more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ministerstwo Finansów

"Środki publiczne realnie zmieniają Polskę wschodnią". Soboń wskazuje na fundusze dla województwa lubelskiego

- Prze ostatnie trzy lata przekazaliśmy do województwa lubelskiego 6,5 mld zł, tylko z kilku naszych flagowych programów dotyczących wspierania przez środki publiczne - powiedział w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń. Jego zdaniem te środki realnie zmieniają Polskę wschodnią.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Lublin Ministerstwo Finansów Artur Soboń inwestycje samorząd

Premier Morawiecki: za czasów PO bezrobocie było rekordowe. "Nie można oddać swego losu w ręce partaczy"

- Za czasów Platformy Obywatelskiej bezrobocie było na rekordowym poziomie, ponad 2,3 mln ludzi na bezrobotnym - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Radomiu. Jak dodał, za czasów Donalda Tuska były "pijawki VAT-owskie", a PO to "partia niemocy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Ministerstwo Finansów Mateusz Morawiecki Magdalena Rzeczkowska GOSPODARKA

Na te obligacje popyt był największy. Resort finansów podał dane

W kwietniu sprzedaż skarbowych obligacji oszczędnościowych wyniosła 2 mld 370 mln zł. Jak przekazał wiceszef resortu finansów Sebastian Skuza, najchętniej kupowano obligacje 4- i 10-letnie, których oprocentowanie począwszy od drugiego okresu odsetkowego wyznaczane jest w oparciu o wskaźnik inflacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA obligacje Ministerstwo Finansów oszczędności oszczędzanie społeczeństwo POLSKA

Milion kas online w ciągu czterech lat. Resort finansów ogranicza liczbę kontroli u podatników

Pod koniec kwietnia, po blisko 4 latach od wprowadzenia na polski rynek kas online, zafiskalizowaliśmy milionową kasę tego typu - poinformowała wiceminister finansów i wiceszef KAS Anna Chałupa. Kasy online umożliwiają przekazywanie danych o sprzedaży detalicznej do Centralnego Repozytorium Kas. Krajowa Administracja Skarbowa korzysta na bieżąco z tych danych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Krajowa Administracja Skarbowa kasa fiskalna firma paragon sprzedaż

Uczestnictwo w PPK. Czy pracodawca może nakłonić do rezygnacji?

- Pracodawca nie ma prawa nakłaniać pracownika z rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to wykroczenie, które jest zagrożone karą w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń, czyli sumie wszystkich wynagrodzeń, które pracodawca musi wypłacić - mówi w "Czterech porach roku" Paweł Rasmus, adwokat. 
Zobacz więcej na temat:  Pracownicze Plany Kapitałowe emerytura prawo kodeks pracy pracownik pracodawcy społeczeństwo infografika fundusz emerytalny Ministerstwo Finansów

Eksperci: polskie podatki wymagają uproszczenia, ale powinno być to robione kolejny raz punktowo

Polski system podatkowy wymaga kompleksowej zmiany, ale takiej, która ograniczy zarówno wymogi wobec podatników jak i służb skarbowych. Doraźne nowelizacje, jak zapowiadana teraz zmiana Ordynacji podatkowej, nawet choćby ich intencje były dobre, niczego nie poprawą. A system na tle Europy mamy bardzo skomplikowany, przede wszystkim dla przedsiębiorców - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura strategii Rynkowych PKO BP i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ordynacja podatkowa podatki Ministerstwo Finansów dług publiczny

"Nie planujemy żadnych nowych podatków". Jednoznaczna deklaracja wiceministra finansów

Wiceszef resortu finansów Artur Soboń zapewnił, że rząd nie planuje tworzenia żadnych nowych podatków. Wiceminister odniósł się też do tematu wakacji kredytowych i przekazał, że decyzja o ich ewentualnym przedłużeniu może zapaść w połowie roku. Ponadto poinformował, że Rada Ministrów robi wszystko, by otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Artur Soboń podatki Ministerstwo Finansów GOSPODARKA polityka

"Blisko 30 mld zł więcej w kieszeniach". Wiceminister finansów o zmianach podatkowych

- Jeśli spojrzymy na całość, to w sumie wszystkie zmiany podatkowe, które przeprowadziliśmy, to blisko 30 mld zł więcej w kieszeniach podatników, jeśli chodzi o podatek PIT - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń. Zaznaczył, że rodziny są największym beneficjentem zmian podatkowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Artur Soboń Ministerstwo Finansów Katarzyna Gójska podatki