more_horiz
PR24 Portal
Section05
Mateusz Drozda

Ruszają badania zniszczeń rolnictwa i środowiska naturalnego Ukrainy

Jakie straty rolnicze i zniszczenia środowiska spowoduje trwająca na Ukrainie wojna? Czy wpłyną one na bezpieczeństwo żywnościowe? Aby odpowiedzieć na te pytania i móc wdrażać działania naprawcze, trzeba monitorować ukraińską przyrodę i produkcję roślinną. Służącą temu inicjatywę "Earth Observation for Ukraine" stworzyli specjaliści z polskich i ukraińskich instytucji.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo rolnictwo wojna na Ukrainie środowisko naturalne zanieczyszczenie Mateusz Drozda Trójka

Turbo-Jet – innowacyjny odrzutowiec dziełem studentów AGH

Prędkość poddźwiękowa oraz system namierzania i śledzenia innych samolotów bez wykorzystania GPS – to cechy niewielkiego odrzutowca Turbo-Jet, nad którym pracują studenci koła naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej. – Wszystkie sprawdzone systemy działają na radarze, na podczerwieni albo za pomocą zewnętrznego naprowadzanie laserem. My chcemy trafić w niszę, która potrzebuje czystej wizji – mówi Jakub Karnowski z Koła Naukowego Dron Engineering Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda samolot wojsko sprzęt technika Kraków

Szeremietiew: NATO powinno domagać się demilitaryzacji Kaliningradu

- Bardzo to poprawia bezpieczeństwo Polski, ale zwłaszcza państw bałtyckich, Bałtyk zaś staje się de facto "morzem natowskim" - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej, komentując perspektywę wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Mateusz Drozda NATO Finlandia Szwecja Kaliningrad

"To początek końca Rosji, jaką znamy". Jan Piekło o polityce Kremla

- Życzeniowy wizerunek Rosji odchodzi od lamusa historii. Rosję mogą czekać trudne momenty, z Kremla płyną bardzo sprzeczne komunikaty, Rosja nie jest już postrzegana na Zachodzie jako wiarygodny i przewidywalny partner. - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło - b. ambasador RP na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Mateusz Drozda Kreml Władimir Putin

"Strategia całkowitej mobilizacji". Marcin Fronia o fińskiej koncepcji obrony

- W sytuacji potencjalnego konfliktu Finlandia jest przygotowana, tak szkoli swoich obywateli, by całe społeczeństwo mogło stanąć do walki - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia - ekspert ds. skandynawskich (Nordeen Center) komentując starania Szwecji i Finladii o członkostwo w NATO.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Mateusz Drozda NATO Finlandia Szwecja

Artur Żak: reżim Putina zrobił najwięcej dla wzmocnienia Zachodu i NATO

- Putin rozpoczął tę wojnę żeby bronić Rosji przed rozszerzającym się NATO. To było opisane w żądaniach Rosji przedstawionych UE, NATO i USA w grudniu 2021 r. Jeśli Finlandia przystąpi do paktu, Putin będzie miał NATO praktycznie na przedmieściach Petersburga - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Żak, dziennikarz Radia Lwów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Mateusz Drozda NATO

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka: czy jest się czego bać?

Nadeszli właśnie tzw. zimni ogrodnicy i zimna Zośka – cztery dni stosunkowo silnego i gwałtownego oziębienia, które co roku straszy rolników, ogrodników i działkowców. Czy rzeczywiście jest się czego bać, skąd się bierze taka zmiana pogody i jak ewentualnie zapobiegać stratom spowodowanym ewentualnymi przymrozkami?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pogoda klimat rolnictwo kwiaty rośliny mróz Trójka Mateusz Drozda

IPN wspiera Polskie Radio w poszukiwaniach płyt z czarnego nesesera

Do dzisiaj nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu – bezcennych płyt gramofonowych z września 1939 roku – wyniesionej z Polskiego Radia w czarnym neseserze. Po wojnie pojawiały się relacje osób twierdzących, że miały kontakt z pojedynczymi płytami, na których zarejestrowano m.in. przemówienia prezydenta Starzyńskiego. M.in. o tym rozmawia ze swoim gościem Mateusz Drozda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Instytut Pamięci Narodowej nagrania Płyty Polskiego Radia II wojna światowa historia Polski historia radiofonii Mateusz Drozda Trójka

PR24 "Najgorszą rzeczą jest kompromitacja państwa". Skwieciński o mentalności Rosjan

- Najgorsza rzecz, jaką państwo rosyjskie może zrobić Rosjaninowi, to skompromitować się na zewnątrz i pokazać, że nie jest traktowane przez innych jako wielkie mocarstwo. To oznacza, że władza rosyjska nie spełnia podstawowego zadania, dla jakiego istnieje i niemal tylko w takim wypadku Rosjanie byliby gotowi rozważyć bunt przeciwko tej władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński, dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda Piotr Skwieciński Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

PR24 Nie żyje Maryna Miklaszewska. Marta Ławacz: miała w sobie gen buntu, gen niepokorny

- Odeszła osoba ważna dla polskiej kultury - powiedziała Marta Ławacz o zmarłej działaczce niepodległościowej, pisarce i dziennikarce Polskiego Radia Marynie Miklaszewskiej. W rozmowie z Polskim Radiem 24 wspominała ją jako lojalnego przyjaciela oraz "niesamowitą osobę, pełną poczucia humoru". Maryna Miklaszewska zmarła w środę w wieku 75 lat.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska Polska Wielki Projekt Mateusz Drozda

Sztuczna inteligencja bezbłędnie rozpoznaje ludzkie emocje

Jak się okazuje, głębokie spojrzenie na twarz i w oczy bliskiej osoby może nie wystarczyć, aby rozpoznać jej emocje. Tymczasem, jak wynika z badań szwajcarskich naukowców, sztuczna inteligencja właściwie w każdej sytuacji zrobi to bezbłędnie. Jak to się dzieje i w jaki sposób można to wykorzystać, dowiadywał się Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA sztuczna inteligencja emocje handel Paweł Turski Mateusz Drozda Trójka

Jak zadbać o wymierające języki?

Język jest jak kwiat – odpowiednio pielęgnowany potrafi pięknie rozkwitnąć i wydać wspaniałe owoce. Ale język zarazem jest jak zwierzę i może być zagrożony wymarciem. Co więcej, takich języków jest ok. 1/3 z blisko 7 tys., które istnieją na świecie. Dlatego stworzono w internecie Archiwum Zagrożonych Języków (ELAR).
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo języki obce nauka języków obcych Wilamowice Paweł Turski Mateusz Drozda Trójka

Dolnośląskie. Akt wandalizmu sprzed 500 lat, który stał się zabytkiem

Czy akt wandalizmu może być zabytkiem? Jeśli pochodzi sprzed pięciu wieków, a zatem z czasów renesansu, to czemu nie? Archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Jaworze na Dolnym Śląsku próbują odczytać napisy, jakie zostały odkryte pod malunkiem drogi krzyżowej w dawnej świątyni. Kim byli ich autorzy i jakie treści pozostawili?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda Dolny Śląsk renesans zabytki muzeum Kościół dolnośląskie Andrzej Andrzejewski
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem