more_horiz
PR24 Portal
Section05
Mariana Kril

Prawosławna Wielkanoc i rozkwitający kwiat góralszczyzny

Христос воскрес! Хрыстос Уваскрос! Dziś nasi prawosławni bracia w wierze obchodzą Wielkanoc! Dlatego gros „Kiermaszu pod kogutkiem” poświęcamy właśnie prawosławnym tradycjom wielkanocnym. Zawitaliśmy także do Zakopanego, gdzie od wczoraj trwa XIII Tatrzański Festiwal Muzyczny Złote Kierpce!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Ukraina prawosławie Wielkanoc góralska muzyka

Wielkanoc w pamięci Marianny Jarej

Już jutro – 24.04.2022 – wierni prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielkanoc! Wielka Sobota jest ważnym dniem w obrzędowości wschodnich chrześcijan. To czas wspomnienia o uwolnieniu z jarzma grzechu. Wierni odwiedzają Grób Pański przykryty płaszczenicą – płótnem z przedstawieniem zmarłego Chrystusa – i odśpiewują troparion (hymn) Wielkiej Soboty. O to, jak będzie wyglądać Wielkanoc w jednej z ukraińskich rodzin w Polsce Mariana Kril pytała Mariannę Jarę z Sanoka.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa literatura Wielkanoc prawosławie Mariana Kril

Ukraińskie dziedzictwo obrócone w proch

Przepiękne miasto na wschodzie Ukrainy, centrum edukacyjno-kulturalne lewobrzeżnej części tego kraju. Charków. Dziś miasto i jego mieszkańcy bardzo cierpią przez agresję rosyjską. Na naszych oczach Charków obraca się w pył... Na naszych oczach w napięciu, jakiego dotąd nie znali, czekają na kolejny ruch Rosji Odesyci. Na naszych oczach ludzie jednoczą się w pomocy i cichej modlitwie o lepsze jutro.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Ukraina wojna na Ukrainie

Pieśń nad pieśniami na ikonach

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej od 29 stycznia do 6 marca można obejrzeć wystawę „Pieśń nad pieśniami”. To prezentacja ikon współczesnych, które powstały we wrześniu 2021 r. w trakcie XIII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów. Artyści z Polski i Ukrainy, tym razem spotkali się w Krzyworówni na Ukrainie, a nie jak w latach minionych w Nowicy.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril prawosławie
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem