more_horiz
PR24 Portal
Section05

Mateusz Drozda

Polskie startupy w gronie najbardziej innowacyjnych

Wszystko już było? Nic bardziej mylnego! Wiedzą o tym polskie startupy – z udostępnionego przed kilkoma dniami przez Europejski Urząd Patentowy indeksu patentowego 2021 wynika, że Polska od względem liczby tworzonych wynalazków jest druga w Europie. O definicji współczesnego startupu oraz o kryteriach, które spełniają wynalazki zmieniające świat, w Światowym Dniu Kreatywności opowiedział dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda startup start-up technologie patent wynalazcy inwestycje społeczeństwo NAUKA

Aplikacja "Ratownik" ułatwia znalezienie pomocy dla uchodźców

Powstała i już działa aplikacja "Ratownik", która w założeniu ma pomóc uchodźcom w znalezieniu pomocy w najbliższym otoczeniu. Dzięki niej każdy obywatel Ukrainy przekraczając granicę może zlokalizować punkty specjalne, gdzie poza zbiórkami darów, można znaleźć punkt medyczny, nocleg, tłumaczenia czy też opiekę psychologa.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc aplikacja wojna na Ukrainie ratownik medyczny Mateusz Drozda Trójka

Moskwę czeka przewrót? Prof. Szeremietiew mówi o sojuszu oligarchów i generałów

- Ludzie, którzy mają majątki, chcą nadal z nich korzystać, a popierając Putina je tracą - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, był p.o. szef MON. - Powstaje pytanie, czy ta grupa, bardzo wpływowa w państwie rosyjskim, w imię tego, co Putin sobie zamarzył, pozbędzie się tych wilii, jachtów i milionów dolarów - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Romuald Szeremietiew Mateusz Drozda infografika

"Ukraina weszła w tryb walki do końca". Prof. Lewicki o rosyjskiej wojnie

- To jest dramatyczny moment, bo wszyscy szukamy rozwiązania, ale to się wymknęło spod kontroli. Putin nie myślał o walce przez trzeci tydzień i nie jest na to przygotowany, a Ukraina weszła w tryb walki do końca, walki o honor, jaka wynika z historii Ukraińców - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Drozda Zbigniew Lewicki serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina infografika

"Patrzą przez pryzmat swoich kieszeni". Prof. Grosse o niechęci wobec Ukrainy w UE

- Ukraina wymagałaby bardzo daleko posuniętych wydatków, a gdyby była państwem członkowskim, to te wydatki znacząco podniosłoby udział holenderskiego podatnika w budżecie europejskim - powiedział w Polskim Radiu 24 europeista prof. Tomasz Grosse o stosunku Holandii do członkostwa Ukrainy w UE. - Oni patrzą z jednej strony przez pryzmat swoich kieszeni, z drugiej - przez pryzmat pewnych fobii i niechęci - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Drozda Rosja serwis wschodni Unia Europejska Holandia

Sytuacja na zachodzie Ukrainy i granicy z Polską [RELACJA]

Doniesienia agencji Reuters o ostrzale, który Rosja przeprowadza w regionie oddalonego o 120 km od Polski Lwowa, zostały potwierdzone przez lokalne władze. – Lwów na daną chwilę jest relatywnie spokojny, w odróżnieniu od innych regionów Ukrainy czy też innych miejscowości wokół Lwowa – uspokajał w audycji "Trójka do trzeciej" dziennikarz Radia Lwów Artur Żak. – Obserwujemy, że ruch przy przejściach granicznych nieco wzrósł, jednak sytuacja cały czas jest stabilna – dodała w audycji "Zapraszamy na Trójkę" rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda Ukraina Lwów Rosja Władimir Putin Trójka Ukraina granica straż graniczna

Rosja uznała niepodległość Donbasu. Prof. Drzonek: następny może być przesmyk suwalski

-  Amerykanie pokazali, że są w stanie jakąś reakcję wyzwolić, wysyłając tutaj kilka tysięcy żołnierzy - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Maciej Drzonek, komentując decyzję władz Rosji o uznaniu niepodległości dwóch regionów wschodniej Ukrainy. - Zauważmy, że wysłali ich bez ciężkiego sprzętu i do południowo-wschodniej Polski, a nie północno-wschodniej, czyli w okolice korytarza suwalskiego, który może być następnym celem blokady Putina - dodał.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda Ukraina Rosja Władimir Putin serwis wschodni POLSKA infografika

Rosja uznała niepodległość Ługańska i Doniecka. Prof. Mickiewicz: próba wyjścia z twarzą z sytuacji

- Myślę, że analitycy rosyjscy nieco przekombinowali, zakładając, że Amerykanie wycofują się z Europy, w związku z tym będziemy mogli załatwić swoje sprawy. Trochę się zagalopowali i to jest powód, dla którego trzeba było odtrąbić jakiś sukces w sytuacji, w której nie osiągnęło się sukcesu  - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Mickiewicz, ekspert ds. międzynarodowych z Uniwersytetu Gdańskiego, komentując uznanie przez Rosję dwóch samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serwis wschodni Rosja Ukraina Mateusz Drozda Władimir Putin wojna na Ukrainie Donbas infografika Europa

POLSKIE RADIO 24 "Te czołgi są przeskokiem mentalnym". Mariusz Cielma o Abramsach, które trafią do Polski

- To, czym ten wóz się charakteryzuje, to kolejna generacja pancerza, czyli jest zdecydowanie bardziej odporny od poprzedniej generacji na uderzenia pocisków przeciwnika. Ponadto jest bardziej ucyfrowiony, ten czołg będzie miał większą świadomość sytuacyjną dotyczącą tego, co dzieje się wokół - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 redaktor naczelny miesięcznika Nowej Techniki Wojskowej Mariusz Cielma, mówiąc o najnowszej wersji czołgu Abrams.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej bezpieczeństwo Abrams wojsko armia Polska Grupa Zbrojeniowa relacje polsko-amerykańskie Mariusz Cielma Mateusz Drozda siły zbrojne Wojsko Polskie

Przyklejany mini termometr pomoże w monitorowaniu choroby

Zmierzenie temperatury u dziecka, tego małego i tego już większego, nie jest łatwą prawą. Szklane (jeśli ktoś je jeszcze ma) mogą się stłuc, elektroniczne zaniżają pomiary – krótko mówiąc same problemy. Może więc, zamiast mierzyć temperaturę doraźnie, lepiej monitorować bez przerwy przez np. 2-3 dni, aby w razie pierwszych objawów, szybko zareagować? Pomoże w tym wynalazek pewnego studenta.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie pomoc wynalazek Mateusz Drozda Trójka