more_horiz
PR24 Portal
Section05
Monte Cassino

Anna Maria Anders: jako wolni ludzie budujemy wolną ojczyznę

Jesteśmy razem na Monte Cassino i w wolnej Polsce. Koło rodzinnej historii symbolicznie się domknęło. To jest ten ostatni rozdział. Jako wolni ludzie budujemy wolną ojczyznę. I modlę się, żeby tak zostało. Bo taką Polskę chciał zobaczyć ojciec, gen. Władysław Anders – mówi Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech.
Zobacz więcej na temat:  Anna Maria Anders Władysław Anders armia Andersa Monte Cassino Londyn emigracja II wojna światowa Rosja Włochy Ukraina Instytut Pamięci Narodowej Małgorzata Frydrych

Aleksandra Ziółkowska-Boehm uhonorowana tytułem "Wybitny Polak w USA"

Aleksandra Ziółkowska-Boehm od ponad trzydziestu lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką wielu poczytnych książek, które ukazały się w Polsce, Ameryce i Kanadzie. Pisze o ludzkich losach, najczęściej splecionych z trudną historią świata, o życiu emigrantów, ale także o sprawach,dzięki którym może wyrazić swoje pasje i fascynacje.
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz literatura Polonia w USA KULTURA historia Polski Monte Cassino

Ostatni rozdział bitwy o Monte Cassino w filmie dokumentalnym T. Łysiaka

78 lat temu, 18 maja 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli klasztor i wzgórze Monte Cassino we Włoszech. Przełamując obronę elitarnych niemieckich dywizji, otworzyli aliantom drogę na Rzym. To był wielki sukces armii generała Władysława Andersa. Tydzień przed kolejną rocznicą bitwy premierę miał poświęcony jej film dokumentalny "Monte Cassino – ostatni rozdział" w reżyserii Tomasza Łysiaka.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Klub Trójki Trójka Piotr Dmitrowicz Monte Cassino Władysław Anders film dokumentalny Włochy II wojna światowa żołnierze

"Miejsce ważne dla polskiej tożsamości". Wicepremier Gliński o wzgórzu Monte Cassino

- To jest miejsce bardzo ważne dla polskiej historii, a także dla polskiej tożsamości; myślę, że nawet więcej: dla europejskiej tożsamości. To jest miejsce, które nam przypomina, że bez ofiary krwi nic na świecie nie istnieje, także nie istnieją narody, nie istnieje pokój, nie istnieje kultura - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podsumowując środowe uroczystości upamiętniające 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Monte Cassino Włochy II wojna światowa Władysław Anders ŚWIAT Europa historia Polski

Polscy weterani wraz z przedstawicielami rządu i dyplomacji upamiętnili w Cassino gen. Andersa

Ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego, przedstawiciele rządu i dyplomacji upamiętnili w środę rano we włoskim miasteczku Cassino gen. Władysława Andersa. "Był kochany i podziwiany przez swoich żołnierzy, którzy jednocześnie byli mu bezgranicznie oddani" - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Włochy Monte Cassino Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja kombatanci IPN

Rocznica zwycięstwa na Monte Cassino. Uroczystości we Włoszech z udziałem weteranów

Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z udziałem ostatnich żyjących weteranów 2. Korpusu Polskiego odbędą się główne uroczystości 78. rocznicy zdobycia wzgórza. Wezmą w nich udział delegacje władz Polski i Włoch, m.in. wicepremier Piotr Gliński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Monte Cassino II wojna światowa historia Polski Włochy ŚWIAT Europa