more_horiz
PR24 Portal
Section05
Marek Wałkuski

Biały Dom popiera chęć przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. "Od dawna współpracują w sferze militarnej"

Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych. Rzeczniczka prezydenta USA Jen Psaki oceniła, że chęć przystąpienia obu krajów do paktu jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA NATO wojna na Ukrainie Szwecja Finlandia Marek Wałkuski

Zginęli, relacjonując wojnę na Ukrainie. Joe Biden i dziennikarze oddali hołd poległym reporterom

Podczas gali Stowarzyszenia Korespondentów Białego Domu, uczestnicy oddali hołd dziennikarzom, którzy zginęli, relacjonując wojnę na Ukrainie. Specjalnym gościem przyjęcia był prezydent USA Joe Biden, który podkreślił, że dzięki nim świat widzi zniszczenia oraz zbrodnie wojenne dokonywane przez Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Joe Biden Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Marek Wałkuski Korespondenci Zagraniczni Biały Dom dziennikarze

Biden wnioskuje do Kongresu o dodatkowe wsparcie dla Ukrainy. Chodzi o 33 miliardy dolarów

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zwrócił się do Kongresu o dodatkowe 33 miliardy dolarów na wsparcie militarne, ekonomiczne i humanitarne Ukrainy. Podczas wystąpienia w Białym Domu amerykański przywódca stanowczo oświadczył, że Putinowi nigdy nie uda się podporządkować Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Stany Zjednoczone Joe Biden USA Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Marek Wałkuski

ONZ skończy z bezkarnością Rosji w Radzie Bezpieczeństwa? Szczerski: obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania

- Sytuacja, w której Rosja korzysta ze swojego weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, by uniknąć odpowiedzialności i cieszyć się z bezkarności jest niedopuszczalna - skomentował stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, odnosząc się do przyjęcia rezolucji dotyczącej zmian ws. weta stałych członków RB.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Marek Wałkuski Krzysztof Szczerski Rada Bezpieczeństwa ONZ weto Rosja Europa

Amerykańskie uzbrojenie dla Polski. Szef MON mówi o większej skali i przyspieszeniu dostaw

Po spotkaniu z szefami amerykańskich koncernów zbrojeniowych, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział znaczne zwiększenie zamówień sprzętu wojskowego dla polskiego wojska. Przebywający w Waszyngtonie szef resortu obrony oświadczył, że Polska potrzebuje całej gamy amerykańskiego sprzętu - od systemów obrony powietrznej, przez samoloty i śmigłowce po wyrzutnie pocisków Javelin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ministerstwo Obrony Narodowej Ameryka USA Mariusz Błaszczak broń Wojsko Polskie Stany Zjednoczone Marek Wałkuski Lloyd Austin

Biden przedstawił propozycję budżetu. Miliardy na wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Prezydent Joe Biden przedstawił projekt budżetu państwa na przyszły rok. Przewiduje on zwiększenie wydatków na wojsko i policję, rozszerzenie programów socjalnych oraz wzrost podatków dla najbogatszych. Amerykański prezydent chce przeznaczyć 7 miliardów dolarów na wsparcie wschodniej flanki NATO i Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Joe Biden budżet Marek Wałkuski NATO Stany Zjednoczone

Napaść Rosji na Ukrainę. "Stany Zjednoczone są gotowe do dalszego zaostrzania sankcji"

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał telefonicznie z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołajem Patruszewem. Podczas rozmowy Jake Sullivan powtórzył stanowczy i wyraźny sprzeciw Stanów Zjednoczonych wobec "niesprowokowanej i nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni USA Ameryka Stany Zjednoczone Biały Dom Marek Wałkuski ŚWIAT

USA ostrzegają Rosję przed dalszą agresją na Ukrainie

Biały Dom poinformował o rozmowie telefonicznej doradcy prezydenta USA z sekretarzem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Padły ostrzeżenia w kierunku Rosji przed dalszą agresją na Ukrainie. Według komunikatu Białego Domu ostrzeżenia dotyczyły też "możliwej rosyjskiej decyzji o użyciu na Ukrainie broni chemicznej lub biologicznej"       
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Europa USA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Marek Wałkuski

