more_horiz
PR24 Portal
Section05
Maurycy Mochnacki

"Wielki mistrz realizmu politycznego, uczył dbania o polski interes". Prof. Kucharczyk o Mochnackim

- Maurycy Mochnacki to jeden z najbardziej oryginalnych polskich myślicieli politycznych. Był wielkim mistrzem polskiego realizmu politycznego. Mówił, żeby odrzucić mrzonki o walce o powszechne zbratanie i powszechną wolność; wskazywał, aby mieć na uwadze nasze własne interesy, odbudowę Rzeczypospolitej - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Polskie Radio 24 powstanie listopadowe

Maurycy Mochnacki, postać tragiczna, jak całe pokolenie romantyków

Maurycy Mochnacki (1803-1834). Literat, publicysta polityczny, pianista, przyjaciel Fryderyka Chopina. Uczestnik powstania listopadowego i jego kronikarz. Radykał i wieczny buntownik, działacz emigracyjny. Jego szczątki spoczęły w sobotę (27.11) w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. - Jest to postać tragiczna, dzieląca pewne cechy z całą generacją - mówi prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe emigracja romantyzm Katarzyna Kobylecka

"Wskazywał na patriotyzm i szlachetną postawę". Jan Dziedziczak o Maurycym Mochnackim

- Powrót szczątków Maurycego Mochnackiego jest swoistym czasem patriotycznych rekolekcji. My Polacy znamy to nazwisko, kojarzy nam się z powstaniem listopadowym i walką o niepodległość (…), ale tak naprawdę nie ma świadomości, jak wielka to była postać - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski powstanie listopadowe Jan Dziedziczak

TYLKO U NAS "Jego tezy są aktualne". Rodzina zapowiada wydanie listów Maurycego Mochnackiego

- Wszystkie jego tezy są bardzo trafne, miał niesamowite oko - młody człowiek, który był w stanie bardzo trafnie oceniać sytuację i o tym pisać. Jego teksty są wciąż aktualne, Maurycy jest aktualny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Ławacz, krewna Maurycego Mochnackiego. Dodała, że trwają prace nad wydaniem listów Mochnackiego zachowanych w rodzinnych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maurycy Mochnacki Mateusz Drozda powstanie listopadowe historia Polski

"Jego pasją było uczenie Polaków wiary we własne siły".  Prof. Tomasz Panfil o Maurycym Mochnackim

- Może dlatego trzeba było sprowadzić szczątki Maurycego Mochnackiego, aby przypomnieć postać absolutnie nietuzinkową, młodego człowieka, który widział lepiej, wyraźniej i wnikliwiej niż starzy politycy - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Tomasz Panfil, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski powstanie listopadowe

Pogrzeb Maurycego Mochnackiego. Prezydent: miał wizję Polski silnej, zbudowanej wokół poczucia wspólnoty

"Wszystko, co robił Mochnacki, służyło jednemu celowi - odrodzeniu niepodległej Rzeczypospolitej" - napisał w prezydent Andrzej Duda w liście z okazji uroczystości pogrzebowych Maurycego Mochnackiego. Jak dodał, przesłanie Mochnackiego jest szczególnie aktualne w chwilach zagrożenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe historia Polski prezydent Andrzej Duda

Pogrzeb Maurycego Mochnackiego. Premier: skutecznie budował nowoczesną polską tożsamość

Premier Mateusz Morawiecki oddał cześć Maurycemu Mochnackiemu, uczestnikowi i kronikarzowi powstania listopadowego, myślicielowi politycznemu, którego prochy sprowadzono z Francji do Polski. Szef polskiego rządu podkreślił, że uczczenie pamięci Maurycego Mochnackiego to także oddanie czci całej polskiej emigracji popowstańczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe historia Polski

Maurycy Mochnacki spocznie na Powązkach. Pogrzeb z państwowymi honorami

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono mszę żalobną w intencji Maurycego Mochnackiego. Szczątki bohatera Powstania Listopadowego zostały dziś sprowadzone z Francji do Polski. Działacz emigracyjny i orędownik walki z Rosją o niepodległość Polski zostanie pochowany na stołecznych Powązkach Wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Maurycy Mochnacki Warszawa historia Polski POLSKA regiony mazowieckie

Szczątki Maurycego Mochnackiego w drodze do Polski. Jeszcze dzisiaj uroczystości w Warszawie

Z lotniska Le Bourget we Francji w sobotę po godz. 7.00 wystartował samolot z trumną ze szczątkami Maurycego Mochnackiego, działacza emigracyjnego, pisarza, uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego. Spocznie on jeszcze dzisiaj na warszawskich Powązkach, gdzie po południu rozpoczną się uroczystości pogrzebowe z udziałem przedstawicieli najwyższych władz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Maurycy Mochnacki historia Polski powstanie listopadowe regiony Warszawa mazowieckie

Z Francji, Szwajcarii, a nawet Turcji. Pośmiertne peregrynacje wybitnych Polaków

27 listopada 2021 roku do Polski zostaną sprowadzone szczątki Maurycego Mochnackiego, jednego z najwybitniejszych twórców Wielkiej Emigracji. To nie pierwszy raz, gdy Rzeczpospolita zabiega o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich przypadków. Oto historie niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Mickiewicz Władysław Sikorski Cyprian Kamil Norwid Henryk Sienkiewicz Fryderyk Chopin Maurycy Mochnacki pogrzeby śmierć Powstanie Warszawskie Francja Szwajcaria

"Mickiewicz? To polski Petrarka". Maurycy Mochnacki jako apostoł romantyzmu

Był jednym z pierwszych, którzy poznali się na geniuszu Adama Mickiewicza. W słynnym sporze romantyków z klasykami stanął po stronie nowej poezji. Maurycy Mochnacki - publicysta, uczestnik powstania listopadowego - należał do najważniejszych teoretyków epoki, która miała się stać dla naszej kultury przełomowa.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Adam Mickiewicz romantyzm oświecenie literatura tożsamość poezja HISTORIA

Warszawa uczci pamięć Maurycego Mochnackiego. Dziś uroczystości pogrzebowe

W Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe Maurycego Mochnackiego. Szczątki bohatera powstania listopadowego, orędownika walki z Rosją o niepodległość Polski, z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, przylecą z Francji. Maurycy Mochnacki po upadku postania emigrował w 1831 roku do Francji - zmarł i został pochowany w Auxerre w 1834 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony mazowieckie Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe historia Polski społeczeństwo
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem