X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Monika Małkowska

Bratankowie Stanisława Augusta: portret podwójny

Ostatni król Polski miał dwóch bratanków: starszego Stanisława i młodszego Józefa zwanego Pepi. Tego pierwszego faworyzował i pragnął uczynić swym następcą, ale to przede wszystkim o tym drugim dziś pamiętamy. Każdy z nich wybrał inną drogę życiową, dokonania i zasługi obu także są bardzo różne.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska społeczeństwo Józef Poniatowski Stanisław August Poniatowski Trójka Targowica historia Polski

Kobiety na tatrzańskich szczytach

Zmagała się z kontuzją po złamaniu nogi. Nie zniechęciła się jednak i zrealizowała plan: Anna Król napisała książkę "Kamienny sufit" o kobietach, które sto czy kilkadziesiąt lat temu nie bały się wyruszać na wyprawy w wysokie Tatry. Wyprawiła się ich trasami na Mnicha, Zamarłą Turnię czy Orlą Perć, opisała to, wczuwając się w minione warunki i nawiązując "psychiczny" dialog z poprzedniczkami.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska KULTURA Tatry HISTORIA wspinaczka kobieta KSIĄŻKA Trójka

W tworzeniu wiek nie ma znaczenia

Zdarza się, że potrzeby twórcze odczuwało się niby "od zawsze", jednak nie było czasu na ich realizację, a różne czynniki blokowały kreatywność. Dopiero w późniejszym okresie życia pojawiła się szansa, by się w sztuce sprawdzić. Najpierw jednak trzeba poznać warsztat, zasady kompozycyjne, materiały i ich specyfikę. A także trzeba wiedzieć, po co nam, ludziom, jest ta sztuka potrzebna, co nas w niej najbardziej pociąga, jak chcemy jej użyć w sensie metaforycznym i dosłownym. Po prostu – czy jest się wystarczająco dorosłym, by zająć się sztuką?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo SZTUKA senior Monika Małkowska Trójka

Najpiękniejszy dzień w roku? Pierwszy dzień wakacji!

Zabrzmiał już ostatni dzwonek szkolny. – Dla wielu to najpiękniejszy dzień w roku, pierwszy dzień wakacji. Koniec zajęć szkolnych czy to w klasie, czy online, czy hybrydowych. Rodzice też mogą odetchnąć. Nie muszą już przerabiać szkolnego kursu z dziećmi, które trzeba zmobilizować do samodzielnej pracy – mówiła Monika Małkowska, zapraszając na audycję, w której królowały "luz, blues i dziury w niebie". 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka MUZYKA KULTURA

Splendor i swojskość. O sztuce socrealizmu

Po II wojnie światowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dokonała się rewolucja społeczna. Gwałtowne zmiany w strukturze miały swoje powiązanie również ze sztuką. "Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948 – 1959" to wystawa w galerii Zachęta. Zgromadzono na niej materiały z wielu krajów i dziedzin. Jaką prawdę o człowieku przekazują? 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Klub Trójki socjalizm KULTURA SZTUKA Trójka

"Dzięki niemu poszerzyły się nasze możliwości". Maciej Kur o komiksie "Lil i Put"

- Pan Janusz Christa jeszcze przed śmiercią chciał, by ktoś kontynuował historię Kajka i Kokosza. Właśnie dzięki temu, że nasza seria "Lil i Put" się podobała, to zostaliśmy poproszeni najpierw o stworzenie krótkich historii, a teraz robimy tzw. pełne metraże, czyli długie historie na całe albumy - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kur, rysownik komiksów i autor scenariuszy. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA społeczeństwo komiksy

W stronę słońca! Podróż przez muzykę

– Jak być może Państwo zauważyli "Francuski łącznik" stara się łączyć wydarzenia bieżące, aurę i kalendarz z muzycznym menu. Dziś za przewodnika posłuży nam słońce, a dokładniej rzecz ujmując, proponuję układ heliocentryczny. Utwory będą krążyć wokół centralnej gwiazdy – mówiła Monika Małkowska, zapraszając do słuchania audycji w upalne popołudnie. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka MUZYKA lato

Vivaldi na tle epoki. Kompozytorzy zapomniani

Krótka sława i widmo spadającej gwiazdy. To wizja spędzająca sen z powiek nie tylko współczesnym artystom. – Dawniej zdarzało im się to równie często i dotkliwie, nie tyle przez opinię publiczną, co poprzez zmianę nastawienia utrzymujących ich panów. Dziś uważani za wybitnych kompozytorów, umierali w biedzie i w zapomnieniu, by po dziesiątkach lat powrócić do muzycznej świadomości odbiorców w glorii i w chwale. Wtedy na powrót okazywało się, że ich dzieła fascynują i dostarczają wielu emocji – usłyszeliśmy w "Klubie Trójki". Jakie losy spotkały kompozytorów, bez których nie wyobrażamy sobie dziś muzyki? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Monika Małkowska vivaldi muzyka klasyczna

Beksiński ponownie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Niektórym wydaje się to niestosowne, wręcz szokujące: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej będzie eksponować prace tragicznie zmarłego 16 lat temu Zdzisława Beksińskiego. Wystawa zostanie otwarta w środę 16 czerwca i będzie to druga prezentacja poszukiwań tego artysty w tym miejscu. Co więcej, w poprzedniej siedzibie MAW (przy ul. Solec) obrazy Beksińskiego były pokazywane dwukrotnie – w roku 1995 i 2004.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zdzisław Beksiński wystawa Monika Małkowska Klub Trójki Trójka