Wojna wpłynie na liczbę inwestycji? Minister rozwoju uspokaja: Polska uważana jest za kraj bezpieczny

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak podczas wizyty w Waszyngtonie powiedział, że mimo wojny na Ukrainie amerykańscy przedsiębiorcy uważają Polskę za kraj bezpieczny do inwestowania. W wywiadzie dla Polskiego Radia minister wyjaśniał, że poczucie bezpieczeństwa daje Amerykanom obecność Polski w NATO. W stolicy USA Nowak zabiegał między innymi o usunięcie Rosji z grupy G20 i przyznanie jej miejsca Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja Piotr Nowak ŚWIAT Ameryka USA Waszyngton Ministerstwo Rozwoju Marek Wałkuski

Zbigniew Rau rozmawiał z Antonym Blinkenem. Padły słowa podziękowania dla Polski

Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych Zbigniew Rau oraz Antony Blinken rozmawiali telefonicznie na temat agresji Rosji na Ukrainę. Celem konsultacji była koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na inwazję. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina przekazał m.in. wiadomość o kontynuacji wszechstronnego wsparcia dla Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa relacje polsko-amerykańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau dyplomacja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Łukasz Jasina Warszawa Waszyngton Marek Wałkuski

Zełenski rozmawiał z amerykańskimi senatorami. Zaapelował do USA o wsparcie militarne

Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Stany Zjednoczone do zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz do zwiększenia wsparcia militarnego Ukrainy. Postulaty te ukraiński prezydent przekazał podczas wideokonferencji z amerykańskimi senatorami. Zapewnił ponadto, że Ukraińcy będą walczyć z Rosjanami, ale potrzebują sprzętu i uzbrojenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja konflikty międzynarodowe Stany Zjednoczone Wołodymyr Zełenski Marek Wałkuski

Pożar w największej elektrowni atomowej Europy. Biden rozmawiał z Zełenskim

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Poruszono m.in. temat pożaru w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Prezydent Biden dołączył do prezydenta Zełenskiego w apelu do Rosji, by zaprzestała działań wojennych w obszarze i pozwoliła na dostęp strażaków i ratowników" - napisano w komunikacie Białego Domu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe pożar Wołodymyr Zełenski Joe Biden Marek Wałkuski ŚWIAT

TYLKO U NAS Co ze stałymi bazami USA w Polsce? Joe Biden odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

Prezydent Joe Biden powiedział Polskiemu Radiu, że decyzja w sprawie ustanowienia stałych baz wojskowych USA w Polsce i innych krajach wschodniej flanki należy do NATO. Ponadto amerykański przywódca podkreślił, że USA śledzą doniesienia o atakach na cywilów na Ukrainie i nie wykluczył zakończenia importu rosyjskiej ropy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA NATO Ameryka Stany Zjednoczone serwis wschodni wojna 2022 Marek Wałkuski Joe Biden

Pierwszy dzień ataku na Ukrainę [ZAPIS RELACJI]

Atak na obiekty wojskowe i gigantyczne kolejki do granicy. Cały świat patrzy dziś w kierunku Ukrainy. Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Jak informują światowe agencje informacyjne, Putin zapowiedział, że "Rosja nie może tolerować gróźb ze strony Ukrainy i ostrzeżeń przed ingerencją z zagranicy". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina Trójka Ukraina Tomasz Miara Paweł Buszko Marek Wałkuski Joe Biden Karol Gnat Piotr Łodej

Kułeba jednoznacznie na forum ONZ: Ukraina nie planuje żadnych działań militarnych w Donbasie

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zapewnił na forum ONZ, że Kijów nie planuje operacji militarnej w Donbasie. Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił, że Rosja jest odpowiedzialna za największy kryzys bezpieczeństwa w powojennej Europie i zaapelował do krajów członkowskich organizacji, by nie uznawały niepodległości separatystycznych regionów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serwis wschodni Europa Ameryka Ukraina Rosja ONZ Marek Wałkuski
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem