more_horiz
PR24 Portal
Section05
Michał Szułdrzyński

Zbliżenie polsko-ukraińskie. Czy możliwy jest trwały sojusz?

Polska i Ukraina są liczebnymi i znaczącymi terytorialnie graczami we wschodniej części Europy. Mimo skomplikowanej historii sojusz między narodami ma nie tylko podstawy polityczne, ale także kulturowe. O możliwości zacieśnienia relacji polsko-ukraińskich rozmawialiśmy z Jackiem Borkowiczem, historykiem i publicystą.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina relacje polsko-ukraińskie Dwójka Michał Szułdrzyński

Jędrzej Bielecki: atakując Ukrainę, Putin popełnił wielki błąd

- Trzeba zadać sobie pytanie o charakter reżimu zbudowanego przez Władimira Putina, który rządzi Rosją przez 22 lata. Uwierzył w to, że rosyjscy żołnierze będą na Ukrainie witani z otwartymi rękoma, że ten kraj jest sztucznym tworem i nie będzie w stanie się obronić. Zaskoczyła go jedność Zachodu i pomoc wojskowa dla Ukrainy - mówił na antenie Dwójki Jędrzej Bielecki, dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Michał Szułdrzyński Dwójka Ukraina Dwójka Ukraina

"Wojna na Ukrainie będzie doświadczeniem pokoleniowym"

- Biorąc pod uwagę skalę tego, co się dzieje, i znaczenie tych państw - Ukrainy i Rosji - zmienia się niemal wszystko w bezpieczeństwie europejskim - powiedział w audycji "O wszystkim z kulturą" Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie po decyzji prezydenta Rosji o zbrojnym, wielokierunkowym ataku na terytorium naszych sąsiadów.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Dwójka Ukraina polityka Rosja Dwójka Michał Szułdrzyński

Książnica Kopernikańska. Czy zabytkowy manuskrypt trafi na Węgry?

Do Sejmu trafił projekt ustawy o przekazaniu Węgrom zabytkowego manuskryptu, który jest własnością Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. - Jest to bezcenny zabytek w przeszłości związany z kulturą Węgier, ale jednak od kilkuset lat znajduje się w polskich zasobach - mówił Marek Kozubal, dziennikarz "Rzeczypospolitej", który zajmuje się tym tematem.
Zobacz więcej na temat:  biblioteka Toruń Węgry Dwójka Michał Szułdrzyński zabytki

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Chiny jako mocarstwo

- To są igrzyska rozgrywane w specyficznym kraju, w czasie pandemii, bez kibiców. W 2008 roku Chiny zorganizowały olimpiadę, aby pokazać, że są wschodzącym mocarstwem, a teraz po kilkunastu latach chcą coś z tej świetności zaprezentować światu - mówił na antenie Dwójki prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  olimpiada igrzyska olimpijskie Dwójka Michał Szułdrzyński Chiny

Marek Oramus: turystyka kosmiczna ma przyszłość

- Patrząc w niebo, można zobaczyć nie tylko piękne galaktyki, ale także dowiedzieć się, z czego jest zbudowany kosmos. Wbrew pozorom dowiadujemy się czegoś o sobie. Spoglądanie w górę to pożyteczna działalność estetyczna, czasami nawet artystyczna. Dobre efekty daje automatyczne badanie kosmosu, to ma większą przyszłość niż astronauci w tej przestrzeni - mówił na antenie Dwójki Marek Oramus, pisarz fantastyki i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka Michał Szułdrzyński Dwójka kosmos astronautyka

Boże Narodzenie. Uwielbiane... przez biznes

- Jest taki czas w roku, w którym jesteśmy ze sobą, budujemy i umacniamy rodzinę, wiarę rozumianą jako tradycję, którą przekazujemy dalej, niezależnie od tego czy na danym etapie mamy silne emocje religijne czy mniejsze - gościem audycji "O wszystkim z kulturą" dzień przed wigilią Bożego Narodzenia był Tomasz Terlikowski, dziennikarz, filozof, publicysta i pisarz, z którym rozmawialiśmy o naturze nadchodzących świąt we współczesnym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Dwójka Tomasz Terlikowski Michał Szułdrzyński
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem