X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Michał Strzałkowski

"Przygotowują nas do wojen gwiezdnych". Ekspert o atakach na satelity

Gen. David Thompson, wiceszef operacji kosmicznych Space Force poinformował, że amerykańskie satelity na orbicie są celem codziennych ataków ze strony Chin i Rosji. - To są sposoby przygotowujące nas do wojen gwiezdnych, czyli do momentu, kiedy naszym celem będzie wyłączenie satelity - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kmdr por. rez. Maksymilian Dura z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski kosmos satelita USA Rosja Chiny

"Białorusi coraz szybciej kończy się czas". Tesławski o wpływie sankcji na gospodarkę

Ambasadorowie państw członkowskich Wspólnoty wyrazili zgodę na kolejne sankcje wobec białoruskiego reżimu za wykorzystywanie migrantów w ataku hybrydowym na Unię Europejską. Takie informacje uzyskała korespondentka Polskiego Radia. - Sankcje, które do tej pory zostały wprowadzone, już teraz są dla Białorusi problemem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Białoruś Michał Strzałkowski kryzys migracyjny Aleksander Łukaszenka

Prof. Legucka o rozmowie Merkel-Łukaszenka: przedwczesna i niepotrzebna

Kanclerz Angela Merkel i Alaksandr Łukaszenka rozmawiali telefonicznie o trudnej sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów. - Rozmowa Merkel z Łukaszenką był przedwczesna i niepotrzebna - ocenia prof Agnieszka Legucka z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka migracja Rosja Władimir Putin Michał Strzałkowski

Kryzys migracyjny a układ sił geopolitycznych w naszej części Europy

Kryzys migracyjny to niewątpliwie kryzys bezpieczeństwa w naszej części Europy. W jaki sposób może wpłynąć na układ sił geopolitycznych w naszym regionie? – To bardzo poważne zagrożenie dla całego regionu. Nie jest to tylko kwestia granicy polsko-białoruskiej, ale też litewsko-białoruskiej i łotewsko-białoruskiej. Są to też granice większych tworów jak Unia Europejska i NATO – przypomniała w "Klubie Trójki" dr Beata Górka-Winter z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Strzałkowski migracja Unia Europejska Białoruś polityka granica społeczeństwo Rosja Niemcy Angela Merkel Aleksander Łukaszenka

Ćwiczenia wojskowe Rosji i Białorusi. Strzałkowski: odbywają się 25 km od granicy z Polską

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało (12.11) o prowadzeniu wspólnych białorusko-rosyjskich ćwiczeń wojsk powietrznodesantowych. - Ćwiczenia zorganizowano nieopodal miejscowości Hoża, która znajduje się zaledwie 5 km od granicy z Litwą i 25 km od granicy z Polską - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Świat w południe Białoruś ćwiczenia wokalne Aleksander Łukaszenka Władimir Putin kryzys na granicy Paweł Lekki Michał Strzałkowski Unia Europejska Europa Europa Wschodnia konflikty międzynarodowe

"Nie widzę realnej gotowości do rozmów". Kłysiński o reżimie Łukaszenki

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem m.in. o sytuacji na granicach Unii Europejskiej z Białorusią i potwierdziła, że Wspólnota pracuje nad kolejnymi sankcjami wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. - Po stronie Łukaszenki jest wiele strat, m.in. to, że już nikt się z nim nie liczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski USA Joe Biden Unia Europejska Ursula von der Leyen Aleksander Łukaszenka Białoruś kryzys migracyjny

Sytuacja na wschodniej granicy [AKTUALIZACJA]

W wtorek na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Kuźnicy Białostockiej panował względny, choć kruchy, spokój. W "Klubie Trójki" Michalina Szymborska i jej goście podjęli próbę analizy sytuacji w tym rejonie. Jaka jest geneza wydarzeń na granicy? Jaki jest ich cel? Czy stoi za nimi Kreml?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Strzałkowski migracja Unia Europejska Białoruś Rosja Roman Polko Stanisław Żaryn Beata Płomecka Piotr Wawrzyk Tomasz Grzywaczewski Michalina Szymborska polityka granica społeczeństwo

