more_horiz
PR24 Portal
Section05

Magdalena Ogórek

Inflacja wyhamowuje? Poseł PiS: są pierwsze sygnały, że może szybciej przezwyciężymy kryzys

Jak zapowiadają eksperci inflacja nieco wyhamowuje. Niebawem GUS poda oficjalne dane. Jak mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Elżbieta Zielińska to są pierwsze sygnały, które wskazują, że być może szybciej pokonamy kryzys gospodarczy niż oczekiwano. - Oczywiście cały czas trzymamy rękę na pulsie - oceniła poseł.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek POLSKA społeczeństwo inflacja Elżbieta Zielińska

Spór z UE ws. obniżonej stawki VAT na paliwa. Paszyk: w Brukseli siada się do stołu i trzeba rozmawiać

Komisja Europejska nie chce zgodzić się na stosowanie obniżonej stawki VAT na paliwa silnikowe oraz zerowej na gaz ziemny i nawozy sztuczne. Zgodnie z tarczą antyinflacyjną obowiązują one do końca roku. Jak podkreślił na antenie Programu 1 Polskiego Radia poseł PSL Krzysztof Paszyk "w Brukseli siada się do stołu i trzeba rozmawiać".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Ogórek

"Jest stabilnie i spokojnie". St. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z SG o sytuacji na granicy z Rosją

- Na polskiej granicy z Rosją w tej chwili jest stabilnie i spokojnie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej. O sytuacji na wschodzie Polski mówili też rzecznicy podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oddziału SG.
Zobacz więcej na temat:  granica służby i bezpieczeństwo Rosja Kaliningrad lewica Magdalena Ogórek Ukraina wojna 2022 POLSKA straż graniczna

KE sprzeciwia się tarczy antyinflacyjnej w Polsce. Wargocka: pracujemy nad innymi rozwiązaniami

- Już w trakcie roku pojawiły się takie sygnały, że dłuższe utrzymanie tarczy antyinflacyjnej, tarczy antyputinowskiej [...] może być kwestionowane. Stąd bardzo intensywne działania rządu, jak i Sejmu, żeby wprowadzać inne rozwiązania - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Teresa Wargocka (PiS). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka polityka prąd tarcza antyinflacyjna Magdalena Ogórek Teresa Wargocka

Daniel Obajtek o fuzjach Orlenu: taki koncern gwarantuje nam bezpieczeństwo i stabilność

- Nie możemy tylko walczyć ze skutkami kryzysu, musimy budować nowoczesne elektrownie, petrochemię, inwestować, zbilansować zakupy ropy gazu tak, byśmy nie byli ogrywani - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen odnosząc się do sfinalizowanej w środę fuzji płockiej spółki z PGNiG. Ocenił, że powiększanie Orlenu poprzez łączenie z innymi koncernami jest "dobre dla Polaków". 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Obajtek Orlen energetyka POLSKA Magdalena Ogórek polityka PGNiG

Zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim. Poseł Lewicy: to jest dobry kierunek działań

- Obronność i bezpieczeństwo naszego kraju są najważniejsze - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Pawliczak z Lewicy, odnosząc się tymi słowami do zapowiedzianej przez wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka decyzji o budowie nowej tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim.
Zobacz więcej na temat:  granica służby i bezpieczeństwo Rosja Kaliningrad Mariusz Błaszczak lewica Magdalena Ogórek Ukraina wojna 2022 POLSKA Karolina Pawliczak

"Europa przeżywa renesans jądrowy". Jakub Wiech o budowie elektrowni atomowych

W Seulu podpisano listy intencyjne w sprawie budowy koreańskich reaktorów jądrowych w Polsce. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Amerykanie do 2033 roku zbudują w naszym kraju elektrownię atomową. - Polski rząd zdecydował się zespolić kluczowe atuty poszczególnych partnerów do projektu jądrowego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo elektrownia atomowa atom bezpieczeństwo energetyczne energetyka Magdalena Ogórek Jakub Wiech

Fiasko polityki UE ws. węgla? Poseł Lewicy: trzeba zrobić dwa kroki w tył, by później iść do przodu

W ostatnich latach polityka Unii Europejskiej skupiona była wokół dekarbonizacji, czyli całkowitego odejścia krajów od węgla. Kryzys energetyczny spowodował jednak, że państwa UE próbują ściągać surowiec z różnych kierunków. - Europa będzie chciała odchodzić od węgla, tylko w aktualnej sytuacji trzeba zrobić dwa kroki w tył, by później iść do przodu - komentował w Programie 1 Polskiego Radia Bogusław Wontor z Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek polityka Unia Europejska węgiel

