more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zmiany w ochronie zbiorów polskich za granicą. Rada Ministrów przyjęła projekt

30 milionów złotych rocznie na ochronę i konserwację zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu i Muzeum Polskiego w Rapperswilu, a w przyszłości także zbiorów w innych krajach - to przyjęty przez Radę Ministrów projekt zmian w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Przewiduje on m.in. stworzenie instytucji kultury, które zajmą się ochroną, zabezpieczeniem i konserwacją zbiorów, które znalazły się poza granicami Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Powstaje film o Krystynie Skarbek. Była ulubionym szpiegiem Churchilla. Główną rolę zagra córka Romana Polańskiego

Zdjęcia do polsko-brytyjskiego filmu o Krystynie Skarbek - Polce służącej w brytyjskich służbach wywiadowczych podczas II wojny światowej - kręcone są w Bystrzycy Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Premiera filmu "The Partisan" planowana jest na 2024 r. Życiorys Krystyny Skarbek jest niczym gotowy scenariusz filmowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA film dokumentalny Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polska Fundacja Narodowa

"Powstali 1863–64" – wciągająca opowieść o powstaniu styczniowym

Multimedialne animacje i tradycyjne puzzle – m.in. takie środki wykorzystali twórcy wystawy "Powstali 1863–64", by zainteresować zwiedzających historią powstania styczniowego. Ekspozycję na razie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a niebawem ruszy ona w Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Trójka Katarzyna Cygler Paweł Turski

Piotr Gliński w "El Espanol": w czasie II wojny światowej Żydzi i Polacy starli się z niemieckimi zbrodniarzami

Warszawa stała się podczas II wojny światowej miastem dwóch powstań, w których Żydzi i Polacy starli się z niemieckimi zbrodniarzami - napisał wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, którego tekst w niedzielę publikuje hiszpański portal El Espano.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Piotr Gliński Żydzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polska walczy o odzyskanie skradzionych dzieł. Wiceminister Sellin: zgromadziliśmy ponad 66 tys. rekordów

- W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajduje się ponad 66 tysięcy rekordów zaginionych dzieł z pełną dokumentacją. Tylko w ostatnich siedmiu latach odzyskano 700 utraconych dzieł i jest to najlepszy rezultat po II wojnie światowej - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Elżbieta Penderecka i Andrzej Giza wyróżnieni przez Ministerstwo Kultury. W niedzielę wręczenie odznaczeń

Elżbieta Penderecka zostanie uhonorowana Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a dyr. Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Andrzej Giza - odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", podało MKiDN. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się w niedzielę w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński filharmonia narodowa

Zamek Królewski w Warszawie wśród najpopularniejszych muzeów świata w rankingu "The Art Newspaper"

Zamek Królewski w Warszawie zajął 23. miejsce w rankingu "The Art Newspaper" najpopularniejszych muzeów na świecie. "Wyniki rankingu są potwierdzeniem, że instytucja przyjęła dobrą i skuteczną strategię na czas pandemii. Co szczególnie ważne, nie straciliśmy kontaktu z publicznością" - mówią przedstawiciele placówki.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski zabytki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jarosław Sellin wspomina, jak poprzednie rządy traktowały polską kulturę. "Była dla nich kulą u nogi"

- Prowadzimy najbardziej ambitną politykę kulturalną w historii III Rzeczypospolitej od 1989 roku. Uznaliśmy, że kultura i dziedzictwo narodowe, to nie powinna być kula u nogi u rządzących - mówił w sobotę w Gdańsku sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin. - Na ogół poprzednie ekipy tak to traktowały - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Biało-czerwono-biały": międzynarodowa wystawa plakatów wspierająca wolną Białoruś

Na ul. Foksal 11 w Warszawie mieści się, o czym nie każdy musi wiedzieć, Muzeum Wolnej Białorusi. I właśnie tam, w czwartek 23 marca, odbędzie się wernisaż i uroczyste przekazanie wystawy plakatów "Biało-czerwono-biały". Wystawa to efekt międzynarodowego konkursu, a prace nawiązują do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA plakat Białoruś Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawa Rafał Wiśniewski Katarzyna Cygler Trójka