"Otwarcie nowej drogi w relacjach gospodarczych". Prof. Żukrowska o porozumieniu USA i UE

Stany Zjednoczone i Unia Europejska porozumiały się w sprawie zniesienia ceł na stal i aluminium. Doszło do tego na marginesie szczytu G20 w Rzymie. - Tutaj nastąpi olbrzymie otwarcie na liberalizację handlu przemysłowego między USA, a UE - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski USA Joe Biden Unia Europejska handel

Płomecka: pojawiła się propozycja, aby KE sfinansowała budowę muru granicznego

W piątek zakończył się dwudniowy szczyt UE w Strasburgu. Polskę reprezentował na nim premier Mateusz Morawiecki. Przywódcy państw Wspólnoty omówili na nim m.in. temat migrantów na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej z Białorusią. Jak przekazała w audycji "W samo południe" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, obecnie w UE trwa dyskusja na temat sankcji dla reżimu Aleksandra Łukaszenki, a podczas szczytu pojawiła się propozycja, aby KE sfinansowała budowę muru granicznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska polityka granica Białoruś migracja imigranci w Europie imigracja Beata Płomecka Michał Strzałkowski reżim Aleksander Łukaszenka sankcje Unii Europejskiej sankcje Mateusz Morawiecki premier

Problem praworządności w Unii jest w Europie zauważany

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Wśród tematów praworządność i relacje pomiędzy prawem unijnym i krajowym. - Jeżeli ktoś przypuszczał, że w Parlamencie można coś załatwić, to się mylił - zauważa prof. Genowefa Grabowska.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Mateusz Morawiecki Ursula von der Leyen Michał Strzałkowski Genowefa Grabowska Polska w Unii Europejskiej sądownictwo

Sytuacja powyborcza w Czechach. Jak wpływa na negocjacje z Polską?

Obecna sytuacja w Czechach nie musi oznaczać pata w kontekście polsko-czeskich rozmów na temat elektrowni Turów. – Większość zapisów umowy została ustalona. Brakuje jedynie porozumienia w sprawie okresu jej porozumienia. Przewiduję, że zostanie to ustalone na poziomie roboczym. Powtórzę jednak, że wybory nie miały żadnego wpływu na negocjacje – mówił premier Andrej Babiš. Do rozmów z Polską gotów jest wrócić jeszcze obecny rząd, oczekiwanie na uformowanie nowego gabinetu może potrwać. Zwycięska w wyborach koalicja zakłada, że jej gabinet uda się powołać do świąt Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Czechy Rosja Maciej Jastrzębski Wojciech Cegielski Watykan Piotr Kowalczuk Michał Strzałkowski Austria Beata Płomecka ŚWIAT

Rosną ceny energii w Europie. Ekspert: KE nie proponuje nowych narzędzi

Komisja Europejska proponuje działania w reakcji na wysokie ceny energii, w tym wsparcie gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym czy pozwoleniami na emisję CO2. Wśród innych propozycji są także różnego rodzaju ulgi podatkowe, które państwa członkowskie mogłyby wprowadzać, oraz zgoda na pomoc publiczną dla określonych firm. 
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Rosja energia elektryczna Unia Europejska energetyka ceny gaz ziemny Michał Strzałkowski

Ekspert PISM o negocjacjach Bałkany Zachodnie-UE

Unia Europejska zapewnia Bałkany Zachodnie o europejskiej perspektywie, ale mimo to nie składa żadnych konkretnych zobowiązań dotyczących członkostwa państw z tej części Starego Kontynentu. - To, że ścieżka została utrzymana, jest chyba jedyną dobrą wiadomością z tego szczytu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Michał Strzałkowski Unia Europejska Bałkany