more_horiz
PR24 Portal
Section05
Magda Mikołajczuk

"Bella, ciao". Piotr Siemion: zamiast fantazji wyszedł skrajny realizm

- Kiedy kilka lat temu, bo pisanie "Bella, ciao" zajęło mi trochę, rozmyślałem nad tym, wydawało mi się, że będzie to odebrane nie jako powieść, bo dzieje się w umownym miejscu i czasie, tylko trochę jako film akcji czy gra komputerowa. Tymczasem niestety wyszedł skrajny realizm. To, co kilka lat temu było tylko teoretycznie do pomyślenia, dzisiaj krzyczy do nas z radia czy z internetu - mówił w radiowej Jedynce Piotr Siemion o swojej najnowszej książce "Bella, ciao".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura konflikty międzynarodowe KSIĄŻKA książki

Moda to niebłaha rzecz? "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" Magdaleny Idem

Moda wiąże się z przemianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi. To nie zawsze lekki temat. W jaki sposób przedwojenna moda łączyła się z polityką? Czy ubierając się modnie, można było finansować wojnę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w książce Magdaleny Idem "Manekin w peniuarze. Moda w II RP". Autorka opowiedziała o niej w programie "Moje książki" na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura moda Dwudziestolecie międzywojenne Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA

Robert Małecki: zastanawiałem się, czy udźwignę ten temat

- Jest to opowieść o wstydzie; o tym uczuciu, które pojawia się, gdy przekraczamy normy obyczajowe, moralne czy kulturowe; gdy wstydzimy się za siebie i przed sobą albo za kogoś. Piszę też o konsekwencjach tego wstydu. Przyświecała mi również myśl, by była to opowieść o zderzeniu się świata nastolatków ze światem dorosłych – mówił w radiowej Jedynce Robert Małecki, autor thrillera kryminalnego pt. "Wstyd".
Zobacz więcej na temat:  kryminał Magda Mikołajczuk literatura KSIĄŻKA

Autorka książki "Czerwone jezioro": miałam świadomość, jaka dziś jest Rosja

- Pisząc ten kryminał, czytałam wiele reportaży rosyjskich, m.in. "Rublowkę" Walerija Paniuszkina. Byli ludzie w Rosji, którzy pisali takie książki, którzy wiedzieli, ku czemu to zmierza. W jakiś sposób przeniknęli działania Putina, ale nikt ich nie słuchał - mówiła w radiowej Jedynce Julia Łapińska. Reportażystka zadebiutowała ostatnio powieścią pt. "Czerwone jezioro".
Zobacz więcej na temat:  kryminał literatura zachodniopomorskie Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA

120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza. "Był artystą słowa"

- Miał to coś, co zawsze jest trudno opisać, ale co decydowało o takim indywidualnym sposobie widzenia i opisywania świata - mówi w "Kulturalnej Jedynce" o Józefie Mackiewiczu prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury i krytyk literacki. Z okazji 120. rocznicy urodzin tego znakomitego pisarza, przypadającej 1 kwietnia br., Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Józef Mackiewicz literatura Wilno Litwa Kresy

"Diamentowy plac" - kultowa katalońska powieść Mercè Rodoredy

We wstępie do "Diamentowego placu" Mercè Rodoreda podkreśla, że jest to powieść o miłości. - Zgadzam się, ale spotkałam się też z takimi opiniami, że jest to jedna z najciekawszych pozycji o wojnie domowej, opowiedziana z perspektywy człowieka, który jest ofiarą tej wojny, który musi znosić wszelkie konsekwencje i nie ma na nic wpływu - powiedziała w audycji "Moje książki" tłumaczka Anna Sawicka.
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA Magda Mikołajczuk literatura KULTURA katalonia

Grzywaczewski: "Wielu nie wierzyło, że ta wojna wybuchnie"

- Historia, która miała się nigdy nie powtórzyć, właśnie się powtarza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wojnie na Ukrainie Tomasz Grzywaczewski. Autor książki "Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej" otrzymał Nagrodę Identitas 2022 za publikację opisującą wspomnienia osób pamiętających znikanie przedwojennych granic oraz atmosferę ich powstawania, m.in. na Śląsku, Mazurach i Kresach Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Jedynka Ukraina wojna na Ukrainie Tomasz Grzywaczewski Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA

"Widać pierwsze oznaki buntu". Barbara Włodarczyk o Rosji Putina

Na Ukrainie od kilku dni trwa wojna, masowo giną ludzie, a Europa oraz świat decydują się nakładać na Rosję kolejne sankcje. Choć reżim Władimira Putina stara się za wszelką cenę utrzymać swoich obywateli w medialnej bańce i karmić ich propagandą, w tym mechanizmie pojawiają się pierwsze pęknięcia.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Jedynka Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Władimir Putin literatura

Magda Mikołajczuk o powieści Jaroslava Kalfařa "Czeski astronauta"

Bohaterem powieści Jaroslava Kalfařa "Czeski astronauta" jest niejaki Jakub Procházka wysłany w 2018 roku w Kosmos w ramach niebezpiecznej misji, której nie chce się podjąć żaden inny kraj poza Czechami. Na ziemi astronauta zostawia żonę, w Kosmosie zaprzyjaźnia się z wielkim pajęczakiem o imieniu Hanuš, a jego głównym celem jest odkupienie win ojca, który był komunistycznym oprawcą.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem