more_horiz
PR24 Portal
Section05
Michalina Szymborska

Wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej

Transformacja energetyczna oraz wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej to jedne z kluczowych wyzwań, przed którymi stanęła Europa i jej społeczeństwa, w tym również Polska. Ambitne cele w zakresie ekologii, reforma modeli biznesowych i przyzwyczajeń obywateli powinny przyspieszyć transformację gospodarczą, zapewniającą bezpieczeństwo energetyczne.  
Zobacz więcej na temat:  energia energia odnawialna Trójka Michalina Szymborska konferencja Warszawa klimat ekologia

Krzysztof Logan Tomaszewski: nie jestem człowiekiem renesansu

Jest poetą, pisarzem, malarzem, reporterem, tekściarzem, scenarzystą, autorem programów telewizyjnych. Nie zgadza się na określanie siebie mianem "człowieka renesansu", więc lepiej o nim powiedzieć "człowiek wielu talentów". W "Trójce pod Księżycem" Michalina Szymborska rozmawiała z artystą o życiu, twórczości i o jego miłości do piękna. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Michalina Szymborska Trójka

Czesław Czapliński i jego amerykański sen o fotografii

Czesław Czapliński (ur. w 1953 roku w Łodzi) to artysta fotograf, dziennikarz, autor książek i twórca filmów dokumentalnych. Jako 26-latek, zainspirowany dokonaniami amerykańskich fotografów, wyjechał do Nowego Jorku. Tam fotografował prezydentów USA oraz gwiazdy kina i wybiegu, takie jak Jane Fonda, Liza Minelli i Cindy Crawford, ale także polskie legendy, m.in. Ryszarda Kapuścińskiego i Jerzego Kosińskiego. 14 maja, w czasie Nocy Muzeów 2022, w Łodzi będzie można zobaczyć wystawę "Amerykański sen Czesława Czaplińskiego", na której znajdzie się przegląd prac artysty z lat 1982-2022.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska KULTURA fotografia SZTUKA Ryszard Kapuściński Stany Zjednoczone USA Nowy Jork wystawa muzeum

Jak wojna na Ukrainie wpływa na nastrój nasz i naszych dzieci?

Polacy angażują się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Uchodźcy wojenni staja się mieszkańcami naszych domów. Wojna wzmaga potrzebę połączenia sił, dlatego w pomoc angażuje się również Kościół. Całej sytuacji przyglądają się także dzieci. Jak rozmawiać z najmłodszymi o emocjach związanych z wojną?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 pomoc uchodźcy dzieci wychowanie

Restrukturyzacja czy upadłość?

Pandemia, wojna i inflacja, przeinwestowanie, utrata klientów, kredyty, nowa konkurencja – to przyczyny, dla których przedsiębiorstwa mogą znaleźć się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Powstaje wówczas pytanie: co w takiej sytuacji robić? Większość przedsiębiorców uważa, że samemu sobie poradzi, jednak często nie dają rady. Biznesmeni wstydzą się przyznać, że mają kłopoty – to błąd, a co gorsza, bardzo niebezpieczny. Z roku na rok rośnie liczba upadłości.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska upadłość upadłość przedsiębiorstwa biznes przedsiębiorca przedsiębiorstwo finanse inflacja

Listy do Marii Konopnickiej. Rok 2022 rokiem poetki

Rok 2022 został uznany Rokiem Marii Konopnickiej. W maju br. będziemy obchodzić 180. rocznicę urodzin poetki. Maria Konopnicka była krzewicielką patriotyzmu. Jej twórczość prozatorska, translatorska i dziennikarska zachwycała w Polsce i za granicą. Jest autorką jednej z najważniejszych pieśni narodowych w Polsce – "Roty". Gościem czwartkowej audycji "Trójka pod Księżycem" była dr Teresa Kaczorowska – prozaik, poetka, publicystka, prezes Związku Literatów na Mazowszu oraz autorka publikacji "Listy do Marii Konopnickiej w latach 2010–2020". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska KULTURA Maria Konopnicka literatura poezja listy

Jak przeżyć Wielkanoc w obliczu wojny na Ukrainie?

