X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Monika Małkowska

Pieśń wolności. Muzyka, która krzepi

Niemal cała Europa pogrążona była w wojnie, biedzie, kryzysie moralnym i… w gniewie. Niewiele narodów zdobyło się na taki wyczyn jak Polacy, jak warszawiacy. We Francji od 1940 roku na czele ruchu Wolnej Francji stał generał Charles de Gaulle. 25 sierpnia 1944 roku wkroczył do wiwatującego Paryża. W tym czasie Warszawa, bez wsparcia z zewnątrz, stanęła z okupantem do nierównej walki… i wiemy, jak to się zakończyło.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Powstanie Warszawskie MUZYKA muzyka hp Trójka Warszawa

Bratankowie Stanisława Augusta: portret podwójny

Ostatni król Polski miał dwóch bratanków: starszego Stanisława i młodszego Józefa zwanego Pepi. Tego pierwszego faworyzował i pragnął uczynić swym następcą, ale to przede wszystkim o tym drugim dziś pamiętamy. Każdy z nich wybrał inną drogę życiową, dokonania i zasługi obu także są bardzo różne.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska społeczeństwo Józef Poniatowski Stanisław August Poniatowski Trójka Targowica historia Polski

Kobiety na tatrzańskich szczytach

Zmagała się z kontuzją po złamaniu nogi. Nie zniechęciła się jednak i zrealizowała plan: Anna Król napisała książkę "Kamienny sufit" o kobietach, które sto czy kilkadziesiąt lat temu nie bały się wyruszać na wyprawy w wysokie Tatry. Wyprawiła się ich trasami na Mnicha, Zamarłą Turnię czy Orlą Perć, opisała to, wczuwając się w minione warunki i nawiązując "psychiczny" dialog z poprzedniczkami.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska KULTURA Tatry HISTORIA wspinaczka kobieta KSIĄŻKA Trójka

W tworzeniu wiek nie ma znaczenia

Zdarza się, że potrzeby twórcze odczuwało się niby "od zawsze", jednak nie było czasu na ich realizację, a różne czynniki blokowały kreatywność. Dopiero w późniejszym okresie życia pojawiła się szansa, by się w sztuce sprawdzić. Najpierw jednak trzeba poznać warsztat, zasady kompozycyjne, materiały i ich specyfikę. A także trzeba wiedzieć, po co nam, ludziom, jest ta sztuka potrzebna, co nas w niej najbardziej pociąga, jak chcemy jej użyć w sensie metaforycznym i dosłownym. Po prostu – czy jest się wystarczająco dorosłym, by zająć się sztuką?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo SZTUKA senior Monika Małkowska Trójka

Najpiękniejszy dzień w roku? Pierwszy dzień wakacji!

Zabrzmiał już ostatni dzwonek szkolny. – Dla wielu to najpiękniejszy dzień w roku, pierwszy dzień wakacji. Koniec zajęć szkolnych czy to w klasie, czy online, czy hybrydowych. Rodzice też mogą odetchnąć. Nie muszą już przerabiać szkolnego kursu z dziećmi, które trzeba zmobilizować do samodzielnej pracy – mówiła Monika Małkowska, zapraszając na audycję, w której królowały "luz, blues i dziury w niebie". 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka MUZYKA KULTURA

Splendor i swojskość. O sztuce socrealizmu

Po II wojnie światowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dokonała się rewolucja społeczna. Gwałtowne zmiany w strukturze miały swoje powiązanie również ze sztuką. "Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948 – 1959" to wystawa w galerii Zachęta. Zgromadzono na niej materiały z wielu krajów i dziedzin. Jaką prawdę o człowieku przekazują? 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Klub Trójki socjalizm KULTURA SZTUKA Trójka

"Dzięki niemu poszerzyły się nasze możliwości". Maciej Kur o komiksie "Lil i Put"

- Pan Janusz Christa jeszcze przed śmiercią chciał, by ktoś kontynuował historię Kajka i Kokosza. Właśnie dzięki temu, że nasza seria "Lil i Put" się podobała, to zostaliśmy poproszeni najpierw o stworzenie krótkich historii, a teraz robimy tzw. pełne metraże, czyli długie historie na całe albumy - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kur, rysownik komiksów i autor scenariuszy. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA społeczeństwo komiksy

W stronę słońca! Podróż przez muzykę

– Jak być może Państwo zauważyli "Francuski łącznik" stara się łączyć wydarzenia bieżące, aurę i kalendarz z muzycznym menu. Dziś za przewodnika posłuży nam słońce, a dokładniej rzecz ujmując, proponuję układ heliocentryczny. Utwory będą krążyć wokół centralnej gwiazdy – mówiła Monika Małkowska, zapraszając do słuchania audycji w upalne popołudnie. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka MUZYKA lato

Vivaldi na tle epoki. Kompozytorzy zapomniani

Krótka sława i widmo spadającej gwiazdy. To wizja spędzająca sen z powiek nie tylko współczesnym artystom. – Dawniej zdarzało im się to równie często i dotkliwie, nie tyle przez opinię publiczną, co poprzez zmianę nastawienia utrzymujących ich panów. Dziś uważani za wybitnych kompozytorów, umierali w biedzie i w zapomnieniu, by po dziesiątkach lat powrócić do muzycznej świadomości odbiorców w glorii i w chwale. Wtedy na powrót okazywało się, że ich dzieła fascynują i dostarczają wielu emocji – usłyszeliśmy w "Klubie Trójki". Jakie losy spotkały kompozytorów, bez których nie wyobrażamy sobie dziś muzyki? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Monika Małkowska vivaldi muzyka klasyczna