Kwestia dostępności leków. Resort zdrowia zapowiada system informowania medyków

- Pacjenci są przyzwyczajeni do leku w danym opakowaniu i o danej nazwie, ale gdy pojawiają się leki o innej nazwie i takim samym składzie chemicznym, zalecamy, by nie trzymać się tylko tego jednego preparatu - wskazał w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział też system informowania lekarzy o dostępności poszczególnych specyfików - tak, by ci mogli od razu przepisać zamiennik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Kraska Magdalena Ogórek leki farmacja leki refundowane społeczeństwo

Pieniądze z UE nie będą zagrożone po zwycięstwie KO? Poseł PiS odpowiada Izabeli Leszczynie

Nie ma zagrożenia dla płatności z "normalnego" budżetu UE, bo jesienią przyszłego roku KO - prawdopodobnie razem z innymi partiami demokratycznymi - wygra wybory i te pieniądze nie będą zagrożone - mówiła poseł KO Izabela Leszczyna. Wypowiedź skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia Piotr Król, poseł PiS. W jego ocenie, gdyby tak się stało "to świadczyłoby tylko o tym (...) że jest to polityczna gra".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Ogórek Piotr Król

Rosyjskie ostrzały. Andrzej Szejna: to atak wściekłości Putina

- Poniedziałkowe rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę to nie jest tylko atak bezsilności Putina, ale atak wściekłości reżimu Putina - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Szejna z Lewicy. Poseł odniósł się też do gróźb nuklearnych rosyjskiego przywódcy. - Te zapowiedzi (...) trzeba traktować bardzo poważnie - zaznaczył i dodał, że jeżeli groźby staną się faktem to musi się to spotkać ze stanowczą odpowiedzią NATO.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek POLSKA polityka lewica

Reparacje wojenne. Poseł Lewicy: trzeba światu mówić, kto odpowiada za te straty, które ponieśliśmy

- Trzeba światu mówić, że II wojna światowa zaczęła się od agresji na Polskę, że nasz kraj poniósł ogromne straty i ktoś za te straty odpowiada - komentował w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Bogusław Wontor. Odniósł się tym samym do podpisanej właśnie przez ministra spraw zagranicznych prof. Zbigniew Raua noty dyplomatycznej w sprawie reparacji, która zostanie przekazana dyplomacji niemieckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek polityka reparacje wojenne lewica Niemcy nazizm POLSKA II wojna światowa

Fake newsy w polskiej polityce. Poseł PiS: Sikorski był chyba w gorszym stanie psychicznym

- Ubolewam nad tym, że polscy politycy przekazują fake newsy. Służą w ten sposób wyłącznie Rosji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Robert Telus. Odniósł się tym samym do nieprawdziwych informacji przekazywanych przez polityków opozycji dotyczących m.in. ukraińskiego zboża, które rzekomo ma zaszkodzić polskim rolnikom, i sugestii Radosława Sikorskiego, że za atakiem na Nord Stream stoją Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  polityka Magdalena Ogórek fake news propaganda dezinformacja Radosław Sikorski Rosja

Ursula von der Leyen grozi Włochom. Poseł Koalicji Polskiej: myślę, że teraz wstydzi się tych słów

- Z niedowierzaniem przyjąłem słowa Ursuli von der Leyen - mówił poseł Koalicji Polskiej Ireneusz Raś w Programie 1 Polskiego Radia. Odniósł się tym samym do skandalicznej wypowiedzi szefowej Komisji Europejskiej w sprawie wyborów we Włoszech. Poseł wyraził nadzieje na to, że "pani von der Leyen wstydzi się teraz tego co powiedziała". 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek Ireneusz Raś Unia Europejska Ursula von der Leyen wybory we Włoszech Komisja Europejska

"Jestem matką, Włoszką, chrześcijanką". Kuźmiuk: te słowa Meloni uwiodły jej rodaków

Giorgia Meloni, liderka centroprawicy, która wygrała wybory we Włoszech, jest niemal pewną kandydatką na premiera. W swoich przemówieniach podkreślała "jestem kobietą, matką, Włoszką i chrześcijanką". - Takie publiczne wypowiedzi we współczesnym świecie, Europie, wywołują ciarki na plecach. Te słowa rzeczywiście uwiodły Włochów - komentował w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Magdalena Ogórek Zbigniew Kuźmiuk Włochy wybory we Włoszech Giorgia Meloni

List Tuska do Putina. Poseł PiS: lider PO jest człowiekiem o zerowej wiarygodności

- Donald Tusk jest człowiekiem o zerowej wiarygodności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się tym samym do ujawnionego przez TVP Info listu ówczesnego premiera z 2008 roku zaadresowanego do Władimira Putina. W opinii Kalety "Platforma Obywatelska z Donaldem Tuskiem na czele to są ludzie, którzy chodzą od bandy do bandy, czyli od Brukseli do Moskwy i od Moskwy do Brukseli".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Ogórek Piotr Kaleta Donald Tusk Władimir Putin Platforma Obywatelska Rosja