Triduum Paschalne i Święta Zmartwychwstania Pańskiego to największe i najważniejsze święta dla katolików. Co przeżywamy w czasie Triduum Paschalnego? Co dzieje się podczas liturgii w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę? W jaki sposób przygotować się na to wydarzenie, zwłaszcza mając świadomość na temat tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wielkanoc Michalina Szymborska społeczeństwo papież Franciszek wojna na Ukrainie Niedziela Palmowa

Ukraina: jakie wymagania wobec Rosji powinny mieć Europa i USA?

Od kilku miesięcy coraz bardziej napięte stosunki na linii Kijów-Moskwa i coraz bardziej napięta sytuacja na granicy rosyjsko-ukraińskiej niepokoją cały świat. Agresywna polityka Putina, zapoczątkowana bezprawną aneksją Krymu oraz wzbudzaniem i wsparciem dla separatystycznych tendencji w Donbasie, w ostatnim czasie napotyka na zdecydowany opór ze strony UE i Stanów Zjednoczonych. Czy Kreml się wycofa?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo NATO Ukraina Rosja konflikty międzynarodowe bezpieczeństwo Michalina Szymborska Jarosław Guzy Trójka

Współczesne totalitaryzmy i zamienniki religii

"Jeżeli zabierzemy ludziom wiarę, pole umysłów zajmie totalitaryzm" – pisał przed laty amerykański arcybiskup Fulton Sheen" (1895-1979). Na czym polega totalitaryzm współcześnie? Na to pytanie szukali odpowiedzi goście wtorkowego wydania "Klubu Trójki": teolog, filozof i redaktor kwartalnika "Więź" dr Sebastian Duda, dziennikarz i publicysta Grzegorz Górny oraz filozof i pisarz Tomasz Terlikowski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Klub Trójki Michalina Szymborska Tomasz Terlikowski Grzegorz Górny totalitaryzm Chiny

Krucjaty, procesy czarownic, kolonializm. Kogo obarcza się winą za kryzys cywilizacji zachodniej?

– Czy konserwowanie nierówności klasowych, społecznych, płciowych wstrzymuje rozwój nauki i społeczeństw? Jak ma się do tego tradycjonalizm? Kto jest odpowiedzialny za nieszczęścia, które dotknęły cywilizacje Zachodu: krucjaty, procesy czarownic, kolonializm? – pytała w "Klubie Trójki" Michalina Szymborska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Klub Trójki Michalina Szymborska

Suwerenność Europy Środkowo-Wschodniej

Napięcia związane z sytuacją na granicy Ukrainy, kryzys na granicy polsko-białoruskiej, jasno wyrażane oczekiwania Władimira Putina dotyczące zmniejszenia potencjału militarnego NATO na wschodzie Europy: czy to oznacza, że nasz kontynent jest zagrożony konfliktem? Jakie są cele prezydenta Rosji względem Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej? Jaka wreszcie jest rola kultury w tym konflikcie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Europa Środkowo-Wschodnia polityka Rosja zagrożenie zachód Michalina Szymborska Trójka

Media społecznościowe. Cenzura, wolność słowa i rzetelność przekazu

Jak wygląda wolność słowa i jej granica w mediach społecznościowych? Czy cenzura w internecie jest zjawiskiem powszechnym i czy możemy mówić o inwigilacji użytkowników? Jaka jest wiarygodność przekazu medialnego w Polsce? Odpowiedzi na te pytania można było znaleźć w audycji "Klub Trójki". 
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe social media wolność słowa cenzura Trójka społeczeństwo Michalina Szymborska Klub Trójki

Sytuacja na wschodniej granicy [AKTUALIZACJA]

W wtorek na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Kuźnicy Białostockiej panował względny, choć kruchy, spokój. W "Klubie Trójki" Michalina Szymborska i jej goście podjęli próbę analizy sytuacji w tym rejonie. Jaka jest geneza wydarzeń na granicy? Jaki jest ich cel? Czy stoi za nimi Kreml?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Strzałkowski migracja Unia Europejska Białoruś Rosja Roman Polko Stanisław Żaryn Beata Płomecka Piotr Wawrzyk Tomasz Grzywaczewski Michalina Szymborska polityka granica społeczeństwo
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem