X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Michał Nowak

Prof. Czesław Dźwigaj: twórczość jest dla mnie sposobem na życie

- Twórczość jest na pierwszym miejscu. Poświęciłem temu całe swoje życie, kosztem wielu innych spraw. Ale to nie znaczy, że jestem zapaleńcem. Jednak tworząc pokonuję samego siebie, a to mi pozwala wielowymiarowo zrozumieć innych ludzi - mówił w Dwójce prof. Czesław Dźwigaj - wykładowca akademicki, a także malarz, rzeźbiarz i poeta.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka rzeźba Michał Nowak KULTURA SZTUKA

Zamek Królewski w Warszawie. Symbol marzeń i emocji całego narodu

- W rekonstrukcję zamku zostały włożone ogromne emocje praktycznie całego społeczeństwa, miliony ludzi, Polaków w kraju i za granicą, chciały tego zamku - w 2021 roku minęło pół wieku od rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Z tej okazji wraz z prof. Wojciechem Fałkowskim zastanawialiśmy się m.in. nad tym, w jaki sposób przez ostatnie pięćdziesiąt lat zmieniło się znaczenie tego miejsca.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wojciech Fałkowski Dwójka Michał Nowak Wojciech Fałkowski

"West Side Story". Dzieło Spielberga zwiastunem świata nowych wartości

- To jest ekstremalnie spektakularny film, ale miałam wrażenie odkurzania tego, co stare i nie mogłem znaleźć odpowiedzi: dlaczego? Poza kaprysem autorskim - tak Jacek Mikołajczyk, teatrolog i reżyser recenzował w Dwójce najnowszą filmową adaptację słynnego broadwayowskiego musicalu z 1957 roku "West Side Story", której reżyserem jest Steven Spielberg.
Zobacz więcej na temat:  Steven Spielberg Dwójka Michał Nowak FILM Jacek Mikołajczyk Sebastian Smoliński musical

"Ludzka kondycja jest głównie kondycją zwierzęcą"

- W wielu miejscach swojego dzieła Alasdair MacIntyre podkreślał, że nasza ludzka kondycja jest głównie kondycją zwierzęcą. Wbrew temu, co propagowane jest w dominujących obecnie nurtach, nie jesteśmy duchem w ciele, który może za pomocą wyrafinowanych koncepcji moralnych zupełnie oderwać się od tego, że jesteśmy ciałami. Nie tyle posiadamy ciała, co ciałami jesteśmy - mówił w audycji Wojciech Szymański.
Zobacz więcej na temat:  filozofia etyka zwierzęta Dwójka Michał Nowak

Christina Lamb: to dzięki kobietom świat ludzkich spraw się nie rozpada

- Od ponad 30 lat pracuję jako reporterka na obszarach konfliktów zbrojnych. Od zawsze interesowały mnie nie tyle walki, ale to, jak ludzie funkcjonują w tych nadzwyczajnych warunkach - mówiła w Dwójce Christina Lamb, laureatka nagrody specjalnej im. Witolda Pileckiego za książkę "Nasze ciała, ich pole walki. Co wojna robi z kobietami". 
Zobacz więcej na temat:  przemoc Wojna w Syrii Michał Nowak Witold Pilecki Dwójka KULTURA

Christina Lamb: na wojnie gwałt jest tańszy niż kula do kałasznikowa

- Ludzie sądzą, że gwałty wojenne są sprawą mniejszej wagi od morderstw i tortur, tymczasem prawie wszystkie ofiary przemocy seksualnej, z którymi rozmawiałam, podkreślały, że wolałyby raczej zginąć, niż przejść przez to, co je spotkało - mówiła w Dwójce Christina Lamb, autorka książki "Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women", która zdobyła nagrodę specjalną przyznawaną przez Instytut im. Witolda Pileckiego w kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka przemoc Michał Nowak Instytut Pileckiego kobieta konflikty międzynarodowe

Prof. Zbigniew Wawer: historia dobrze "sprzedana" może zachęcić wiele osób

- Jestem przeciwnikiem historii, która skupia się tylko na datach i nazwiskach, czyli tzw. wiedzy encyklopedycznej. To odstrasza młodzież. A podanie jej w sposób przystępny przysparza więcej osób, które by tę historię chciały poznać - opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Wawer, laureat nagrody specjalnej BohaterON 2021.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Łazienki Królewskie Michał Nowak Dwójka KULTURA Zbigniew Wawer

"Konstytucja 3 maja była ze strony litewskiej kompromisem"

- Stanowisko Litwinów było takie: dobrze, zgadzamy się na centralizację państwa, ale stosunki polsko-litewskie nie są uregulowane w duchu Konstytucji 3 maja. Musi być jeszcze jakiś dokument objaśniający. Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów było właśnie tym dopełnieniem - mówił w Dwójce dr Vydas Dolinskas, dyrektor Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja Dwójka Michał Nowak Wilno wystawa Litwa