze swoich domów i kierowani do obozów w okupowanych obwodach donieckim i ługańskim, a następnie wywożeni do Rosji. - Są torturowani i głodzeni. Istnieje też wiele świadectw potwierdzających, że ludzie znikają - mówiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina serwis wschodni Europa Rosja ŚWIAT Donbas Donieck Ługańsk

Sukces ukraińskich żołnierzy. W obwodzie odeskim zestrzelono dwa rosyjskie samoloty bojowe

Jak poinformował szef władz obwodu odeskiego Maksym Marczenko, dwa rosyjskie samoloty bojowe zostały zestrzelone w regionie na południu Ukrainy. Ich pilotów wzięto do niewoli. Z kolei władze obowdu ługańskiego przekazały, że rosyjscy żołnierze strzelali do cywilów. Trzy osoby zostały ranne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Odessa Ługańsk samolot

Konflikt Rosji z Ukrainą. Michał Gramatyka o sankcjach i bezpieczeństwie energetycznym

– Te sankcje jeszcze nie są najbardziej dotkliwe dla Rosji. Obawiam się, że mogą nie przynieść spodziewanych efektów. Podobnie było przecież po aneksji Krymu. Wówczas również Europa zdefiniowała sankcje dla Rosji, która odpowiedziała embargiem na handel towarami spożywczymi, przez jakiś czas obie strony przerzucały się argumentami, a potem wszystko wróciło do normy – przypomina poseł Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Bartłomiej Graczak dyplomacja Donieck Ługańsk Trójka USA Trójka Ukraina bezpieczeństwo energetyczne Władimir Putin

Dobromir Sośnierz o agresji Rosji na Ukrainę: To bardzo ważna lekcja dla Polski

Poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz przypomniał w Programie 3 Polskiego Radia, że USA, Wielka Brytania i Rosja gwarantowały integralność terytorialną Ukrainy w zamian za zrzeczenie się przez nią arsenału jądrowego. Tymczasem w obliczu agresji Ukraina została pozostawiona sama sobie i nie może liczyć na pomoc militarną żadnego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Bartłomiej Graczak dyplomacja Donieck Ługańsk Trójka USA Trójka Ukraina
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem