more_horiz
PR24 Portal
Section05

Maria Szabłowska

Przemiana i zapowiedź nowego albumu. Anna Rusowicz przedstawia nowy singiel

Najnowszy singiel Anny Rusowicz pt. "Tobie" zapowiada nową płytę artystki. Utwór został opublikowany w ważnym dla wokalistki momencie, bo w dniu jej urodzin. To nie tylko symboliczna data, ale także zapowiedź wewnętrznej przemiany. - Pomyślałam sobie, że ta czterdziestka jednak zobowiązuje. Myślę, że wewnętrznie dojrzałam - mówi Anna Rusowicz.
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta Maria Szabłowska Ania Rusowicz Anna Rusowicz

Jacek Cygan i Marcin Pospieszalski o piosence dla Ukrainy

Z okazji rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę powstał utwór muzyczny do tekstu Jacka Cygana i muzyki Marcina Pospieszalskiego pt. "Bratnie niebo - Modlitwa dla Ukrainy". - Od wielu miesięcy, od kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, chciałem zareagować, ale nie wiedziałem jeszcze jak. Marcin dał mi dwa utwory, z którego wybraliśmy jeden - mówi w radiowej Jedynce Jacek Cygan. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Ukraina Jacek Cygan Marcin Pospieszalski kompozytor Maria Szabłowska

Marcin Januszkiewicz: teksty Agnieszki Osieckiej są mi niezwykle bliskie

- Zawsze kiedy wymyślam coś artystycznego lub scenicznego, w pierwszej kolejności towarzyszą mi teksty Agnieszki Osieckiej. Niezwykle podoba mi się to, że potrafi opowiedzieć coś na serio, bawiąc się słowem - przyznaje w "Muzycznej Jedynce" Marcin Januszkiewicz. Aktor, piosenkarz oraz wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie obecnie występuje w spektaklu "Edith i Marlene" oraz przygotowuje album z autorskimi wersjami utworów Perfectu i Lady Pank.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Marcin Januszkiewicz Agnieszka Osiecka muzyka rozrywkowa

Reaktywowanie Budki Suflera. "Lipko był twórcą szalenie szerokim"

Choć w roku 2014 Budka Suflera ogłosiła oficjalne zakończenie działalności, po kilku latach pojawiły się pogłoski o reaktywacji. Grupa ostatecznie wznowiła działalność, a Romuald Lipko przed śmiercią pozostawił wiele utworów, które dotąd nie były nigdzie publikowane. - Romek był twórcą szalenie szerokim - zauważa Tomasz Zeliszewski. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Maria Szabłowska Budka Suflera Jacek Kawalec

"Ukłon w stronę lat 80. i 90.". Sara Chmiel i Gromee z nowym singlem "Ty i ja"

Łącząc siły, Sara Chmiel i Gromee pokazali światu swój najnowszy singel pt. "Ty i ja". Utwór został zachowany w klimacie elektronicznym. - Jest to ukłon w stronę lat 80. i 90., tęsknię za takimi brzmieniami, a rozmarzony i delikatny głos Sary idealnie się wpasował w ten utwór - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Gromee. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta Maria Szabłowska sara chmiel GROMEE Marcin Kusy muzyka elektroniczna

"Moje winylowe skarby". Poznaliśmy zwycięzców konkursu

Płyty winylowe od kilku lat przeżywają renesans popularności. Jedynka zaprosiła słuchaczy do udziału w wyjątkowym konkursie "Moje winylowe skarby", w którym pokazywano niezwykłe muzyczne kolekcje i pasje. Dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy podczas trwania audycji "Muzyczna Jedynka" ogłosił zdobywców pierwszych trzech miejsc w konkursie. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Maciej Szajkowski Maria Szabłowska gramofon konkurs

"To powrót do matecznika". Joanna Rawik z nową audycją w Programie 1

Wkrótce na antenie Programu 1 Polskiego Radia ponownie usłyszymy Joannę Rawik, która już w przeszłości była związana z rozgłośnią. Piosenkarka, aktorka i dziennikarka poprowadzi nową audycję muzyczną.  - Powiedziałabym, że to jest powrót do matecznika. (...) W gruncie rzeczy jestem człowiekiem radia - mówi artystka, która przy okazji swoich urodzin opowiedziała również o związkach z radiem i Krakowem.
Zobacz więcej na temat:  piosenka Maria Szabłowska muzyka rozrywkowa Joanna Rawik Polskie Radio

"Kalendarz wypełniony po brzegi". Koncertowe i wydawnicze plany braci Golec

Łukasz i Paweł Golec obecnie podróżują z zespołem po kraju w ramach dwóch programów świątecznych. Muzycy wystąpią m.in. w środę (25.01) w Krakowie. Oprócz tego artyści pracują też nad nowym albumem oraz przygotowują się do obchodów jubileuszu zespołu. - Kalendarz jest wypełniony po brzegi. Póki co dziękujemy, że nasze gardła wytrzymały i zdrowie dopisuje - opowiada Łukasz Golec.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Maria Szabłowska Golec uOrkiestra Paweł Golec Łukasz Golec muzyka ludowa kolędy

Człowiek, który kształtował radio i muzykę. Wspominamy Marka Gaszyńskiego

W wieku 83 lat zmarł Marek Gaszyński - dziennikarz radiowy, pisarz i autor tekstów piosenek. Przez wiele lat był związany z Polskim Radiem, pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. Zmarłego dziennikarza wspominaliśmy podczas audycji specjalnej wraz z redaktorami Programu 1.
Zobacz więcej na temat:  Marek Gaszyński Polskie Radio Anna Will Maria Szabłowska Marcin Kusy Paweł Sztompke

"Człowiek niezwykłej energii". Krystyna Gucewicz wspomina Emiliana Kamińskiego

W wieku 70 lat zmarł Emilian Kamiński - aktor i reżyser, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem. Artystę w "Muzycznej Jedynce" wspominała dziennikarka i autorka książek Krystyna Gucewicz. - On jako człowiek był niezwykłej energii. To był wulkan, dlatego musiał realizować się na wielu polach - opowiadała.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Emilian Kamiński muzyka rozrywkowa aktorzy Krystyna Gucewicz