more_horiz
PR24 Portal
Section05
Macedonia Północna

"Putin nie będzie mówił UE, kogo może przyjąć". Prof. Zajączkowski o statusie kandydata dla Ukrainy

- Geostrategicznie i geopolitycznie nadanie statusu kandydata Ukrainie, to jest pokazanie Putinowi, że on nie będzie mówił UE, kogo może przyjąć, a kogo nie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kamil Zajączkowski, Szef Europejskiego Centrum UW.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska prezydent Bałkany ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Macedonia Północna Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022

"Gorycz, rozczarowanie, poczucie beznadziei". Jakub Bielamowicz o nastrojach na Bałkanach ws. UE

- Krajów, które są rozczarowane, jest więcej niż tylko Macedonia Północna i Albania. Zdecydowanie więcej krajów czekało na jakikolwiek postęp, nie na przyjęcie do UE, bo o tym na tym etapie nikt nie mówił, ale na rozpoczęcie tej drogi wchodzenia do unii - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Bielamowicz (Instytut Nowej Europy).
Zobacz więcej na temat:  Bałkany Unia Europejska prezydent ŚWIAT Europa Macedonia Północna Polskie Radio 24

"Potępiamy wybór siły zamiast dialogu i współpracy". OBWE wzywa Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy

"Wzywamy Rosję do przestrzegania zobowiązań międzynarodowych i do wycofania wojsk z Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową" - napisano w oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych Szwecji, Polski i Macedonii Północnej oraz sekretarz generalnej OBWE Helgi Marii Schmid. Dodano w nim, że konsekwencje rosyjskiej inwazji "wykraczają daleko poza Ukrainę i region OBWE", a "trwający konflikt grozi katastrofą humanitarną i cierpieniem". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Macedonia Północna Europa Zbigniew Rau OBWE wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina

Wsparcie dla walczącej Ukrainy. Zbigniew Rau: powinna mieć głos decydujący

- Istotne jest, by wspierać Ukrainę w sposób, która ona sama uważa za właściwy. Obecnie Ukraińcy potrzebują zarówno wsparcia politycznego, jak i dostaw ciężkiego sprzętu wojskowego, by użyć go w obronie swoich granic - podkreślił w Ochrydzie w Macedonii Północnej szef MSZ Zbigniew Rau. Jak ocenił, wizyta Macrona, Scholza i Draghiego w Kijowie jest bardzo potrzebna i dochodzi do niej w szczególnym czasie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina wojna 2022 Macedonia Północna

Trzy kraje uniemożliwiły lot szefowi rosyjskiej dyplomacji. Bielamowicz: nie poddały się naciskom Kremla

- Bułgaria, Macedonia i Czarnogóra nie poddały się naciskom, które miały miejsce - zarówno ze strony Serbii, jak i ze strony Rosji. Pamiętajmy, że w tych krajach są bardzo silne prorosyjskie środowiska, aktywne także po wybuchu wojny na Ukrainie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jakub Bielamowicz, specjalista od spraw bałkańskich z Instytutu Nowej Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Serbia Rosja Bułgaria Czarnogóra Macedonia Północna Siergiej Ławrow Europa

Ławrow nie poleci do Serbii. Trzy kraje zamknęły niebo dla jego samolotu

Zaplanowana na 6-7 czerwca wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Serbii została odwołana. To wszystko za sprawą trzech krajów sąsiadujących z Serbią, które odmówiły udostępnienia swojej przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi rządowemu - podaje BBC za rosyjskim MSZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Serbia Siergiej Ławrow wojna na Ukrainie wojna 2022 Bułgaria Macedonia Północna Czarnogóra

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

– Miasto buduje się bardziej sercem, niż rozumem –powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa skopje macedonia Macedonia Północna PZPR II wojna światowa PRL miasto budowa

Straż Graniczna wspiera macedońską policję. "Wspólnie zapobiegają nielegalnej migracji"

Jak przekazała rzecznik prasowy Straży Granicznej porucznik Anna Michalska, 20 funkcjonariuszy oddziałów Straży Granicznej pełni służbę na granicy macedońsko-greckiej. - Celem działań polskich służb jest pomoc w zapobieganiu nielegalnej migracji, poprzez wspieranie macedońskiej policji. Działamy na zasadzie umów bilateralnych z Macedonią Północną - poinformowała Michalska.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo POLSKA macedonia Macedonia Północna migracja kryzys migracyjny straż graniczna Polityka zagraniczna Polski

Polska przekazała Macedonii Płn. 200 tys. szczepionek. "Potwierdzenie przyjaźni między narodami"

Podczas oficjalnej wizyty pary prezydenckiej w Skopje Polska przekazała Macedonii Północnej 200 tys. szczepionek przeciw COVID-19. - Tylko przy pomocy i współpracy międzynarodowej możemy walczyć z tym niewidzialnym wrogiem, jakim jest wirus - mówiła przy tej okazji Agata Kornhauser-Duda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa polska pomoc Macedonia Północna Agata Kornhauser-Duda pandemia koronawirus COVID-19 szczepionka szczepienia skopje

Wsparcie unijnych aspiracji Czarnogóry. Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Bałkanach

Omówienie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz wyrażenie wsparcia dla unijnych aspiracji Czarnogóry to główne cele spotkania prezydentów Polski i Czarnogóry: Andrzeja Dudy i Milo Djukanovicia. Spotkanie rozpoczęło się w środę od oficjalnego powitania przed rezydencją prezydenta Czarnogóry w Cetinje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Czarnogóra Macedonia Północna Bałkany dyplomacja Europa polityka Unia Europejska

Ekspert o zbliżającym się szczycie państw UE i Bałkanów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen kończy, rozpoczętą we wtorek (28 września), podróż do sześciu krajów bałkańskich, która ma pokazać zaangażowanie władz wykonawczych Unii Europejskiej w regionie. - Dzisiaj Europa boryka się z własnymi trudnościami. Szereg krajów ma różnego rodzaju obiekcje, co do bułgarskiego "cichego veta" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Spasimir Domaradzki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki ŚWIAT Ursula von der Leyen Bałkany Unia Europejska Macedonia Północna Serbia Francja Emmanuel Macron

Szef MSZ w Macedonii Północnej: Polska wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o wejście do UE

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Ochrydzie w Macedonii Północnej mówił o perspektywie akcesji państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Podczas Forum Dialogu Prespa (Prespa Forum for Dialogue) wziął udział w panelu wraz z premierami Serbii, Albanii, Kosowa, Bośni i Hercegowiny oraz szefami dyplomacji Austrii i Turcji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Zbigniew Rau polityka Macedonia Północna Unia Europejska
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem